Barevné sasanky – poslové jaraK prvním poslům jara patří kromě prvosenek, talovínů a orsejů také další drobné jarní květy. K nim patří také sasanky.

V naší přírodě se běžně setkáváme se dvěma druhy sasanek – sasanka hajní s bílými květy a sasankou pryskyřníkovitou s květy žlutými. Méně běžná je sasanka lesní, která je robustnější a najdeme ji na stepních okrajích listnatých lesů v teplejších oblastech. V některých našich horách pak vzácně najdeme sasanku narcisokvětou. Její stonky nesou vždy více květů. Některé naše plané sasanky pěstujeme i v zahradách. Hodí se do podrostu okrasných i ovocných stromů a na skalky. Vzácněji je možné též zakoupit některé kultivary odvozené od např. sasanky hajní, ale i dalších druhů.

Dovezené exotické sasanky

Mnohem atraktivnější jsou v zahradách sasanky s květy fialovými, růžovými a červenými. Jde o druhy, které pocházejí z jižní Evropy, Asie, ale i ze Severní Ameriky.

Anemonne blanda roste v Řecku a v Malé Asii. Květy původního druhu jsou blankytně modré. Pěstují se však četné odrůdy ve víc barevných variacích. Nejvíce vyniknou, pěstujeme-li jich větší počet pohromadě. K oblíbeným odrůdám patří bílá White Splendor a fialová Charmier.

Sasanka

Sasanka

Anemone coronaria patří k velmi atraktivním sasankám. Pochází ze Středomoří. Květy mohou mít různé barvy – bílou, červenou, fialovou – a modré prašníky. Je známo mnoho kultivarů s velkými, pestrými květy, které dorůstají výšky 30 až 40 cm. Nejčastěji se pěstuje celá série s květy jednoduchými a v pastelových barvách, označovaný DE CAEN.

Anemone coronaria se pěstuje rovněž k řezu a pro přirychlování. Ze zahradnického hlediska jde o nejvýznamnější sasanku. Ve váze vydrží asi deset dní. Někdy se prodává též jako hrnková květina. V tom případě však byla s největší pravděpodobností ošetřena růstovým retardantem, aby byla nižšího, kompaktnějšího vzrůstu.


  • Vděčné rozchodníky Okrasné rostliny – rozchodníky Rozchodníky tvoří velkou skupinu okrasných rostlin. K nenáročným druhům patří Sedum spectabile, vykvétající v září okolíky růžových květů. Tento druh dorůstá do výšky 50 cm a je dekorativní i dužnatými, modravě ojíněnými listy. Celý rod rozchodníků obsahuje celkem 500 různých druhů, takže si můžeme vybrat i kobercové nebo..
  • Co potřebují růže pro pěstování na zahradě Růže jsou označovány jako královny květin díky svým květům a omamné vůni. Existuje obrovské množství odrůd, s nádhernými tvary poupat i samotných květů, v pestrých škálách barev a vůní. Jak pěstovat růže Růžím vyhovuje slunné, teplé stanoviště. Pozor musíme dávat u jižních zdí, kde by růže mohly trpět úpalem – trpí také..
  • Bylinka dobromysl neboli oregano Pěstování oregana Dobromysl je také známý pod názvem oregano. Vyžaduje slunce a lehčí propustnou půdu. Dobromysl má uklidňující účinky ne nervovou soustavu. Používá se k přípravě čaje, do koupelí a jako koření k masům a do salátů. Dobromysl v kuchyni Dobromysl je součástí francouzské a italské kuchyně. Tradičně se používá při přípravě..
  • Prach na pokojových květinách Jemný prach se u pokojových květin usazuje v pórech listů a znesnadňuje rostlinám dýchání. Květinám s velkými listy, jako jsou fíkusy, filodendrony nebo dieffenbachie, proto občas otřeme listy z obou stran jemným hadříkem. U drobnolistých rostlin je to složitější, zejména u druhů, které mají jemné chloupky, jako např. africké fialky. Můžeme je buďto..