Jak vypěstovat rododendron



Rododendron patří mezi jarní skvosty našich zahrad. Vyniká rozmanitostí barev, je dominantou každé zahrady. Můžeme jej vysazovat jako solitéru nebo také ve skupině.

Pěstování rododendronu

Rododendrony si můžeme snadno vypěstovat sami metodou hřížení, která je velmi jednoduchá. Podobá se řízkování, tj. že rostlina si vytvoří své vlastní kořeny. Hříženec ale neoddělujeme od mateřské rostliny v době, kdy zakořeňuje. Hřížením rozmnožujeme ty rostliny, jejichž větve se dají snadno ohnout k zemi nebo ty, které mají klíční rostlina na dlouhých šlahounech. Takto můžeme rozmnožit nejen rodendrony, ale také svídu, plamének nebo vistárii.

Postup hřížení

  • Časně na jaře vybereme zdravý výhon z loňského roku, který je již pevný, ale stále pružný. Výhon ohneme asi 30 cm od vrcholu k půdě a toto místo si označíme. Vykopeme jamku přibližně 10 cm hlubokou a 20 až 25 cm dlouhou a vysypeme ji směsí rašeliny a hrubého písku.
  • Asi 15 cm pod vrcholem ořežeme listy s listovými řapíky po délce 60 cm. Pak stonek opatříme takovým řezem, abychom mohli vrchol výhonu ohnout v pravém úhlu. Kořeny porostou ze stonku těsně pod řezem.
  • Stonek pevně přichytíme drátěným obloučkem do jamky. Vrchol výhonu s listy je nad povrchem půdy.
  • Jamku vyplníme půdou, do níž jsme přidali trochu rašeliny a hrubého písku. Výhon zakořeníme jen ve tmě, proto stonek důkladně zakryjeme. Půdu jemně upěchujeme, aby udržela stonek na místě, a dobře zalijeme.
  • Blízko k vrcholu hřížence, který je nad zemí, zapíchneme tyčku jako oporu a výhon k ní přivážeme. V létě často zaléváme. Jakmile hříženec zakoření, odřízneme jej od mateřské rostliny, ale ponecháme ho v zemi. Přesazujeme až asi po šesti týdnech.

Rododendron, jak vypěstovat

Rododendron, jak vypěstovat






  • Pěstování brslenu křídlatého Brslen křídlatý patří v průběhu roku k celkem nenápadnému keři, který nás ničím nezaujme. Změní se to na podzim, kdy udělá na zahradě velkou parádu díky svým sytě červeným listům. Původ má tento keř v Číně, Koreji a Japonsku. Dekorativně působí nejen listy, ale také výrazné korkovité lišty, široké několik milimetrů. Listy mají..
  • Okrasné dřeviny s tvarově neobvyklými plody v zimní zahradě Pámelník bílý Pámelník bílý je zhruba 1,5 m vysoký opadavý keř. Kvete v létě drobnými bělorůžovými květy, které bohatě medují, a proto je hodně navštěvují včely. Je ozdobný svými bílými kulatými plody. Pámelník je zcela nenáročný keř, který snadno a hodně odnožuje a spontálně se rozšiřuje. Proto se nedoporučuje vysazovat ho..
  • Zahrada pro ptáky Keře na zahradě pro ptáky Je spousta keřů, které jsou nejen dekorativní během roku, ale v zimě nabídnou také potravu ptákům. Při plánování zahrady si vypíšeme všechny rostliny a jejich vlastnosti – šířku, výšky, dobu kvetení, barvu květů, plody. Takto můžeme sestavit skupiny keřů podle výšky, barevnosti nebo plodů. Ptáci zůstávají..
  • Okrasné dřeviny na podzim – ozdobné plody Jabloně Zajímavé svými podzimními plody jsou např. jabloně. Na jejich větvích najdeme spoustu červených, oranžových nebo žlutých jedlých jablíček. Některé kultivary mají i pěkné do červena vybarvené listy. Jeřáb obecný Další pestrou paletu plodů má jeřáb obecný se svými drobnými červenými bobulkami. Hodí se i do malých zahrad, protože nezabere..