Měsíček lékařský



Pěstování měsíčku lékařského

Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla.

Vysévání měsíčku zahradního

Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce. Je vysoký cca 30 až 70 cm. Květy mají žlutou nebo oranžovou barvu. Daří se mu na slunci, na půdu není náročný. Semena měsíčku lékařského vyséváme v dubnu na záhony, rostliny pak kvetou v červenci a srpnu. Druhý výsev můžeme provádět koncem května, potom vykvétá na podzim. Abychom prodloužili dobu kvetení, odstraňujeme včas odkvetlé úbory. Měsíček lékařský můžeme pěstovat nejen v zahradách na záhoně, ale také na balkoně nebo za oknem.

Nízké odrůdy měsíčku lékařského se na zahradě hodí do pestrých květinových záhonů. Vysoké odrůdy jsou vhodné k řezu, ve váze vydrží až 8 dnů. Pokud necháme měsíček vysemenit na záhoně, poroste dlouhá léta sám.

Pro sušení se trhají celá rozkvetlá květenství, sušíme při pokojové teplotě. Chráníme před světlem a vlhkostí, jinak měsíček bledne a plesniví.

Jaké je využití měsíčku lékařského

Nejčastěji se z měsíčku lékařského vyrábí tinktury a masti. Mast se dělá z celých květenství a sádla v poměru dvě hrsti květů na půl kilogramu sádla. Zahříváme asi 4 hodiny na 100°C, dáváme pozor, aby se mast nespálila. Mažeme na bolavé nohy, na povrchové rány nebo na spáleniny z opálení.

Tinktura se připravuje z 50 g květů a 0,5 l vodky nebo lihu. Dezinfikuje a urychluje hojení ran, léčí ekzémy a proleženiny. Na oplachy se připravuje roztok ze čtvrt litru vody a čajové lžičky tinktury.

Odvar z květů měsíčku lékařského se přidává do koupele. Sušené květy jsou součástí čajových směsí, dodávají jim barvu. Měsíček lékařský je také hojně využíván v homeopatii.

Pěstování měsíčku lékařského

Pěstování měsíčku lékařského






  • Bez černý Bez černý se u nás těší velké oblibě. Z jeho květů se může připravovat sekt (šumivé víno), z plodů se vyrábí víno a šťáva. Dnes se již vyskytují takové odrůdy bezu, které se vyznačují žádoucími vlastnostmi, jako např. tím, že u nich dozrávají všechna vrcholičnatá plochá kytkovitá plodenství najednou, nebo rané odrůdy..
  • Jak pěstovat šalvěj lékařskou Při pěstování šalvěje lékařské je dobré vědět, že je velmi citlivá na zamokřenou půdu s vysokou hladinou spodní vody a že nesnáší kyselou půdní reakci. Na jakost půdy nemá žádné zvláštní nároky. Půda pro výsadbu šalvěje musí být zpracována do velké hloubky a nesmí obsahovat čerstvý hnůj. Šalvěj můžete pěstovat i..
  • Šalvěj lékařská Pěstování šalvěje lékařské Šalvěj lékařská patří mezi světlomilné trvalky. Má sivozelené svraskalé listy a modré květy. Množíme ji řízky nebo semeny. Použití šalvěje Nálev se používá, vzhledem k jeho stahujícím a antiseptickým účinkům, k vyplachování úst při paradontóze nebo při zánětech v ústech. Listy šalvěje přidáváme do tučnějších jídel. Šalvěj má také kosmetické..
  • Bylinka měsíček lékařský Pěstování měsíčku na zahradě Měsíček lékařský je letnička, která nenosí svůj název nadarmo. V lidovém léčitelství se používaly především oranžově zbarvené jazykovité květy. Měsíček lékařský zmírňuje záněty sliznic, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a baktericidně. Z drogy se připravuje nálev nebo se používá ve směsi s dalšími bylinami. Zevně měsíček působí proti mikroorganismům způsobujícím..