Měsíček lékařský



Pěstování měsíčku lékařského

Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla.

Vysévání měsíčku zahradního

Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce. Je vysoký cca 30 až 70 cm. Květy mají žlutou nebo oranžovou barvu. Daří se mu na slunci, na půdu není náročný. Semena měsíčku lékařského vyséváme v dubnu na záhony, rostliny pak kvetou v červenci a srpnu. Druhý výsev můžeme provádět koncem května, potom vykvétá na podzim. Abychom prodloužili dobu kvetení, odstraňujeme včas odkvetlé úbory. Měsíček lékařský můžeme pěstovat nejen v zahradách na záhoně, ale také na balkoně nebo za oknem.

Nízké odrůdy měsíčku lékařského se na zahradě hodí do pestrých květinových záhonů. Vysoké odrůdy jsou vhodné k řezu, ve váze vydrží až 8 dnů. Pokud necháme měsíček vysemenit na záhoně, poroste dlouhá léta sám.

Pro sušení se trhají celá rozkvetlá květenství, sušíme při pokojové teplotě. Chráníme před světlem a vlhkostí, jinak měsíček bledne a plesniví.

Jaké je využití měsíčku lékařského

Nejčastěji se z měsíčku lékařského vyrábí tinktury a masti. Mast se dělá z celých květenství a sádla v poměru dvě hrsti květů na půl kilogramu sádla. Zahříváme asi 4 hodiny na 100°C, dáváme pozor, aby se mast nespálila. Mažeme na bolavé nohy, na povrchové rány nebo na spáleniny z opálení.

Tinktura se připravuje z 50 g květů a 0,5 l vodky nebo lihu. Dezinfikuje a urychluje hojení ran, léčí ekzémy a proleženiny. Na oplachy se připravuje roztok ze čtvrt litru vody a čajové lžičky tinktury.

Odvar z květů měsíčku lékařského se přidává do koupele. Sušené květy jsou součástí čajových směsí, dodávají jim barvu. Měsíček lékařský je také hojně využíván v homeopatii.

Pěstování měsíčku lékařského

Pěstování měsíčku lékařského







  • Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) Šišák bajkalský je vytrvalá rostlina s přímým stonkem. Je vysoká cca 50 cm. Má hluchavkovité květy modrofialové barvy. V našich podmínkách ji lze pěstovat velmi dobře. Podle výzkumu má šišák bajkalský největší množství antioxidantů, zejména vlivem většího množství obsažených flavonoidů. Jak pěstovat šišák bajkalský Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) lze pěstovat v..
  • Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) Pampeliška lékařská je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých a je celosvětově rozšířená. Můžeme ji znát také pod názvem smetanka. Nejlépe se jí daří v mírném pásu severní polokoule, ale vyskytuje se také na Novém Zélandu, v Severní a Jižní Americe nebo ve vlhkých tropech Oceánie. Pampeliška je velice nenáročná rostlina, k růstu ji stačí..
  • Koriandr (Coriandrum sativum) a jeho pěstování Pěstování koriandru Koriandr je jednoletá bylinka, která se vysévá nejčastěji do truhlíků od dubna do června. Rostliny lze i zakoupit. Potřebuje pravidelnou lehkou zálivku, tato bylinka nemá ráda velká vedra. Sběr koriandru Od června do srpna sklízíme průběžně mladé listy. Použití v kuchyni Koriandr se hodí do různých asijských jídel a..
  • Medvědí česnek (Allium ursinum) Pěstování medvědího česneku Tato drobná cibulovina se rychle množí. Vysaďte ji na podzim pod listnaté stromy, dařit se jí bude i na severně orientovaném stanovišti. Péči nepotřebuje žádnou. Sběr medvědího česneku Sbírají se mladé čerstvé listy, bohužel jen v brzkém jaru, rostlina pak zatahuje. Použití v kuchyni Jedná se o oblíbené kuchyňské..