Měsíček lékařskýPěstování měsíčku lékařského

Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla.

Vysévání měsíčku zahradního

Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce. Je vysoký cca 30 až 70 cm. Květy mají žlutou nebo oranžovou barvu. Daří se mu na slunci, na půdu není náročný. Semena měsíčku lékařského vyséváme v dubnu na záhony, rostliny pak kvetou v červenci a srpnu. Druhý výsev můžeme provádět koncem května, potom vykvétá na podzim. Abychom prodloužili dobu kvetení, odstraňujeme včas odkvetlé úbory. Měsíček lékařský můžeme pěstovat nejen v zahradách na záhoně, ale také na balkoně nebo za oknem.

Nízké odrůdy měsíčku lékařského se na zahradě hodí do pestrých květinových záhonů. Vysoké odrůdy jsou vhodné k řezu, ve váze vydrží až 8 dnů. Pokud necháme měsíček vysemenit na záhoně, poroste dlouhá léta sám.

Pro sušení se trhají celá rozkvetlá květenství, sušíme při pokojové teplotě. Chráníme před světlem a vlhkostí, jinak měsíček bledne a plesniví.

Jaké je využití měsíčku lékařského

Nejčastěji se z měsíčku lékařského vyrábí tinktury a masti. Mast se dělá z celých květenství a sádla v poměru dvě hrsti květů na půl kilogramu sádla. Zahříváme asi 4 hodiny na 100°C, dáváme pozor, aby se mast nespálila. Mažeme na bolavé nohy, na povrchové rány nebo na spáleniny z opálení.

Tinktura se připravuje z 50 g květů a 0,5 l vodky nebo lihu. Dezinfikuje a urychluje hojení ran, léčí ekzémy a proleženiny. Na oplachy se připravuje roztok ze čtvrt litru vody a čajové lžičky tinktury.

Odvar z květů měsíčku lékařského se přidává do koupele. Sušené květy jsou součástí čajových směsí, dodávají jim barvu. Měsíček lékařský je také hojně využíván v homeopatii.

Pěstování měsíčku lékařského

Pěstování měsíčku lékařského  • Levandule (Lavandula angustifolia) Pěstování levandule Tato aromatická bylinka roste jako polokeř a pochází ze Středozemí. Potřebuje chráněné teplé stanoviště a plné slunce. Vysazuje se v květnu, na zimu ocení přikrytí, na jaře řez. Sběr levandule Stonky s květy ustřihněte těsně předtím, než rozkvetou. Sušíme je ve snůpcích, květy otočené dolů. Jaké je využití sušené levandule?..
  • Pěstování saturejky Jednoletá saturejka zahradní neklade žádné zvláštní nároky na půdu. Uspokojivě se však vyvíjí pouze v případě, že přijde do půdy 2. trati, která je značně obohacena humusem (rašelinou) a živinami. Saturejka snáší i polostinná stanoviště. Na výsluní má však podstatně vyšší obsah účinných látek. Na výslunném místě obsahuje saturejka na stejné..
  • Sušené bylinky proti únavě Sušené bylinky Čerstvé jarní bylinky jsou velmi účinné proti jarní únavě. Některé byliny můžeme sušit a používat pak celoročně. Kopřiva (listy) – urychluje látkovou výměnu, působí mírně močopudně. Kopřiva má pozitivní vliv na klouby. Při zevním použití ve formě oplachů prospívá vlasům. Přeslička rolní (nadzemní část rostliny) – působí podobně..
  • Čerstvé jarní bylinky proti únavě Sedmikráska (listy i květy) – působí dobře na zažívání a činnost jater. Od středověku bývá součástí očistných kůr. Lze ji přidávat do salátu nebo ji ochutit tvarohové pomazánky. Jitrocel kopinatý (listy) – obsahuje sliz, třísloviny, pektiny, vápník, draslík, křemík, zinek, beta-karoten a dvakrát více vitamínu C než citron. Patří mezi..