Barvy zimní zahradyOkrasné plody zahrady v zimě

Prosincovou a lednovou zahradu ozdobí svými plody některé okrasné dřeviny. Jsou zajímavé barevně, ale také tvarově.

Hlohyně šarlatová

Mezi ně patří zejména hlohyně šarlatová – stálezelený trnitý keř dorůstající do výšky 2 až 3 metry. V květnu až červnu bohatě kvete množstvím bílých květů, na podzim a v zimě vyniká bohatstvím většinou oranžově červených, méně často také žlutých plodů – malviček. V zahradě se uplatňuje jako solitéra nebo neproniknutelný živý plot, nízké poléhavé kultury jako půdní kryt.

Hlohyně šarlatová

Hlohyně šarlatová

Skalník

Velmi ozdobně působí malvičky na větvích skalníku, zvláště stálezelených. Z nich se často pěstuje velmi dekorativní až 1 m vysoký kultivat skalníku Dammerova Skogholm s obloukovitě skloněnými větvemi. Uplatní se při řadové výsadbě jako nízký plůtek nebo při plošné výsadbě jako půdní pokryv k ozelenění nerovného nebo kamenitého terénu. Z dalších stálezelených druhů se pěstuje např. skalník drobnolistý, dorůstající výšky 0,5 m, a zcela nízký poléhavý skalník položený, který se hodí do skalek. Z opadavých druhů bývá v zahradách nejčastěji skalník vodorovný a plazivý skalník přitisklý.

Skalník, okrasná dřevina

Cesmína obecná

Stálezelená cesmína obecná je až 4 metry vysoký keř vzpřímeného vzrůstu. Samičí rostliny zdobí malé kulaté červené plody v paždích ostnitých kožovitých listů. Větévky s plody se v některých západních státech používají k výzdobě vánočního stolu. V zahradě cesmína vynikne jako solitéra na chráněném, polostinném stanovišti s propustnou mírně vlhkou půdou.


  • Pěstování narcisů Jaro bez narcisů si nelze představit. Jejich bílé, žluté nebo oranžové až červené květy rozkvétají snad na všech zahradách nebo v květináčích a truhlících na terasách, balkónech, oknech u třeba u vchodových dveří. Narcisy zdobí zahradní zákoutí a řezané pak přinášejí jaro do našich domovů. Jak pěstovat narcisy Narcisy vyžadují kyprou..
  • Druhy okrasných trav a jak je pěstovat? Kostřavy (Festuca) jsou nízké trávy, dorůstají do výšky cca 15 až 25 cm. Jsou vhodné především pro plošnou výsadbu dekorativního travního koberce. Kostřavy nejsou na stanoviště příliš vytrvalé, proto se doporučuje zpravidla po třech letech jejich trsy rozdělit a znovu vysadit. Květenství, která nejsou příliš dekorativní, po odkvětu ostříháme. Třeslice..
  • Malé nádrže pro terasy Malé nádrže se hodí do omezených prostor, např. terasa, dvorek. Minimum by mělo být 25 litrů vody. Nádrž umístíme na slunné místo a osadíme ji několika pobřežními rostlinami a jedním zakrslým leknínem. Malé nádrže nejsou vhodné pro ryby. K zakoupení jsou minifontánky s dopadající vodou na oblázky. Podobné články: Barevné plody v..
  • Podzim na zahradě – listopad V listopadu uklízíme zahradu před zimou. Do poloviny listopadu můžeme vysazovat keřové růže. Výhony všech růží zkrátíme na 30 až 40 cm a keře zahrneme zemí s kompostem. Stromkové růže opatrně ohneme k zemi a zajistíme kolíkem. Korunku zasypeme zemí a kmínek volně obalíme vrstvou papíru. Skalničky ve skalce připravíme na zimu. Přikryjeme..