Barvy zimní zahradyOkrasné plody zahrady v zimě

Prosincovou a lednovou zahradu ozdobí svými plody některé okrasné dřeviny. Jsou zajímavé barevně, ale také tvarově.

Hlohyně šarlatová

Mezi ně patří zejména hlohyně šarlatová – stálezelený trnitý keř dorůstající do výšky 2 až 3 metry. V květnu až červnu bohatě kvete množstvím bílých květů, na podzim a v zimě vyniká bohatstvím většinou oranžově červených, méně často také žlutých plodů – malviček. V zahradě se uplatňuje jako solitéra nebo neproniknutelný živý plot, nízké poléhavé kultury jako půdní kryt.

Hlohyně šarlatová

Hlohyně šarlatová

Skalník

Velmi ozdobně působí malvičky na větvích skalníku, zvláště stálezelených. Z nich se často pěstuje velmi dekorativní až 1 m vysoký kultivat skalníku Dammerova Skogholm s obloukovitě skloněnými větvemi. Uplatní se při řadové výsadbě jako nízký plůtek nebo při plošné výsadbě jako půdní pokryv k ozelenění nerovného nebo kamenitého terénu. Z dalších stálezelených druhů se pěstuje např. skalník drobnolistý, dorůstající výšky 0,5 m, a zcela nízký poléhavý skalník položený, který se hodí do skalek. Z opadavých druhů bývá v zahradách nejčastěji skalník vodorovný a plazivý skalník přitisklý.

Skalník, okrasná dřevina

Cesmína obecná

Stálezelená cesmína obecná je až 4 metry vysoký keř vzpřímeného vzrůstu. Samičí rostliny zdobí malé kulaté červené plody v paždích ostnitých kožovitých listů. Větévky s plody se v některých západních státech používají k výzdobě vánočního stolu. V zahradě cesmína vynikne jako solitéra na chráněném, polostinném stanovišti s propustnou mírně vlhkou půdou.


  • Suché zídky na zahradě K čemu jsou na zahradě suché zídky? Suché zídky slouží především k zadržování svahů, vytváření teras i k ohraničení jednotlivých parcel. Pokud postavíme suchou zídku z velkých kamenů, bude působit velmi dekorativně doplněná zelení. Stavba suché zídky Suché zídky stavíme maximálně do výšky 1 metru. Na vymazání použijeme jílovitou nebo hlinitou zeminu. Půda..
  • Dřín obecný – Cornus mas Okrasný keř Dřín obecný je okrasný keř nebo stromek dorůstající do výšky 2,5 až 3 metry. Kvete od března do dubna žlutými kvítky. Je mrazuvzdorný, nejlépe se mu daří v teplých oblastech na slunných stanovištích s vápenitou půdou. Plody dřínu jsou červené podlouhlé peckovičky, zrají od konce srpna do poloviny září. Plody..
  • Hlaváček jarní – Adonis vernalis Pěstování hlaváčku jarního Hlaváček jarní patří mezi posly jara na našich zahradách. Má žlutozelené kvítky, které rozkvétají hlavně v dubnu. Hlaváček jarní je plně mrazuvzdorný, nejlépe se mu daří v polostínu a ve vlhké půdě. Rozmnožuje se semeny koncem léta nebo po odkvětu dělením trsů. Podobné články: Barevné plody v zimní zahradě..
  • Okrasné dřeviny na podzim – různé tvary plodů Některé dřeviny mají plody zajímavé svým tvarem. Například katalpa vytváří až 35 cm dlouhé úzké cigárovité tobolky, které působí v korunách stromů dekorativně zvláště po opadu listí. Svitel má bělavé tobolky srdíčkovitého tvaru. Křídlatec má okrouhlé penízkovité nažky podobné plodům jilmu. Klasické červené bobulky má např. jeřáb obecný, tis obecný nebo skalník. Škumpa..