Barvy zimní zahradyOkrasné plody zahrady v zimě

Prosincovou a lednovou zahradu ozdobí svými plody některé okrasné dřeviny. Jsou zajímavé barevně, ale také tvarově.

Hlohyně šarlatová

Mezi ně patří zejména hlohyně šarlatová – stálezelený trnitý keř dorůstající do výšky 2 až 3 metry. V květnu až červnu bohatě kvete množstvím bílých květů, na podzim a v zimě vyniká bohatstvím většinou oranžově červených, méně často také žlutých plodů – malviček. V zahradě se uplatňuje jako solitéra nebo neproniknutelný živý plot, nízké poléhavé kultury jako půdní kryt.

Hlohyně šarlatová

Hlohyně šarlatová

Skalník

Velmi ozdobně působí malvičky na větvích skalníku, zvláště stálezelených. Z nich se často pěstuje velmi dekorativní až 1 m vysoký kultivat skalníku Dammerova Skogholm s obloukovitě skloněnými větvemi. Uplatní se při řadové výsadbě jako nízký plůtek nebo při plošné výsadbě jako půdní pokryv k ozelenění nerovného nebo kamenitého terénu. Z dalších stálezelených druhů se pěstuje např. skalník drobnolistý, dorůstající výšky 0,5 m, a zcela nízký poléhavý skalník položený, který se hodí do skalek. Z opadavých druhů bývá v zahradách nejčastěji skalník vodorovný a plazivý skalník přitisklý.

Skalník, okrasná dřevina

Cesmína obecná

Stálezelená cesmína obecná je až 4 metry vysoký keř vzpřímeného vzrůstu. Samičí rostliny zdobí malé kulaté červené plody v paždích ostnitých kožovitých listů. Větévky s plody se v některých západních státech používají k výzdobě vánočního stolu. V zahradě cesmína vynikne jako solitéra na chráněném, polostinném stanovišti s propustnou mírně vlhkou půdou.


  • Zahradní nůžky Zahradní nůžky potřebujeme jak v okrasné zahradě, tak užitkové. Používají se v ovocných sadech, u zeleniny, bylinek, květin, stříhání keřů, atd. Ostří u zahradních nůžek Ostří zahradních nůžek musí být vyrobeno z nejlepší oceli, aby se netupilo a bylo stále velmi ostré. Nůžky nesmí vytvářet zhmožděné rány, ale čistý ostrý řez. Nezáleží přitom..
  • Vlastní bazén na zahradě Dostupné nadzemní bazény Díky nízké ceně, jednoduchosti montáže jsou nadzemní bazény určeny širokému okruhu zájemců. Pokud máme na zahradě rovné místo, můžeme začít s jeho stavbou bez složitých příprav. Bazény mají ocelovou konstrukci, vodu drží vnitřní fólie. K dostání je kruhový tvar o průměru 3,5 až 5,49 metru a hloubce 0,92..
  • Blatouchy na zahradách Blatouchy jsou rostliny pěstované na vlhčích místech, kvetou od dubna do června žlutými kvítky, které jsou velké asi 4 cm. Blatouchy jsou jedovaté. V teplých oblastech blatouchy zatahují na léto listy, v chladnějších vydrží olistěné až do podzimu. Daří se jim u potoků nebo jezírek, případně v mělké vodě u břehů. Mají rády..
  • Jarní práce na zahradě – květen Sázení rajčat V květnu vysazujeme rajčata do volné půdy. Dáváme přednost silným nepřerostlým sazenicím. Do sázecí jámy je dáváme na šikmo, aby část stonku byla v zemi a pustila další kořeny. Při výsadbě zapíchneme do jamky tyčku, abychom později nenarušili kořenový bal. Péče o keře na jaře U šeříků a rododendronů odstraňujeme..