Barvy zimní zahradyOkrasné plody zahrady v zimě

Prosincovou a lednovou zahradu ozdobí svými plody některé okrasné dřeviny. Jsou zajímavé barevně, ale také tvarově.

Hlohyně šarlatová

Mezi ně patří zejména hlohyně šarlatová – stálezelený trnitý keř dorůstající do výšky 2 až 3 metry. V květnu až červnu bohatě kvete množstvím bílých květů, na podzim a v zimě vyniká bohatstvím většinou oranžově červených, méně často také žlutých plodů – malviček. V zahradě se uplatňuje jako solitéra nebo neproniknutelný živý plot, nízké poléhavé kultury jako půdní kryt.

Hlohyně šarlatová

Hlohyně šarlatová

Skalník

Velmi ozdobně působí malvičky na větvích skalníku, zvláště stálezelených. Z nich se často pěstuje velmi dekorativní až 1 m vysoký kultivat skalníku Dammerova Skogholm s obloukovitě skloněnými větvemi. Uplatní se při řadové výsadbě jako nízký plůtek nebo při plošné výsadbě jako půdní pokryv k ozelenění nerovného nebo kamenitého terénu. Z dalších stálezelených druhů se pěstuje např. skalník drobnolistý, dorůstající výšky 0,5 m, a zcela nízký poléhavý skalník položený, který se hodí do skalek. Z opadavých druhů bývá v zahradách nejčastěji skalník vodorovný a plazivý skalník přitisklý.

Skalník, okrasná dřevina

Cesmína obecná

Stálezelená cesmína obecná je až 4 metry vysoký keř vzpřímeného vzrůstu. Samičí rostliny zdobí malé kulaté červené plody v paždích ostnitých kožovitých listů. Větévky s plody se v některých západních státech používají k výzdobě vánočního stolu. V zahradě cesmína vynikne jako solitéra na chráněném, polostinném stanovišti s propustnou mírně vlhkou půdou.


  • Zahradní nůžky Zahradní nůžky potřebujeme jak v okrasné zahradě, tak užitkové. Používají se v ovocných sadech, u zeleniny, bylinek, květin, stříhání keřů, atd. Ostří u zahradních nůžek Ostří zahradních nůžek musí být vyrobeno z nejlepší oceli, aby se netupilo a bylo stále velmi ostré. Nůžky nesmí vytvářet zhmožděné rány, ale čistý ostrý řez. Nezáleží přitom..
  • Hnojení rostlin v zahradě Rostliny potřebují ke zdárnému růstu a vývoji devět základních, tzv. biogenních prvků. Potřebu některých z nich mají plně pokrytou z přírodních zdrojů – z půdy a ovzduší. U jiných látek, především u dusíku, fosforu a draslíku a do značné míry i u hořčíku a vápníku, se každoročními sklizněmi, případně jejich vyplavováním vodou do..
  • Malé nádrže pro terasy Malé nádrže se hodí do omezených prostor, např. terasa, dvorek. Minimum by mělo být 25 litrů vody. Nádrž umístíme na slunné místo a osadíme ji několika pobřežními rostlinami a jedním zakrslým leknínem. Malé nádrže nejsou vhodné pro ryby. K zakoupení jsou minifontánky s dopadající vodou na oblázky. Podobné články: Barevné plody v..
  • Hledík – Antirrhinum Hledík má svůj původ ve středomoří. K nám se dostal již v 16. století. Pěstování hledíků Hledíky můžeme sázet na venkovní záhon od konce dubna, snese jarní mrazík. Kvete od června do srpna. Hledíky dorůstají do výšky od 20 do 90 cm, podle odrůdy. Nízké hledíky vysazujeme jako lemy záhonů, vyšší druhy..