Okrasné dřeviny s tvarově neobvyklými plody v zimní zahradě
Pámelník bílý
Pámelník bílý je zhruba 1,5 m vysoký opadavý keř. Kvete v létě drobnými bělorůžovými květy, které bohatě medují, a proto je hodně navštěvují včely. Je ozdobný svými bílými kulatými plody.
Pámelník je zcela nenáročný keř, který snadno a hodně odnožuje a spontálně se rozšiřuje. Proto se nedoporučuje vysazovat ho do sousedství méně vzrůstných okrasných keřů. Lze ho použít na živý plot nebo k ozelenění ploch nevhodných pro cennější dřeviny.
Katalpa trubačovitá
Mezi okrasné dřeviny s tvarově neobvyklými plody patří např. Katalpa trubačovitá. Je zajímavá svými úzkými, až 35 cm dlouhými hnědými tobolkami viržinkovitého tvaru. Tento až 15 m vysoký strom s velkými srdčitými listy kvete v červenci bělavými květy zvonkovitého tvaru s nachovými tečkami uvnitř. Květy jsou sestaveny do vzpřímených lat. Katalpa se hodí do větší zahrady, nejlépe jako solitéra do trávníku.
Dřezovec trojtrnný
Pozornost upoutají i plody dřezovce trojtrnného. Tmavohnědé ploché lesklé lusky jsou až 25 cm dlouhé a 3 cm široké. Dřezovec miluje slunnou a teplou polohu, na půdu je skromnější. Původní druh dorůstá výšky až 30 cm, proto je vhodný jen do velké zahrady. Některé kultivary jsou nižší, tvoří úzkou korunu nebo mají při rašení žluté listy.
Plaménky
Dlouho do zimy vytrvávají na výhonech plaménků jejich ochmýřená souplodí. Zvláště pak původní pozdně kvetoucí druhy, např. plamének tibetský kvetoucí žlutě, působí i svými plody velmi dekorativně.
- Kdy a jak sázet révu vinnou Réva vinná se sází většinou na jaře, když se půda dostatečně prohřeje, a to v dubnu až květnu. V teplých oblastech je možné sázet révu i na podzim od konce října až do listopadu, pokud nemrzne. Kam vysadit révu vinnou Réva vinná je teplomilná dřevina, které se dobře daří v nadmořské výšce 200..
- Podzimní nebo jarní výsadba ovocných dřevin Podzimní výsadba ovocných dřevin Ovocné dřeviny většinou vysazujeme na podzim. Při podzimní výsadbě sazenice vytvoří ještě do zámrazu půdy nové sací kořínky a na jaře startují do nového růstu dříve a rychleji než při jarní výsadbě. Během vegetace vytvoří pak stromky i keře větší letorosty a mají rok předstih před..
- Pěstování fíkovníků v našich podmínkách Kde pěstovat fíkovníky Fíkovníky rostou zejména ve Středomoří. V našich podmínkách je možné fíkovníky také pěstovat. Vyžadují hlubší úrodnou propustnou a vlhkou půdu. V místech, kde během zimy bývají mrazy pod -10 °C je nutná přikrývka pytlovinou. Jak sázet fíkovníky Sazenice fíkovníků se sázejí na vzdálenost 3 až 5 metrů..
- Rozmnožujeme rostliny pomocí bylinného řízkování Jedním ze způsobů rozmnožování rostlin je bylinné řízkování. Mladé rostlinky vypěstované z řízků jsou větší a robustnější a hlavně jsou identické s hlavní rostlinou. Bylinné řízky odebíráme na jaře nebo v časném létě. K nejběžnějším řízkovaným rostlinám patří vytrvalé a záhonové rostliny. Bylinné řízkování Připravíme si květináč s běžným substrátem a posypeme ho tenkou..