Jaké okrasné dřeviny vybrat do zahrady?



Okrasné dřeviny vybíráme podle velikosti zahrady, půdních a klimatických podmínek a také podle orientace pozemku na světové strany.

Pravidla pro výběr okrasných dřevin:

  • Opatříme si seznam okrasných dřevin, ve kterém je uvedena doba kvetení, barva květů, olistění, plody, nároky na půdu, světlo, vláhu, atd.
  • Podle prostorových možností zahrady vybíráme druhy s přihlédnutím k tvaru a rozměru koruny, kterých dřeviny dosáhnou v době plného vývoje.
  • Výběr zúžíme podle náročnosti dřevin na stanoviště, tj. světlo, půda, vláha, ošetřování
  • Přihlížíme k dekorativním vlastnostem dřevin – doba, barva, velikost květů, bereme do úvahy, zda jsou stálezelené nebo opadavé, zda mají podzimní zbarvení. Dřeviny by měly být v souladu s okolní přírodou a ostatními okrasnými rostlinami v zahradě.
  • Zahradu okrasnými dřevinami nepřeplňujeme, platí zásada, že méně je někdy více. Při menším počtu dřevin vybíráme takové, které během roku mění svůj vzhled (listy, květy, plody).
  • Vyvarujeme se vysazování dřevin, které by mohly působit zdravotní problémy, zejména pokud zahradu navštěvují malé děti. Nevhodné jsou dřeviny s jedovatými plody (lýkovec, kalina, brslen, zimolez), s trnitými listy (mahonie, cesmína) nebo trnitými větvemi (dřišťál, hlohyně, trnka). Některé dřeviny vyvolávají alergie svým pylem (líska, smrk, bříza), jemnými ochmýřenými semeny (vrba, topol) nebo intenzivní vůní (pustoryl, šeřík).

Okrasné dřeviny

Škumpa, barevné listí na podzim






  • Řez ovocných dřevin Ovocné dřeviny se na rozdíl od ostatních plodin vyznačují pravidelnou potřebou tvarovaných zásahů a řezu od výsadby až do konce života. Řezy ovocných dřevin dělíme na: Výchovný řez, tzv. tvarovací v období mládí. Udržovací řez nebo také prosvětlovací, obnovovací, průklest během plodnosti. Zmlazovací řez v době stárnutí. Kdy řezat stromy? Jádroviny řežeme..
  • Květy, které provoní jarní zahradu Šácholan hvězdovitý Šácholan hvězdovitý má nádherné voňavé květy. Jde o mrazuvzdorný stromek, kvetoucí koncem jara a počátkem léta. Sázíme jej do neutrální až kyselé půdy, na plné slunce nebo do polostínu. Má úzké, sytě zelené, opadavé listy. Pro svůj růst potřebuje široký prostor, protože dosahuje rozměrů až čtyř metrů na..
  • Opadavé dřeviny do stínu Hortenzie Z opadavých dřevin se na chráněném místě v polostínu s živnou humózní a dostatečně vlhkou půdou dobře daří hortenziím. Hortenzie velkolistá má bílé, růžové, červené nebo modré polokulovité květy. Hortenzie latnatá má bílá květenství latovitého tvaru. Keře hortenzie jsou vysoké 1 až 2 metry a dobře se uplatní jako solitéry nebo v menších..
  • Pěstování fíkovníků v našich podmínkách Kde pěstovat fíkovníky Fíkovníky rostou zejména ve Středomoří. V našich podmínkách je možné fíkovníky také pěstovat. Vyžadují hlubší úrodnou propustnou a vlhkou půdu. V místech, kde během zimy bývají mrazy pod -10 °C je nutná přikrývka pytlovinou. Jak sázet fíkovníky Sazenice fíkovníků se sázejí na vzdálenost 3 až 5 metrů..