Tvarování a řez bonsajíTvarování bonsají

Nikdy stromy neformujeme do nahodilých nebo nepřirozených forem.

Existují různé typy miniaturizace, odpovídající pozorování tvarů stromů v přírodě, v různých situacích, na různých stanovištích. Můžeme tudíž vypěstovat strom vzpřímený, kaskádu nebo polokaskádu, kořenový strom, strom v kameni, na kameni lze vysázet i lesní krajinku a strom. Je třeba se dobře seznámit s japonskou typologií, v níž jsou stromy názorně nakresleny.

Kdy začít s tvarováním bonsají

S tvarováním bonsají začínáme hned u mladých rostlin. Nejdříve zkoumáme tvar stromku, natáčíme ho, natahujeme větve apod. K drátování používáme měděné nebo hliníkové dráty. Dráty na větvích ponecháme u listnáčů 3 až 5 měsíců, u konifer mohou zůstat i jeden rok.

Tvarování a řez bonsají

Tvarování a řez bonsají

Řezem a ohybem mladý stromek formujeme do zvoleného typu.  Řezem odstraňujeme převislé nebo slabé větve, anebo takové, které rostou nahoru. Jalovce a cypřišky tvarujeme sestřihem nebo vyštipováním. Borovice zakracujeme zaštipováním ve stadiu tzv. svící, kdy redukujeme délku budoucích větví.

U listnatých dřevin zkracujeme polovyzrálé výhony, jakmile dosáhnou délky 6 až 8 cm. Nejhlouběji zakrátíme výhony rostoucí kolmo vzhůru, eventuálně je úplně odstraníme. Výhony rostoucí do stran zakracujeme podle potřeby za druhým až čtvrtým listem. Tak docílíme přirozeného nárůstu kratších větví. Tvarování se ovšem liší podle druhu a nároků jednotlivých dřevin, a na to nesmíme zapomenout.


  • Kde a jak používáme pergoly aneb způsoby využití pergol Druhy pergol Pergoly pro posezení – vytvářejí pocit klidu a soukromí ve vybrané části zahrady, kde nás ochrání před sluncem. Střešní pergoly – nahrazují přírodní prostředí na plochých částech střech nebo velkých balkónech ve městech. Vchodové pergoly – zvýrazňují vstup do domu. Pergolové brány – vyznačují branku v oplocení, nebo slouží..
  • Jelení jazyk Pěstování jeleního jazyku Jelení jazyk je zajímavou rostlinou. Jedná se o kapradinu se stálezelenými listy. Má statné vzpřímené oddenky a dlouhé, mírně prohnuté světlezelené listy. Jelenímu jazyku se daří v zásaditých půdách. Dosahuje výšky až 30 cm. Podobné články: Pěstování bonsají Bonsaje – volba misky a půdy Sázení a zálivka bonsají..
  • Jezírka v zahradě K velmi zajímavým prvkům za hrady patří jezírka a vodní plochy. Do menších zahrad se hodí spíše nádrž geometrického tvaru. Okraje tohoto jezírka zarostou vodními a pobřežními rostlinami. V rovných zahradách dobře působí vodní plochy vysypané štěrkem. V přírodní zahradě se vyjímají rybníčky. V dnešní době není vůbec složité pořídit si do zahrady jezírko...
  • Okrasné dřeviny do zahrady Okrasné dřeviny nejen zahradu zkrášlují svým vzhledem, ale mají také ochrannou funkci – brání pohledům zvenčí, ochraňují před prachem, hlukem i slunečním úpalem. Okrasné dřeviny do malých a velkých zahrad Okrasné dřeviny můžou vynikat svým vzrůstem, okrasnými listy, květy nebo barvou. Nejkrásnější se uplatňují jako solitéry a jsou dominantou zahrady...