Tvarování a řez bonsají



Tvarování bonsají

Nikdy stromy neformujeme do nahodilých nebo nepřirozených forem.

Existují různé typy miniaturizace, odpovídající pozorování tvarů stromů v přírodě, v různých situacích, na různých stanovištích. Můžeme tudíž vypěstovat strom vzpřímený, kaskádu nebo polokaskádu, kořenový strom, strom v kameni, na kameni lze vysázet i lesní krajinku a strom. Je třeba se dobře seznámit s japonskou typologií, v níž jsou stromy názorně nakresleny.

Kdy začít s tvarováním bonsají

S tvarováním bonsají začínáme hned u mladých rostlin. Nejdříve zkoumáme tvar stromku, natáčíme ho, natahujeme větve apod. K drátování používáme měděné nebo hliníkové dráty. Dráty na větvích ponecháme u listnáčů 3 až 5 měsíců, u konifer mohou zůstat i jeden rok.

Tvarování a řez bonsají

Tvarování a řez bonsají

Řezem a ohybem mladý stromek formujeme do zvoleného typu.  Řezem odstraňujeme převislé nebo slabé větve, anebo takové, které rostou nahoru. Jalovce a cypřišky tvarujeme sestřihem nebo vyštipováním. Borovice zakracujeme zaštipováním ve stadiu tzv. svící, kdy redukujeme délku budoucích větví.

U listnatých dřevin zkracujeme polovyzrálé výhony, jakmile dosáhnou délky 6 až 8 cm. Nejhlouběji zakrátíme výhony rostoucí kolmo vzhůru, eventuálně je úplně odstraníme. Výhony rostoucí do stran zakracujeme podle potřeby za druhým až čtvrtým listem. Tak docílíme přirozeného nárůstu kratších větví. Tvarování se ovšem liší podle druhu a nároků jednotlivých dřevin, a na to nesmíme zapomenout.





  • Vlastní bazén na zahradě Dostupné nadzemní bazény Díky nízké ceně, jednoduchosti montáže jsou nadzemní bazény určeny širokému okruhu zájemců. Pokud máme na zahradě rovné místo, můžeme začít s jeho stavbou bez složitých příprav. Bazény mají ocelovou konstrukci, vodu drží vnitřní fólie. K dostání je kruhový tvar o průměru 3,5 až 5,49 metru a hloubce 0,92..
  • Zakládání nového trávníku Trávník je výraznou estetickou plochou v zahradě, udržovaný travní koberec bývá chloubou majitele. Často bývá trávník v promyšleném kontrastu s okrasnými dřevinami a květinovými záhony. Trávník ochraňuje pozemek před prašností. Zakládání nového trávníku Základem při zakládání nového trávníku je kvalitní příprava půda před jeho založením a pravidelná každoroční péče. Nejlepší půdou pro trávník..
  • Pravidla pro pěstování trvalek Nejvhodnější dobou pro výsadbu trvalek je jaro nebo podzim. Platí pravidlo: trvalky vysazujeme nebo přesazujeme podle doby květu. To znamená, že na jaře a v časném létě ty, které kvetou časně, začátkem podzimu nebo brzy zjara ty, které kvetou až v druhé polovině roku. Vodní a pobřežní rostliny lze vysazovat teprve tehdy,..
  • Substrát pro balkonové květiny Jaký substrát pro balkonové květiny? Na trhu je široký výběr speciálních substrátů, případně si jej můžeme namíchat sami. Je potřeba znát, jaký substrát potřebují rostliny, které se chystáme vysázet. Pokud kyselý substrát – přidáme více rašeliny, pokud zásaditý, doplníme substrát o vápník, např. v podobě mletého vápence nebo staré omítky. Základem..