Choroby a škůdci listů
Listový brouci
Různí, až 5 mm velcí, zelení, modří nebo hnědí brouci napadají zahradní stromy od května do konce léta.
Někteří patří k mandelinkám a spíše listy skeletují nežli v nich vyžírají díry. Často škodí na olších (zádumčivec olšový), na topolech a jilmech. V zahradách nebývají škody vážné, v případě potřeby postřikujeme vhodným insekticidem.
Kadeřavost broskvoně
Na listech se objevují velké načervenalé puchýře, které znehodnocují vzhled okrasných broskvoní. Kadeřavost broskvoně je vážná choroba, která způsobuje opad listů a slábnutí stromu. Houba přezimuje v kůře a v pupenech, ne však ve spadeném listí. Postřikujeme vhodným postřikem v polovině února, na začátku března a ještě krátce jednou před opadem listů.
Stříbřitost listů
Stříbřitost listů je vážná choroba, která nejvíce ohrožuje okrasné keře, třešně, někdy i vrbu, štědřenec a hloh. Vstupním místem infekce je rána na větvi. Infekce se nejdříve projeví stříbřitostí listů. Později odumírají výhony a dřevo uprostřed větví hnědne. Větve odřízneme 15 cm pod úrovní zhnědlého dřeva a ránu ošetříme stromovým balzámem. Objeví-li se na kmeni bočně přirostlé plodnice houby, strom musíme vykopat.
- Světlé listy u broskvoní Kalcióza – světlé listy V průběhu vegetace se nejčastěji na broskvoních setkáváme se žlutozeleným až žlutobílým zabarvením listů, které je způsobeno nedostatečným příjmem železa, zvláště na silně vápnitých půdách. Utužené a přemokřené půdy tento fyziologický projev podporují. Zkombinují-li se tyto půdní podmínky ještě s nevyrovnanou výživou, obzvláště s nadbytkem fosforu v půdě, je tato..
- Hnědé skvrny na luscích hrášku Choroby hrášku Pěstování hrášku je snadné a zvládnou je i děti. Někdy i při sebelepší péči dojde k znehodnocení lusků vlivem povětrnostních podmínek. Lesklé skvrny na luscích hrášku jsou projevem napadení třásněnky zahradní. Lusky postupně mění barvu ze zelené do hnědé, jsou menší a deformované. Třásněnka zahradní nejvíce hrachu škodí..
- Pilatky – nebezpečí pro růže Růže patří mezi naše nejoblíbenější rostliny, které najdeme na každé zahrádce. Růže ohrožuje hned několik škůdců, kteří poškozují nejen zdraví rostlin, ale také působí na jejich vzhled. Mezi nejčastější škůdce růží patří larvy pilatek – housenice. Jaký je rozdíl mezi housenkami a housenicemi? Housenice nejsou housenky. Housenky jsou larválním stadiem..
- Škvoři v zahradě Škvoři v přiměřeném množství jsou v zahradě užiteční, protože požírají mšice, roztoče, živí se nakladenými vajíčky, případně sporami hub. Když se škvoři přemnoží, dokáží zničit mladé lístky a květy mnoha rostlin, např. chryzantém, jiřinek a plaménků. Ekologická likvidace škvorů Vezmeme květináč, který naplníme mechem nebo dřevitou vatou a obrácený jej nasuneme na..