Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin
Čerň na listech
Příznaky: na medovici, kterou vylučují mšice, puklice, molice a vlnatí červci, roste černá houba. Přímo sice neškodí, ale ucpává průduchy a brání přístupu světla k povrchu listu.
Co dělat: čerň setřete vlhkým hadříkem a listy opláchněte čistou teplou vodou. Při prvních příznacích zasáhněte proti původci medovice.
Korkovitost
Příznaky: někdy se na spodní straně list§ objeví vystouplé korkovité skvrnky, které nejsou způsobeny houbou ani baktérií. Rostlina tak reaguje na příslušnou vlhkost substrátu při současném nedostatku světla.
Co dělat: silně napadené listy odstraňte a zajistěte zdravý nový růst méně častou zálivkou a zlepšením světelných podmínek.
Třásněnka
Příznaky: třásněnka se stala vážnějším škůdcem kvetoucích rostlin. Po sání drobného škůdce se znetvořují květy a objevují se stříbřité proužky na listech.
Co dělat: dospělé třásněnky lze chytat na světle modré polepové desky. Proti třásněnce mečíkové je možná chemická ochrana, ale třásněnka západní běžným insekticidům vzdoruje.
Hniloba kořenového krčku a stonku
Příznaky: část stonku nebo krček rostliny měkne a uhnívá. Onemocnění se označuje jako bazální hniloba. Houba se rychle šíří a většinou musíme rostlinu zlikvidovat.
Co dělat? Při malém rozsahu hniloby se lze pokusit ji zachránit odříznutím postižené části. Napříště se vyvarujeme přelití a příliš nízké teploty.
Virus
Příznaky: růst rostliny může být zakrnělý a stonky jsou znetvořené. Na listech se často projevují světle zelené nebo žluté skvrny, případně malé tečky. Na barevných květech mohou být bílé pruhy. Infekce se přenáší savým hmyzem, ale můžeme si již zakoupit nemocnou rostlinu.
Co dělat: léčení není možné, potvrdí-li se výskyt virové choroby, rostlinu musíme zničit.
Svilušky
Příznaky: asi 0,5 mm velký roztoč, sající spodní stranu listů pokojových rostlin. Nejvíce se množí v teplém a suchém prostředí. Listy jsou nahoře světle až žlutě skvrnité a na spodní straně se objevují jemné pavučinky, později větší v úžlabí listů.
Co dělat: dobrou prevencí je denní rosení listů. Při prvních příznacích postřikujeme vhodnými přípravky. Postřiky opakujeme a směrujeme je na spodní stranu listů.
- Vlnovník jabloňový – škůdce jabloní Vlnovníci jsou roztoči, kteří napadají všechny části rostlin kromě kořenů. Při svém šíření využívají vítr, zvířata a také lidi. Využijí jakoukoliv možnost rozptylu z jednoho hostitele na druhý. Dospělí vlnovci jsou velmi malí, cca 0,2 mm. Barvu mají světle až jantarově žlutou, se dvěma páry krátkých nohou ve přední části těla...
- Choroby a škůdci plaménků (clematisů) Plaménky jsou velmi oblíbené popínavé rostliny vhodné k vysazování k pergolám nebo zdem. Nemají žádné zvláštní nároky, a proto jejich pěstování zvládne každý. Jaké choroby a škůdci nám můžou překazit naši snahu? Vadnutí plaménků Vadnutí plaménků je způsobené houbovou chorobou. Napadení se projevuje tak, že výhony plaménku celé uvadnou a..
- Obyčejná voda proti mšicím Vodou proti mšicím Mšice, svilušky a třásněnky se dají dobře omezovat postřiky vodovodní vodou, tedy sprchováním rostlin. Pro úspěch této metody je důležité důkladné postříkání svrchní, a zejména spodní strany listů vlažnou vodou. Ošetření je třeba několikrát opakovat, protože na listech ještě většinou zůstanou vajíčka, ze kterých se líhnou nové..
- Moniliová hniloba plodů Moniliová hniloba plodů je způsobená houbou Monilinia fructigena. Na jablkách a hruškách poškozených krupobitím, obalečem, vosami nebo jinými škůdci, způsobuje hnědou hnilobu a potom na povrchu soustředné kruhy šedavých výtrusnic. Na poraněných plodech uložených ve sklepě se tato choroba projevuje černou hnilobou a to zpravidla do 14 dnů po uskladnění...