Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin
Čerň na listech
Příznaky: na medovici, kterou vylučují mšice, puklice, molice a vlnatí červci, roste černá houba. Přímo sice neškodí, ale ucpává průduchy a brání přístupu světla k povrchu listu.
Co dělat: čerň setřete vlhkým hadříkem a listy opláchněte čistou teplou vodou. Při prvních příznacích zasáhněte proti původci medovice.
Korkovitost
Příznaky: někdy se na spodní straně list§ objeví vystouplé korkovité skvrnky, které nejsou způsobeny houbou ani baktérií. Rostlina tak reaguje na příslušnou vlhkost substrátu při současném nedostatku světla.
Co dělat: silně napadené listy odstraňte a zajistěte zdravý nový růst méně častou zálivkou a zlepšením světelných podmínek.
Třásněnka
Příznaky: třásněnka se stala vážnějším škůdcem kvetoucích rostlin. Po sání drobného škůdce se znetvořují květy a objevují se stříbřité proužky na listech.
Co dělat: dospělé třásněnky lze chytat na světle modré polepové desky. Proti třásněnce mečíkové je možná chemická ochrana, ale třásněnka západní běžným insekticidům vzdoruje.
Hniloba kořenového krčku a stonku
Příznaky: část stonku nebo krček rostliny měkne a uhnívá. Onemocnění se označuje jako bazální hniloba. Houba se rychle šíří a většinou musíme rostlinu zlikvidovat.
Co dělat? Při malém rozsahu hniloby se lze pokusit ji zachránit odříznutím postižené části. Napříště se vyvarujeme přelití a příliš nízké teploty.
Virus
Příznaky: růst rostliny může být zakrnělý a stonky jsou znetvořené. Na listech se často projevují světle zelené nebo žluté skvrny, případně malé tečky. Na barevných květech mohou být bílé pruhy. Infekce se přenáší savým hmyzem, ale můžeme si již zakoupit nemocnou rostlinu.
Co dělat: léčení není možné, potvrdí-li se výskyt virové choroby, rostlinu musíme zničit.
Svilušky
Příznaky: asi 0,5 mm velký roztoč, sající spodní stranu listů pokojových rostlin. Nejvíce se množí v teplém a suchém prostředí. Listy jsou nahoře světle až žlutě skvrnité a na spodní straně se objevují jemné pavučinky, později větší v úžlabí listů.
Co dělat: dobrou prevencí je denní rosení listů. Při prvních příznacích postřikujeme vhodnými přípravky. Postřiky opakujeme a směrujeme je na spodní stranu listů.
- Kreativní využití slupek od ovoce v zahradě Slupky od ovoce jsou často považovány za odpad, ale ve skutečnosti je lze využít ve prospěch zahrady. Tyto slupky jsou plné živin, které mohou obohatit půdu, zlepšit strukturu země, a dokonce i odradit některé škůdce. Zde je několik konkrétních tipů, jak využít slupky od ovoce v zahradě. Kompostování a mulčování Slupky..
- Pravidla chemické ochrany rostlin Při práci vždy používáme ochranný oblek a pomůcky, jako např. gumové rukavice, plášť, holínky, pokrývku hlavy z nepromokavého materiálu, šátek na krk, ochranné brýle nebo obličejový štít z plexiskla. Postřik připravujeme na volném prostranství, ne v uzavřené místnosti, aby nedošlo k nadýchání nebezpečných toxických výparů. Připravujeme jen takové množství, které ten den, nejvýše následující..
- Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a uskladnění Choroby a škůdci ořechů Bakteriální a houbovou skvrnitostí listů trpí ořešák za vlhkého a teplého počasí. Pro lísku je vážným škůdcem nosatec lískový, jehož larvy vyžírají oříšky. Sklizeň a uskladnění ořechů Vlašské ořechy dozrávají v září, kdy zelený obal plodů puká a ořechy samovolně vypadávají na zem. Ručně je sbíráme a sušíme,..
- Květopas jabloňový – škůdce Škůdce květopas jabloňový Květopas jabloňový je dalším nepříjemný nájemník našich zahrad. Začíná se objevovat v době květu jabloní. Že květopas na jabloních bydlí, poznáme tak, že se některá poupata nerozvinou, zůstanou uzavřená a získají rezavě hnědou barvu. Larvy se kuklí uprostřed těchto zaschlých květů, teprve potom z nich vylétnou dospělí..