Škůdci a choroby košťálové zeleniny



Pro výsadbu používáme vždy zdravou sadbu, košťáloviny nikdy nepěstujeme na záhoně, kde se choroba vyskytla, a to nejméně 4 až 6 let a kořeny i zdravých rostlin po sklizni nedáváme do kompostu, ale po usušení je pálíme.

K dobrému vývoji rostlin přispívá časté okopávání, zalévání a přihnojování, nejlépe zředěnými tekutými průmyslovými hnojivy. Použití zředěného zákvasu drůbežího trusu je rizikové, protože láká květilku zelnou. Jedná se o mouchu, která klada vajíčka ke krčku rostlin a vylíhlé larvy je pak ožírají a rostliny hynou. Zvláště citlivý je květák.

Z dalších škůdců působí za suchého teplého počasí značné škody dřepčíci, kteří požírají listy, zvláště na mladých rostlinách. Preventivně pomáhá kypření půdy a pravidelná zálivka, při velkém výskytu postřik.

Chemický postřik je účinný i proti krytonosci zelnému, jehož larvy jsou příčinou nádorů na kořenech košťálové zeleniny, v nichž se vyvíjejí.

Proti listovým mšicím, které jsou zejména u zel příčinou zkrabacení listů a později zahnívání hlávek, je nejvhodnější postřik.

Mšice, škůdci na zahradě

Mšice, škůdci na zahradě

Nejvážnější chorobou košťálovin je nádorovitost kořenů, kterou působí houba hlenka kapustová. Rostliny napadené chorobou se špatně vyvíjejí a mají malé konzumní části. Protože choroba se vyskytuje hlavně na kyselé půdě, je preventivním opatřením vápnění záhonů prachovým páleným vápnem buď na podzim při rytí, nebo na jaře s 2 až 3 týdenním předstihem před výsadbou sazenic.






  • Hniloba u révy vinné Octová hniloba Octová hniloba se během zrání hroznů vinné révy objevuje téměř u všech révových keřů. Ať už jsou pěstovány ve velkém nebo v malém na našich zahradách. Přímá ochrana před touto hnilobou neexistuje. Původcem octové hniloby jsou mikroorganismy, které se přirozeně vyskytují na hroznech. Jak poznáme napadení touto chorobou? U..
  • Chřestovníček – škůdce lilií a růží Chřestovníček liliový Chřestovníček liliový, nápadně červený brouk, napadá nejen lilie, ale třeba i růže. Dospělci i larvy se živí rostlinami a jedinou biologickou ochranou je mechanické sbírání. To bude u růží asi trochu komplikované. Příznaky poškození rostlin chřestovníčkem Chřestovníček liliový ničí především listy. Vykusuje do nich půlkruhové výkusy. Listy pak..
  • Co je moniliniová spála? Choroba meruněk Moniliniová spála patří k nejzávažnějším chorobám meruněk a višní, může se vyskytnout i u třešní, broskvoní a slivoní. Tato choroba se nejčastěji vyskytuje za vlhkého počasí, kdy teploty nepřesáhnou 12°C. Původcem moniliniové spály je houba Monilinia laxa. Patogeny přežívají v napadených plodech, které zůstaly na stromě nebo spadené pod stromy..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin Čerň na listech Příznaky: na medovici, kterou vylučují mšice, puklice, molice a vlnatí červci, roste černá houba. Přímo sice neškodí, ale ucpává průduchy a brání přístupu světla k povrchu listu. Co dělat: čerň setřete vlhkým hadříkem a listy opláchněte čistou teplou vodou. Při prvních příznacích zasáhněte proti původci medovice. Korkovitost Příznaky:..