Škůdci a choroby košťálové zeleniny



Pro výsadbu používáme vždy zdravou sadbu, košťáloviny nikdy nepěstujeme na záhoně, kde se choroba vyskytla, a to nejméně 4 až 6 let a kořeny i zdravých rostlin po sklizni nedáváme do kompostu, ale po usušení je pálíme.

K dobrému vývoji rostlin přispívá časté okopávání, zalévání a přihnojování, nejlépe zředěnými tekutými průmyslovými hnojivy. Použití zředěného zákvasu drůbežího trusu je rizikové, protože láká květilku zelnou. Jedná se o mouchu, která klada vajíčka ke krčku rostlin a vylíhlé larvy je pak ožírají a rostliny hynou. Zvláště citlivý je květák.

Z dalších škůdců působí za suchého teplého počasí značné škody dřepčíci, kteří požírají listy, zvláště na mladých rostlinách. Preventivně pomáhá kypření půdy a pravidelná zálivka, při velkém výskytu postřik.

Chemický postřik je účinný i proti krytonosci zelnému, jehož larvy jsou příčinou nádorů na kořenech košťálové zeleniny, v nichž se vyvíjejí.

Proti listovým mšicím, které jsou zejména u zel příčinou zkrabacení listů a později zahnívání hlávek, je nejvhodnější postřik.

Mšice, škůdci na zahradě

Mšice, škůdci na zahradě

Nejvážnější chorobou košťálovin je nádorovitost kořenů, kterou působí houba hlenka kapustová. Rostliny napadené chorobou se špatně vyvíjejí a mají malé konzumní části. Protože choroba se vyskytuje hlavně na kyselé půdě, je preventivním opatřením vápnění záhonů prachovým páleným vápnem buď na podzim při rytí, nebo na jaře s 2 až 3 týdenním předstihem před výsadbou sazenic.





  • Hnědé skvrny na luscích hrášku Choroby hrášku Pěstování hrášku je snadné a zvládnou je i děti. Někdy i při sebelepší péči dojde k znehodnocení lusků vlivem povětrnostních podmínek. Lesklé skvrny na luscích hrášku jsou projevem napadení třásněnky zahradní. Lusky postupně mění barvu ze zelené do hnědé, jsou menší a deformované. Třásněnka zahradní nejvíce hrachu škodí..
  • Hniloba hlíz, strupovitost hlíz Hniloba hlíz Hniloba hlíz hrozí cibulím i hlízám, např. skládková hniloba u mečíků a šafránů. Tzv. suchá hniloba se projevuje černými skvrnami na hlízách, ty později splývají a pletiva zahnívají. Dalším druhem hniloby je tzv. tvrdá hniloba – hnědé skvrny na svraštělých hlízách. Strupovitost u hlíz Hlízy může postihnout i..
  • Bylinky proti chorobám a škůdcům Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným..
  • Prevence proti škůdcům a chorobám na zahradě Největší prevencí na zahradě proti škůdcům a chorobám je především pravidelné pletí a likvidace zahradního odpadu. Likvidujeme otrhané nebo spadané listy a plevele. Ložisky pro vznik a šíření chorob jsou staré květináče. Také pravidelné zalévání a přihnojování je prevencí proti škůdcům a chorobám. V zahradě podporujeme přirozené predátory, jakými jsou např...