Chřestovníček – škůdce lilií a růží



Chřestovníček liliový

Chřestovníček liliový, nápadně červený brouk, napadá nejen lilie, ale třeba i růže. Dospělci i larvy se živí rostlinami a jedinou biologickou ochranou je mechanické sbírání. To bude u růží asi trochu komplikované.

Příznaky poškození rostlin chřestovníčkem

Chřestovníček liliový ničí především listy. Vykusuje do nich půlkruhové výkusy. Listy pak postupně sesychají a hnědnou. Larvy jsou schopny zkonzumovat většinu listové plochy napadených listů. Mimo toho škodí chřestovníček také požíráním poupat a květů lilií. Do nich vykusuje otvory kruhového tvaru o různých velikostech. Při silném výskytu tohoto škůdce mohou být okousané i stonky.

Chřestovníček – škůdce lilií a růží

Chřestovníček – škůdce lilií a růží

Další možností likvidace tohoto škůdce, je použití chemické ochrany, např. ten, který funguje také na mandelinku bramborovou.





  • Škůdci okrasných rostlin – 3 Štítenka skleníková Tento škůdce napadá především fíkovník, kapradí, filodendron, palmy nebo toulitce. Štítenky poznáme podle kulatého nebo podlouhlého hnědého štítku, jenž úplně pokrývá dospělce, kteří jsou pak díky tomu nepohybliví. Larvy štítek nemají a zpočátku jsou pohyblivé. Štítenky smyjeme měkkým hadříkem a mýdlovou vodou. Rostliny přitom položíme, aby se tekutina..
  • Choroby a škůdci listů – 3 Puchýře v listech Dlouhé chodbičky nebo nepravidelné puchýře v listech jsou dílem uvnitř žijících larev. Škůdci napadají cesmínu, ptačí zob, zimolez, azalky, šeřík a břízu. Chemické ošetření je málokdy potřebné, stačí mechanické. Nepravé mšice Drobný, mšicím podobný hmyz napadá jehličnany a poškozuje vážněji hlavně mladé stromy. V létě se objevují polštářky bílé vlny..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 4 Háďátko Příznaky: háďátka nepatří k typickým škůdcům pokojových květin. Pokud ale rostlina náhle uhyne bez zjevného důvodu, vyjmeme ji z květináče. Jsou-li na kořenech korkovité nádorky, mohou být způsobeny kořenovým háďátkem. Co dělat: rostlinu musíme ihned zničit, její zbytky nesmíme dávat ani do kompostu. Kořenová háďátka se přenášejí zamořenými zeminami a nemocnými..
  • Jak poznáme svilušky Svilušky poznáme tak, že listy začínají měnit barvu do nezdravého bronzového tónu. Pokud se podíváme na spodek listů, s největší pravděpodobností zde najdeme drobného roztoče s příznačným pavučinkovitým vláknem. Jak se zbavit svilušek Rychlé množení svilušek podporuje suché a teplé prostředí. Na odstranění svilušek použijeme chemický postřik. V případě teplého počasí je nutné..