Chřestovníček – škůdce lilií a růží



Chřestovníček liliový

Chřestovníček liliový, nápadně červený brouk, napadá nejen lilie, ale třeba i růže. Dospělci i larvy se živí rostlinami a jedinou biologickou ochranou je mechanické sbírání. To bude u růží asi trochu komplikované.

Příznaky poškození rostlin chřestovníčkem

Chřestovníček liliový ničí především listy. Vykusuje do nich půlkruhové výkusy. Listy pak postupně sesychají a hnědnou. Larvy jsou schopny zkonzumovat většinu listové plochy napadených listů. Mimo toho škodí chřestovníček také požíráním poupat a květů lilií. Do nich vykusuje otvory kruhového tvaru o různých velikostech. Při silném výskytu tohoto škůdce mohou být okousané i stonky.

Chřestovníček – škůdce lilií a růží

Chřestovníček – škůdce lilií a růží

Další možností likvidace tohoto škůdce, je použití chemické ochrany, např. ten, který funguje také na mandelinku bramborovou.






  • Jak se ekologicky zbavit škůdce mandelinka bramborová Mandelinka bramborová, je jedním z nejvíce devastujících škůdců bramborových rostlin. Tito malí brouci mají červeno-hnědé tělo s černými pruhy a mohou způsobit vážné poškození bramborových listů a plodů. Pokud se snažíte bojovat proti tomuto škůdci ekologicky, zde je několik metod, které můžete zvážit: Fyzická likvidace mandelinek Pravidelně prohlížejte své rostliny..
  • Sucho a sluneční úžeh Co je to sluneční úžeh (úpal)? Sluneční úžeh se projevuje v létě v období sucha a velkého slunečního svitu na ovoci, zelenině, révě vinné, ale i na okrasných rostlinách. Zasažené květy a listy jsou na okrajích seschlé (spálené). U plodů se projevuje zhnědnutím dužiny na povrchu, zejména u tmavších plodů, např. u..
  • Rady a tipy pro pěstování mečíků Jak správně pěstovat mečíky? Mečíky trpí některými stejnými houbovými chorobami jako brambory, okurky a fazole, nepěstujeme je na záhonech po těchto plodinách. V místech s většími srážkami je vhodné hlízy podsypat 2 až 3 dm vysokou vrstvou písku. Rostlina napadené houbovými a virovými chorobami je nutno odstranit a spálit. Poškozené rostliny poznáme..
  • Mečíky neboli gladioly Mečíky neboli gladioly jsou květiny určené především k řezu. Řežou se v době, kdy se první spodní květy uvolní z poupěte a mají již barvu. Necháme-li je dokvétat na záhoně, hlízy slábnou. Po odkvětu je nutné vyříznout květní stvol, listy ponecháme. Mečíky jsou květiny s hlízami, které mají malou mrazuvzdornost – proto je..