Iberka okoličnatá neboli štěničník (Iberis umbellata)Iberka okoličnatá zvaná lidově též štěničník je jednoletá rostlina, která tvoří nádherné lepy a kvetoucí koberce. Na venkovní záhony ji můžeme vysévat již na začátku dubna.

Pěstování iberky okoličnaté

Iberkám se daří téměř v každé zemině, nejlépe ovšem v písčitohlinité. Semena vyséváme na meziřádkovou vzdálenost 20 cm do mělkých žlábků tak, aby na každých 15 cm vyšla 3 až 4 semena.

Iberka (štěničník)

Iberka (štěničník)

Jednoletá iberka dorůstá do výšky cca 25 cm. Kvete květy v barvě bílé, růžové nebo tmavěčervené. Semena vyséváme na slunečné stanoviště. Pěkně vynikne nejen jako obruba záhonů, ale také ve skalkách a v okrasných nádobách. Tato letnička nesnáší přesazování!


  • Barevné sasanky – poslové jara K prvním poslům jara patří kromě prvosenek, talovínů a orsejů také další drobné jarní květy. K nim patří také sasanky. V naší přírodě se běžně setkáváme se dvěma druhy sasanek – sasanka hajní s bílými květy a sasankou pryskyřníkovitou s květy žlutými. Méně běžná je sasanka lesní, která je robustnější a najdeme ji na stepních..
  • Pelargónie páskatá – Pelargonium zonale Pěstování pelargonie páskaté Pelargónie páskatá je lidově taktéž nazývaná muškát. Často je pěstovaná na oknech a balkónech. Oblíbená je hlavně proto, že kvete od jara do prvních mrazíků v nejrůznějších barevných odstínech. Květy pelargonií jsou jednoduché i plné, u některých druhů s výrazným očkem. Listy můžou být sytě zelené nebo pestrobarevné, bíle..
  • Balkonové květiny v březnu Balkonové květiny v březnu Truhlíky a květináče s okrasnými druhy trav můžeme na jaře seříznout. Seřezáváme, až jakmile se objeví nové výhonky. Loňská stébla seřízneme přibližně na výšku dlaně od země. Do truhlíku můžeme zasadit první jarní květy – sněženky a krokusy, které můžeme ještě v zimě koupit v květinářství...
  • Hyacinty v květináči Hyacinty mají stovky odrůd – od bílých, přes žluté, oranžové, růžové až po fialové a tmavě modré.   Jak pěstovat hyacinty v květináči? Cibule hyacintů zasadíme do květináče s mírně vlhkou hlínou a uložíme je do chladu a tmy. Asi po dvou měsících je přeneseme na světlejší místo. Do teplé místnosti je..