Pěstování minirůží
Skupina drobnokvětých růžiček s menším vzrůstem se těší popularitě především pro možnost pěstovat je jako pokojové rostliny.
Potřebují stejné podmínky jako velké růže, tedy dostatek slunce hnojenou zem, občasný řez a ochranu před mšicemi, padlím a listovými chorobami. Očkované na šípku vydrží dlouho bez vody, sázejí se především do skalek, záhonů lemujících cesty, do truhlíků za okno i před něj, do závěsných nádob. Nejde o plané růže, ale o šlechtěnce srovnatelné svou barevnou škálou i tvarem květů s velkokvětými růžemi.
Druhy minirůží
I mezi minirůžemi můžeme rozlišovat tři základní odrůdy:
- Minirůže s jednoduchými květy (mající méně než 8 lístků)
- Minirůže s poloplným květem (8 až 20 lístků)
- Minirůže s plným květem (takový květ má více než 20 lístků)
- Nejobvyklejší barvy květů minirůží jsou bílá, červená, růžová. Méně častá je žlutá barva, protože žluté růže hůře rostou a snáze vymrzají.
Baby Masquarade – patří do skupiny plnokvětých růží, které bohatě kvetou po celé léto. Dorůstají do výšky kolem 40 cm. Vyšší bývá jen tehdy, pokud je očkovaná na podnožový šípek, menší bývají pravokořenné sazenice. Koření snadno z řízků, první jarní řízky narostou tak, že bez problémů ještě v témže roce kvetou. Přezimují venku pod stejným krytem jako růže ostatní.
Fialové nebo modré odrůdy minirůží zastupuje např. Mister Blue Bird. Dorůstá stejné výšky jako Baby Masquarade, květy se postupně otevírají tak, že keřík kvete po celou sezónu a tzv. neodpočívá.
Jak pečovat o minirůže na začátku jara
Na začátku jara se růže odkryjí, ostříhají se z nich suché větvičky, popřípadě se prostříhají. Mnohdy kvetou miniaturní růže dříve než růže velkokvěté. Hodí se i k řezu do vázy.
- Druhy růží Záhonové keřové růže Nejčastěji se v našich zahradách pěstují záhonové růže keřové. Velkokvěté čajohybridy se pro svoje poupata ušlechtilého tvaru a často i jemnou vůní hodí zvláště k řezu do kytic. Čajohybridy se pěstují i jako stromkové růže a na záhonu je lze též kombinovat s keřovými růžemi. Záhony mnohokvětých růží jsou pro..
- Gazánie Gazánie je květina, která kvetou jen, když svítí slunce. Do Evropy se dostaly ve 14. století z Jižní Afriky. Pěstování gazánií Výsev do skleníku nebo pařeniště provádíme v době, kdy ještě mrzne, tzn. V březnu a dubnu. Na záhony gazánie vysazujeme po ledových mužích, tj. v druhé polovině května. Na záhony gazánie vysazujeme do vzdálenosti..
- Skalka na jaře Skalka na jaře je dominantou zahrady. Lomikameny – mají husté listové růžice, které tvoří malé bochánky se stopkatými květy. Mají různé barvy. Nejlépe se jim daří na místě odvráceném od prudkého slunce. Lomikameny vyžadují na jaře dostatek vláhy, v zimě pak ochranu před vlhkem, které způsobuje uhnívání v krčcích. Koniklece – mají..
- Vlčí bob – Lupina Oblíbená trvalka vlčí bob Vlčí bob je lidově nazýván lupina. Vlčí bob má rád slunné, chráněné stanoviště s výživnou vlhčí půdou bez vápníku. Má velké hrozny jednobarevných nebo dvoubarevných květů v různých barvách a jejich kombinacích. Pokud včas odstřihneme stonky s odkvetlým květenstvím, vlčí bob znovu koncem léta rozkvete. Podobné články: Jak správně..