• Úvod »
  • Bylinky »
  • Letnička měsíček lékařský (Calendula officinalis) a jeho pěstování

Letnička měsíček lékařský (Calendula officinalis) a jeho pěstování



Měsíček lékařský je jednoletá rostlina (letnička), kterou můžeme vysévat přímo na záhony. Aby měsíček nenasazoval květy příliš pozdě, vysejeme jej již v dubnu.

Pěstování měsíčku lékařského

Měsíčku lékařskému vyhovuje téměř každá půda, ale musí být dostatečně zásobena živinami. Na normální záhon (o velikosti cca 1,2 m) vyséváme 5 až 6 řádků. V řádku semena rozmisťujeme tak, aby po 20 až 25 cm přišla do země 2 až 3 semena. Po vzejití z nich ponecháme vždy jen jeden semenáček. Jeden gram osiva obsahuje asi 150 semen.

Letnička měsíček lékařský

Letnička měsíček lékařský

Pěstování měsíčku je nenáročné, na záhon jej vyséváme od konce března na slunečné stanoviště. Jednotlivé odrůdy měsíčku lékařského se liší barevností květů od žlutých tónů přes krémová až po sytě oranžové. Květy mohou být poloplné nebo plné.

Měsíček lékařský jako léčivka

Měsíček lékařský je známá léčivka, která se používá ve formě mastí nebo olejů. Má protizánětlivé a hojivé účinky.





  • Koření v kuchyni – majoránka Majoránka je rostlina, která je v naší kuchyni dobře známa. Při vaření používáme zelenou nať (sušenou). Majoránku přidáváme k pokrmům z masa, zeleniny a do salátů. Cizí kuchyně často používají majoránkový ocet, který je aromatičtější než obyčejný. V této formě majoránku dáváme do omáček. Majoránkový ocet Majoránkový ocet vyrobíme tak, že do skleněné nádoby..
  • Estragon (Artemisia dracunculus) Pěstování estragonu V našich podmínkách se pěstuje forma ruská a francouzská. Ta je chutnější, ale není mrazuvzdorná, přezimuje pouze v nádobě v bezmrazé místnosti. Sběr estragonu Sbíráme lístky nebo celou nať, kterou seřízneme cca 1/3 nad zemí, aby mohla rostlina opět obrazit. Použití v kuchyni Čerstvé lístky jsou vynikající v bylinkovém másle, přidávají se o..
  • Jak pěstovat tymián Pěstování tymiánu Tymián neklade zvláštní nároky na půdu. Stačí, když není kyselá a není chudá na humus. U písčitých a hlinitých půd je nutná nastýlka kompostu nebo vyzrálého chlévského hnoje. U tymiánu můžeme počítat s dobrými výsledky pouze na slunných stanovištích, chráněných před větrem. Tymián dorůstá do výšky cca 25 cm..
  • Bylinné výtažky proti únavě Proti jarní únavě nám mohou pomoci bylinky. Můžeme použít buď čerstvé jarní bylinky, sušené bylinky nebo průmyslově vyráběné bylinné výtažky. Průmyslově vyráběné výtažky proti únavě Třezalka tečkovaná – má uklidňující a posilující účinky na nervovou soustavu. Působí mírně antidepresivně. Při větších dávkách a dlouhodobém užívání může způsobit vyrážku po slunečním..