• Úvod »
  • Bylinky »
  • Letnička měsíček lékařský (Calendula officinalis) a jeho pěstování

Letnička měsíček lékařský (Calendula officinalis) a jeho pěstování



Měsíček lékařský je jednoletá rostlina (letnička), kterou můžeme vysévat přímo na záhony. Aby měsíček nenasazoval květy příliš pozdě, vysejeme jej již v dubnu.

Pěstování měsíčku lékařského

Měsíčku lékařskému vyhovuje téměř každá půda, ale musí být dostatečně zásobena živinami. Na normální záhon (o velikosti cca 1,2 m) vyséváme 5 až 6 řádků. V řádku semena rozmisťujeme tak, aby po 20 až 25 cm přišla do země 2 až 3 semena. Po vzejití z nich ponecháme vždy jen jeden semenáček. Jeden gram osiva obsahuje asi 150 semen.

Letnička měsíček lékařský

Letnička měsíček lékařský

Pěstování měsíčku je nenáročné, na záhon jej vyséváme od konce března na slunečné stanoviště. Jednotlivé odrůdy měsíčku lékařského se liší barevností květů od žlutých tónů přes krémová až po sytě oranžové. Květy mohou být poloplné nebo plné.

Měsíček lékařský jako léčivka

Měsíček lékařský je známá léčivka, která se používá ve formě mastí nebo olejů. Má protizánětlivé a hojivé účinky.






  • Využití bazalky v kuchyni Bazalku si můžeme poměrně snadno vypěstovat sami, i když nemáme zahrádku. Postačí truhlík nebo květináč na okně, balkoně nebo doma v bytě. Při pěstování v bytě je však potřeba zajistit dostatek světla a tepla. Jak si vypěstovat bazalku Pro tradiční jarní a letní pěstování bazalku vyséváme v březnu a dubnu. Pro pravidelnou celoroční..
  • Kopřiva a její využití v kuchyni V dřívějších dobách se kopřiva využívala nejen v kuchyni, ale také jako surovina z které se vyrábělo plátno. V řadě zemí byla kopřiva považována za bylinu s mystickými účinky. V našich zeměpisných šířkách roste několik druhů kopřiv. Nejznámější je kopřiva dvoudomá. Na rumištích a v okolí lidských obydlí roste kopřiva žahavka. Kopřiva dvoudomá Kopřiva dvoudomá je vytrvalá..
  • Rebarbora nebo také reveň Rebarbora je typickou rostlinou z babiččiny zahrádky. Jedná se o vytrvalou bylina, která každý rok na jaře obrazí pupeny z hlavy kořenů, které mohou sahat do hloubky až dva metry. Nejprve vyrůstají listy a mezi nimi v létě i květenství. Pro kuchyni jsou cenné listy. Květů se naopak zbavujeme tak, že je co..
  • Jak pěstovat bylinky Bazalka, tymián, pažitka a další rostliny jsou ceněné pro svou chuť i léčivé účinky. Jak je pěstovat? Bez čerstvých bylinek si většina lidí vaření ani neumí představit. Bylinky dělají pokrmy mnohem chutnější, navíc mají na lidský organismus blahodárné účinky. Jejich pěstování není žádná věda, většina druhů je poměrně nenáročná a..