Letnička měsíček lékařský (Calendula officinalis) a jeho pěstování
Měsíček lékařský je jednoletá rostlina (letnička), kterou můžeme vysévat přímo na záhony. Aby měsíček nenasazoval květy příliš pozdě, vysejeme jej již v dubnu.
Pěstování měsíčku lékařského
Měsíčku lékařskému vyhovuje téměř každá půda, ale musí být dostatečně zásobena živinami. Na normální záhon (o velikosti cca 1,2 m) vyséváme 5 až 6 řádků. V řádku semena rozmisťujeme tak, aby po 20 až 25 cm přišla do země 2 až 3 semena. Po vzejití z nich ponecháme vždy jen jeden semenáček. Jeden gram osiva obsahuje asi 150 semen.
Pěstování měsíčku je nenáročné, na záhon jej vyséváme od konce března na slunečné stanoviště. Jednotlivé odrůdy měsíčku lékařského se liší barevností květů od žlutých tónů přes krémová až po sytě oranžové. Květy mohou být poloplné nebo plné.
Měsíček lékařský jako léčivka
Měsíček lékařský je známá léčivka, která se používá ve formě mastí nebo olejů. Má protizánětlivé a hojivé účinky.
- Neobvyklé koření v kuchyni – anýz, fenykl a badyán Anýz Anýz vypadá jako dvounožky podobné kmínu, které můžou mít hruškovitý tvar. Sušené jsou uprostřed zmáčklé s drsným povrchem. Toto koření má zelenošedou barvu a zvláštní typickou vůni. Používá se zejména coby perníkové koření a do některých druhů chleba. Fenykl Sušené dvounožky fenyklu mají vynikající silnou aromatickou vůni a chuť. Fenykl..
- Bylinky a babské rady Jak se zbavit plísně na nohou Na odvar použijeme jetel luční (cca množství, které se vejde do zavařovací sklenice 0,7 l). Vaříme tak dlouho, až zhoustne a pak necháme vychladnout. Vzniklou kašičku nanášíme na dobře umyté nohy a opakujeme tak dlouho, dokud plíseň nezmizí. Bolesti zad a svalů Na bolesti..
- Libeček (Levisticum officinale) Pěstování libečku Tato víceletá rostlina dorůstá do výšky až 1,5 m. Potřebuje půdu bohatou na humus a dostatek zálivky. Vysazuje se na jaře. Sběr libečku Čerstvé listy můžeme sbírat během celého vegetačního období, k sušení sbíráme listy počátkem července. Použití libečku v kuchyni Libeček je velmi aromatický, říká se mu zelené maggi...
- Máta peprná v bylinkové zahrádce Pěstování máty peprné Ani máta peprná by neměla chybět na naší bylinkové zahrádce. Nevyniká sice tolik krásou jako jiné bylinky, ale čaj z ní je výborný. Mátu pěstujeme na polostinném, vlhčím místě. V dobrých podmínkách se značně rozrůstá. Má silnou mentolovou vůni a příjemnou, chladivou chuť. Použití máty Nejrůznější přípravky z máty se..