Letnička rezeda vonná (Reseda odorata)Rezeda vonná je letnička, která bývá k vidění jen velmi vzácně. Hodí se však dobře jako lem záhonů a je to voňavá nízká květina vhodná k řezu.

Pěstování rezedy vonné

V nepříliš studených polohách ji můžeme vysévat již od poloviny dubna na dobře připravený záhon. Semena jsou velice drobná, v jednom gramu je jich až 800 kusů. Dáváme je do země jen velmi mělce a řídce, protože po vzejití je musíme vyjednotit na vzdálenost asi 20 cm. Vzdálenost mezi řádky by měla být cca 25 cm. Semena vyklíčí cca do dvou týdnů.

Rezeda vonná

Rezeda vonná

Rezeda může dorůst až do výšky 40 cm. Vyséváme ji na slunečná stanoviště do výživné hlinitopísčité půdy. Kvete od června do září, květy lákají včely.


  • Ošetřování popínavých růží Jak se starat o popínavé růže? Během vegetace popínavé růže podle potřeby zavlažujeme, přihnojujeme a chráníme proti chorobám a škůdcům. Při jarním řezu odstraňujeme ve starších keřích výhony starší než 4 roky, u ponechaných výhonů odstřihneme jejich namrzlé a zaschlé konce a zakrátíme jejich příliš dlouhý obrost. Silné jednoleté výhony..
  • Květiny do venkovské zahrady Pro květinové záhony na venkovské zahradě je nejvhodnější pravidelný, zpravidla obdélníkovitý tvar. Jsou-li záhony většího rozměru, mohou být osázeny pravidelně i nepravidelně různými druhy květin – trvalek, letniček, dvouletek nebo cibulnatých květin, aby postupně kvetly po celou dobu vegetace. Vhodné je umístění do koberce nízkých rostlin vyšší druhy jednotlivě jako..
  • Prvosenka jarní květina Na každé jarní zahrádce a předzahrádce by neměly chybět prvosenky (Primula). Všechny druhy prvosenek mají přízemní listové růžice a trubkovité, zvonkovité nebo ploché květy. Primulky se hodí téměř pro všechny stanoviště – lemy záhonů, do skalky, na okraje vodních nádrží, do rašelinových záhonů, atd. Hrnkové prvosenky Pokud si koupíme hrnkovou..
  • Skočec – Ricinus – Kristova palma Kdy vyséváme skočec? Semínka skočce vyséváme doma do květináče nebo v polovině května přímo na zahradu na záhon. Jak pěstujeme skočec? Skočec je letnička, která vyrůstá až do výšky 3 metrů. Nejlépe roste na teplém, slunném stanovišti, v dobře vyhnojené půdě. Skočec má rád pravidelnou zálivku. Jedovatý skočec Pozor –..