Letnička rezeda vonná (Reseda odorata)Rezeda vonná je letnička, která bývá k vidění jen velmi vzácně. Hodí se však dobře jako lem záhonů a je to voňavá nízká květina vhodná k řezu.

Pěstování rezedy vonné

V nepříliš studených polohách ji můžeme vysévat již od poloviny dubna na dobře připravený záhon. Semena jsou velice drobná, v jednom gramu je jich až 800 kusů. Dáváme je do země jen velmi mělce a řídce, protože po vzejití je musíme vyjednotit na vzdálenost asi 20 cm. Vzdálenost mezi řádky by měla být cca 25 cm. Semena vyklíčí cca do dvou týdnů.

Rezeda vonná

Rezeda vonná

Rezeda může dorůst až do výšky 40 cm. Vyséváme ji na slunečná stanoviště do výživné hlinitopísčité půdy. Kvete od června do září, květy lákají včely.


  • Prvosenka jarní květina Na každé jarní zahrádce a předzahrádce by neměly chybět prvosenky (Primula). Všechny druhy prvosenek mají přízemní listové růžice a trubkovité, zvonkovité nebo ploché květy. Primulky se hodí téměř pro všechny stanoviště – lemy záhonů, do skalky, na okraje vodních nádrží, do rašelinových záhonů, atd. Hrnkové prvosenky Pokud si koupíme hrnkovou..
  • Jaké rostliny sázíme do samozavlažovacích truhlíků? Pěstování rostlin v samozavlažovacím truhlíku Do samozavlažovacích truhlíků sázíme nejen muškáty, petúnie, fuchsie, begónie a verbeny, ale lze v nich pěstovat také zeleninu, např. pažitku, řeřichu, cibuli. Vhodné jsou i pro pěstování bylinek a léčivých rostlin, jako máta peprná, meduňka lékařská, šalvěj atd. Daří se v nich dobře i některým dřevinám –..
  • Růže na podzim Podzim je hlavním obdobím výsadby nových keřů a stromků růží. Výběr stanoviště pro růže Růžím nesvědčí stinné polohy a stanoviště s častým slunečním úpalem. Růže nejsou náročné na půdu. Před výsadbou, co nejdříve na podzim, půdu zryjeme na hloubku dvou rýčů. Můžeme přidat kvalitní kompost nebo proleželý hnůj. V případě kyselé půdy,..
  • Pokojové květiny v zimě Zalévání pokojových květin Většina pokojových květin v zimních měsících odpočívá – utlumí svoje životní procesy, aby co nejlépe přečkaly dny s minimem slunečního svitu. Zaléváme mírně. Květiny, které přezimují v chladu, zaléváme až po vyschnutí vrchní vrstvy substrátu. Květiny v teplých místnostech zaléváme více, podle potřeby. Pro zálivku používáme odstátou..