Letnička rezeda vonná (Reseda odorata)Rezeda vonná je letnička, která bývá k vidění jen velmi vzácně. Hodí se však dobře jako lem záhonů a je to voňavá nízká květina vhodná k řezu.

Pěstování rezedy vonné

V nepříliš studených polohách ji můžeme vysévat již od poloviny dubna na dobře připravený záhon. Semena jsou velice drobná, v jednom gramu je jich až 800 kusů. Dáváme je do země jen velmi mělce a řídce, protože po vzejití je musíme vyjednotit na vzdálenost asi 20 cm. Vzdálenost mezi řádky by měla být cca 25 cm. Semena vyklíčí cca do dvou týdnů.

Rezeda vonná

Rezeda vonná

Rezeda může dorůst až do výšky 40 cm. Vyséváme ji na slunečná stanoviště do výživné hlinitopísčité půdy. Kvete od června do září, květy lákají včely.


  • Jak pěstovat cínie Půda pro cínie Cínie pěstujeme ve výživné, ale lehčí půdě, vyžadují slunečnou polohu. Zvláště vyšší kultivary vysazujeme do poloh chráněných před větrem. Pravidelně zaléváme, občas mírně přihnojíme plným hnojivem. Kdy vysévat a sázet cínie Sazenice cínií můžeme předpěstovat ze semen, kterých je na trhu dostatek. Osivo vyséváme od února do..
  • Pěstování pryskyřníků Pryskyřníky mají plný velký květ v barvě bílé, odstínech růžové, červené, nachové a žluté. Jedná se o plnokvětý kultivar. Co potřebují pryskyřníky Tyto rostlinky nejsou mrazuvzdorné, proto musíme na podzim jejich hlízovité ztlustělé kořeny vyjmout z půdy a nechat v suchu přezimovat. V jarních měsících je pak vysazujeme do větších květináčů. Půda musí být..
  • Ošetřování popínavých růží Jak se starat o popínavé růže? Během vegetace popínavé růže podle potřeby zavlažujeme, přihnojujeme a chráníme proti chorobám a škůdcům. Při jarním řezu odstraňujeme ve starších keřích výhony starší než 4 roky, u ponechaných výhonů odstřihneme jejich namrzlé a zaschlé konce a zakrátíme jejich příliš dlouhý obrost. Silné jednoleté výhony..
  • Příprava růží na zimu Zazimování růží Před zazimováním růží provedeme podzimní ostříhání. Jeho účelem je připravit růže na zimu. Stříháním zkrátíme výhony max. o jednu třetinu. Tím odstraníme nevyzrálé části, které by mráz poškodil. Odstraníme všechny listy růží, které jsou napadené chorobami. Ke keřům přihrneme minimálně 15 cm zeminy. U stromkových růží uvolníme kmínek..