Ipomoea tricolor a její pěstováníBlankytně modré až 12 cm velké květy povíjnice (Ipomoea tricolor), nenechají nikoho bez povšimnutí. Každý květ má jen jeden den na to, aby se podělili o svou krásu, pak usychá a místo něj okamžitě nakvétají další.

Denně svěží květy září v zahradách dobrých pěstitelů od července až do října. Ze semen nebo mladých rostlin je tato vitální popínavá rostlina schopna vyrůst v témže roce i čtyři metry. V zemi svého původu, tropické Americe, narůstá do délky sedmi i více metrů. U nás se pěstuje jako jednoletka. Její drátovité úponky se velice rychle ovíjejí po připravených oporách – pergolách, sloupech, zábradlích, mřížích.

Ipomoea tricolor

Ipomoea tricolor

Stanoviště

Povíjnice se pěstuje ve volné půdě s dobře propustnou zahradní zeminou. Díky svému původu vyžaduje slunné stanoviště, chráněné před silnějším větrem. Její možnosti nárůstu i povaha vyžaduje dostatek vody a živin. V letních vedrech zajistíme dostatečnou závlahu zálivkou několikrát denně.

Samozavlažovací truhlíky

Samozavlažovací truhlíky zajišťují květinám podmínky shodné s těmi v přírodě, proto je možné povíjnici pěstovat i na balkoně. Nezapomeneme zajistit oporu pro popínání a pravidelné dolévání vody do zavlažovací misky. Substrát nenecháváme nikdy přeschnout! Přihnojujeme pravidelně, v horkých letních dnech téměř denně. V době růstu spotřebuje rostlina velké množství živin, v závislosti na jejich přísunu pak narůstá a nakvétá.

Množení

Pokud jsme se o povíjnici dobře starali a léto bylo dlouhé a horké, vytvoří rostlina během sezóny dostatek semen. Ta můžeme použít k výsevu a zajistit si tak rostliny pro příští rok. Přezimování samotných rostlin se neprovádí.

Výsev a výsadba

Před samotným výsevem máčíme semena 24 hodin ve vodě, aby rychleji naklíčila. Výsev se provádí v březnu a dubnu při teplotě 18 °C do sadbovačů, nebo přímo do zavlažovacích truhlíků. Před venkovní výsadbou rostliny otužujeme proti chladu a slunci. S postupným otužováním začneme již v dubnu, při vyšších venkovních teplotách. Ipomoea je citlivá na chladné počasí, proto s její výsadbou nepospícháme a vyčkáme až na druhou polovinu května.

Upozornění

Pozor, Ipomoea je jedovatá!


  • Pěstujeme hvozdník čínský (Dianthus chinensis) Jak na pěstování hvozdníku čínského Hvozdník čínský je letnička vysoká asi 20 až 40 cm. Květy má jednobarevné nebo vícebarevné s pilovitými až jemně stříhanými okraji okvětních plátků. Podle kultivarů jsou květy jednoduché nebo plné. Sazenice předpěstované ze semen vysetých do misek počátkem března se vysazují ve skupinkách na záhony počátkem..
  • Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) je oblíbená popínavá letnička dorůstající do výšky až 150 cm. Semena se vysévají koncem března až začátkem dubna přímo na stanoviště k lehké opěrné konstrukci nebo drátěnému plotu. Pěstování hrachoru Vyséváme do hloubky 5 cm na vzdálenost asi 20 cm. Hrachor vonný kvete v různých barvách od druhé..
  • Květina netýkavka – Impatiens Pěstování netýkavky Netýkavka je jednoletá rostlina. Při dotknutí se k tobolkovým plodům z nich vystřelují semena. Netýkavka má velké květy v různých barvách, bohatě kvete. Je vysoká cca 20 až 30 cm. Můžeme ji pěstovat ve stínu i polostínu, není náročná na stanoviště. Svědčí ji také pěstování v truhlících na okně. Podobné články:..
  • Světlice barvířská – Saflor Pěstování světlice barvířské Světlice barvířská je známá jako letnička se žlutooranžovými květy, která se často používá do sušených kytic. Světlici vyséváme přímo na záhon na začátku května. Má ráda teplé a sušší stanoviště s dobrou zásobou živin. Použití světlice Světlice se již od pradávna používala k barvení látek na červeno a žluto...