Ipomoea tricolor a její pěstováníBlankytně modré až 12 cm velké květy povíjnice (Ipomoea tricolor), nenechají nikoho bez povšimnutí. Každý květ má jen jeden den na to, aby se podělili o svou krásu, pak usychá a místo něj okamžitě nakvétají další.

Denně svěží květy září v zahradách dobrých pěstitelů od července až do října. Ze semen nebo mladých rostlin je tato vitální popínavá rostlina schopna vyrůst v témže roce i čtyři metry. V zemi svého původu, tropické Americe, narůstá do délky sedmi i více metrů. U nás se pěstuje jako jednoletka. Její drátovité úponky se velice rychle ovíjejí po připravených oporách – pergolách, sloupech, zábradlích, mřížích.

Ipomoea tricolor

Ipomoea tricolor

Stanoviště

Povíjnice se pěstuje ve volné půdě s dobře propustnou zahradní zeminou. Díky svému původu vyžaduje slunné stanoviště, chráněné před silnějším větrem. Její možnosti nárůstu i povaha vyžaduje dostatek vody a živin. V letních vedrech zajistíme dostatečnou závlahu zálivkou několikrát denně.

Samozavlažovací truhlíky

Samozavlažovací truhlíky zajišťují květinám podmínky shodné s těmi v přírodě, proto je možné povíjnici pěstovat i na balkoně. Nezapomeneme zajistit oporu pro popínání a pravidelné dolévání vody do zavlažovací misky. Substrát nenecháváme nikdy přeschnout! Přihnojujeme pravidelně, v horkých letních dnech téměř denně. V době růstu spotřebuje rostlina velké množství živin, v závislosti na jejich přísunu pak narůstá a nakvétá.

Množení

Pokud jsme se o povíjnici dobře starali a léto bylo dlouhé a horké, vytvoří rostlina během sezóny dostatek semen. Ta můžeme použít k výsevu a zajistit si tak rostliny pro příští rok. Přezimování samotných rostlin se neprovádí.

Výsev a výsadba

Před samotným výsevem máčíme semena 24 hodin ve vodě, aby rychleji naklíčila. Výsev se provádí v březnu a dubnu při teplotě 18 °C do sadbovačů, nebo přímo do zavlažovacích truhlíků. Před venkovní výsadbou rostliny otužujeme proti chladu a slunci. S postupným otužováním začneme již v dubnu, při vyšších venkovních teplotách. Ipomoea je citlivá na chladné počasí, proto s její výsadbou nepospícháme a vyčkáme až na druhou polovinu května.

Upozornění

Pozor, Ipomoea je jedovatá!


  • Stračka zahradní (Delphinium) Stračka zahradní patří mezi letničky (jednoleté rostliny), které můžeme vysévat přímo na záhon. Existují odrůdy, které dorůstají do výšky od 50 cm až po 1 metr. Pěstování stračky zahradní Stračky dávají přednost hluboce nakypřené vápenité půdě, která je spíše vlhčí. Nesnášejí hnojení čerstvým chlévským hnojem. Stanoviště by mělo být umístěné..
  • Pěstování aster Jak pěstovat astry Astry patří mezi krásné letničky, které dokáží být nejen ozdobou zahrádek, ale také se skvěle hodí do vázy. Ve váze květy vydrží až deset dnů bez výměny vody. Astra je letnička, která se vysévá na jaře. Kvete v průběhu léta a na podzim rostlina hyne. Nízké druhy aster..
  • Jazylka chobotnatá (Salpiglossis sinuata) Jazylka chobotnatá je 50 až 80 cm vysoká letnička. Kvete v červenci až srpnu široce nálevkovitými květy v různých barvách, zdobených výraznou žilnatinou. Sazenice jazylky vypěstované z březnového výsevu se vysazují v květnu na vzdálenost 30 cm od sebe. Jazylka se používá k osázení pestrých květinových záhonů v předzahrádkách, blízko cest nebo odpočivadel. Květy lze použít..
  • Slézovec tříměsíční na zahradě Slézovec tříměsíční – Lavatera trimestris Slézovec tříměsíční je letnička vysoká cca 70 až 80 cm, původem ze Sýrie. Vytváří vysoké rozvětvené trsy s bohatými nálevkovitými květy. Slézovec vysazujeme na slunný záhon s dostatkem vláhy. Můžeme jej pěstovat mezi ostatními květinami nebo jako solitéru. Podobné články: Slunečnice roční (Helianthus annuus) Stračka zahradní (Delphinium)..