Stračka zahradní (Delphinium)Stračka zahradní patří mezi letničky (jednoleté rostliny), které můžeme vysévat přímo na záhon. Existují odrůdy, které dorůstají do výšky od 50 cm až po 1 metr.

Pěstování stračky zahradní

Stračky dávají přednost hluboce nakypřené vápenité půdě, která je spíše vlhčí. Nesnášejí hnojení čerstvým chlévským hnojem. Stanoviště by mělo být umístěné na slunci. Ve všech polohách tuto letničku vyséváme již na začátku dubna. Meziřádková vzdálenost je u nízkých odrůd 20 cm, u vyšších odrůd 25 až 30 cm. Po vzejití rostliny vyjednotíme v řádku na vzdálenost 10 až 25 cm. Jeden gram osiva obsahuje asi 500 semen.

Stračka zahradní

Stračka zahradní

Po vzejití je třeba vyšší odrůdy co nejdříve přivázat k tyčkám, aby nedošlo při větru k jejich zlomení. Stračka zahradní kvete od června do července modrými, růžovými, bílými nebo červenými květy. Pokud po odkvětu rostlinu seřízneme, odmění se nám na podzim dalšími květy.

Na podzim stračku zahradní seřízneme těsně u země, zabráníme přemokření půdy během zimy. Rostlinu můžeme na zimu zakrýt listím.


  • Druhy dračíků Dračík bělavý (Penstemon albidus) je vysoký 20 až 30 cm, květy jsou velké 2 cm. Barva květů je bílá s fialovým nádechem. Kvete v červnu. Snadno se pěstuje ze semen, kvete již prvním rokem, ale na zahradě dlouho nevytrvává. Dračík trsnatý (Penstemon caespitosus) je nízký druh s plazivými lodyhami. Modré květy jsou 1..
  • Jak pěstovat petúnie Pěstování petúnií Petúnie pěstujeme ze semen nebo si zakoupíme sazenice. Petúnie mají semínka drobnější než mák. Semena vyséváme v první polovině února. Povrch substrátu mírně urovnáme a semena do něho mírně vtlačíme a již nezasypáváme. Semena petúnií nesmí zaschnout, substrát udržujeme stále mírně vlhký. Optimální teplota pro klíčení je kolem 20°C...
  • Venkovní ibišky Ibišek syrský Nejčastěji u nás pěstovaným ibiškem je ibišek syrský (Hibiscus syriacus), který dokáže dobře odolat našim podmínkám. Dorůstá do výšky až 3 m, jedná se o opadavý keř. Kvete od začátku srpna do září. Venkovní ibišky rostou pomalu. Vysazujeme je na slunné stanoviště a do živné, propustné půdy. Stanoviště..
  • Nevadlec péřitý – Celosia argentea Nevadlec péřitý je letnička vysoká cca 30 až 60 cm. Původem je z Indie. Květy jsou v bílé, červené nebo žluté barvě. Nevadlec vysazujeme do skupin, můžeme jej využít k suché vazbě. Vyžaduje slunnou a teplou polohu, tato letnička nemá ráda studené a deštivé počasí. Podobné články: Slunečnice roční (Helianthus annuus) Gazánie Begónie..