Stračka zahradní (Delphinium)Stračka zahradní patří mezi letničky (jednoleté rostliny), které můžeme vysévat přímo na záhon. Existují odrůdy, které dorůstají do výšky od 50 cm až po 1 metr.

Pěstování stračky zahradní

Stračky dávají přednost hluboce nakypřené vápenité půdě, která je spíše vlhčí. Nesnášejí hnojení čerstvým chlévským hnojem. Stanoviště by mělo být umístěné na slunci. Ve všech polohách tuto letničku vyséváme již na začátku dubna. Meziřádková vzdálenost je u nízkých odrůd 20 cm, u vyšších odrůd 25 až 30 cm. Po vzejití rostliny vyjednotíme v řádku na vzdálenost 10 až 25 cm. Jeden gram osiva obsahuje asi 500 semen.

Stračka zahradní

Stračka zahradní

Po vzejití je třeba vyšší odrůdy co nejdříve přivázat k tyčkám, aby nedošlo při větru k jejich zlomení. Stračka zahradní kvete od června do července modrými, růžovými, bílými nebo červenými květy. Pokud po odkvětu rostlinu seřízneme, odmění se nám na podzim dalšími květy.

Na podzim stračku zahradní seřízneme těsně u země, zabráníme přemokření půdy během zimy. Rostlinu můžeme na zimu zakrýt listím.


  • Slunečnice roční (Helianthus annuus) Slunečnice roční je jednoletá rostlina, kterou na jaře vyséváme přímo na záhony, nejlépe k plotům, zdím nebo např. hromadám hlíny. Tato letnička vyžaduje slunečné stanoviště, které není stíněno. Pěstování slunečnice roční Podle odrůdy slunečnice dosahuje výšky 1 až 2 metry, přičemž výška je také ovlivněna kvalitou půdy. Od poloviny dubna vyséváme..
  • Hvězdnice virginská Hvězdnice virginská je podzimní trvalka dorůstající do výšky až 150 cm. Kvete v září až říjnu četnými bílými, modrými, růžovými nebo červenými květy. Na stanoviště není náročná a vydrží na něm mnoho let. Podobné články: Slunečnice roční (Helianthus annuus) Gazánie Begónie stálekvetoucí (Begonia semperflorens) Jak pěstovat cínie Letnička měsíček lékařský (Calendula..
  • Pěstujeme čínskou astru Čínská astra – Callistephus Čínská astra je letnička, která je velmi oblíbená. Používá se k osázení do záhonů květin, do balkonových truhlíků nebo k řezu. Podle druhu je dělíme na nízké astry, polovysoké nebo vysoké. Květy jsou jednoduché, jehlicovité nebo chryzantémové. Čínské astry nikdy nevysazujeme na stejné místo, jako v minulém roce. Podobné..
  • Vděčná trvalka turan Jak kvete turan? Vděčnou trvalkou je také turan. Květy jsou podobné hvězdnicím a jsou umístěny na lodyhách vysokých cca 60 cm. Turan kvete bíle, v odstínech modré, fialové, růžové a červené. Střed květu je žlutý. Některé kultivary turanu po seříznutí vykvetou ještě jednou. Turany mají rády slunné stanoviště s úrodnou vlhkou půdou..