Slunečnice roční (Helianthus annuus)



Slunečnice roční je jednoletá rostlina, kterou na jaře vyséváme přímo na záhony, nejlépe k plotům, zdím nebo např. hromadám hlíny. Tato letnička vyžaduje slunečné stanoviště, které není stíněno.

Pěstování slunečnice roční

Podle odrůdy slunečnice dosahuje výšky 1 až 2 metry, přičemž výška je také ovlivněna kvalitou půdy. Od poloviny dubna vyséváme semena tak, že do každého hnízda dáváme 2 až 3 semena ve vzdálenosti 0,5 m od sebe. Po vzejití z nich ponecháme vždy jednu nejsilnější rostlinu.

Slunečnice roční

Slunečnice roční

Klasickou barvou slunečnic je žlutá a oranžová. Nově vyšlechtěné odrůdy mají květy světle krémové, červené nebo černé. Zralé květy poskytují potravu ve formě slunečnicových semínek pro řadu ptáků, např. sýkorky, brhlíky nebo stehlíky.

Jakmile se slunečnice začne vytahovat, je nutné ji přivázat ke kůlu nebo plotu, aby nedošlo k jejímu vylomení. Poškodit ji může silnější vítr nebo podmáčení po dešti.

Ke škůdcům slunečnic patří mšice, které sají šťávu z listů a stonků.






  • Čemeřice – královna jarní zahrady Čemeřice (Helleborus) rozkvétají někdy již o Vánocích a nezřídka se i rychlí. Na zahradách však zpravidla mají svoji hlavní dobu kvetení až o několik týdnů později. Čemeřici na zahradě nepřehlédneme, protože na sebe upozorňuje svojí nevšední krásou. Po odkvětu se vytvoří poměrně velké, lesklé, tmavozelené listy. Na květech jsou nejvýraznější..
  • Medonosné rostliny Medonosné rostliny jsou takové, které mají velké množství nektaru a jsou tak přitažlivé pro včely. Většinou jsou také svými květy atraktivní, proto jsou výraznou dominantou každé zahrady. K medonosným rostlinám patří: Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata) je polštářová trvalka s hustým porostem. Květy jsou modré drobné, uspořádané do hroznů. Tuto rostlinu vysazujeme na..
  • Hvězdnice virginská Hvězdnice virginská je podzimní trvalka dorůstající do výšky až 150 cm. Kvete v září až říjnu četnými bílými, modrými, růžovými nebo červenými květy. Na stanoviště není náročná a vydrží na něm mnoho let. Podobné články: Jak pěstovat letničky Lichořeřišnice – Tropaeolum Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) Základní druhy cínií Tařicovka přímořská neboli..
  • Skalka na jaře Skalka na jaře je dominantou zahrady. Lomikameny – mají husté listové růžice, které tvoří malé bochánky se stopkatými květy. Mají různé barvy. Nejlépe se jim daří na místě odvráceném od prudkého slunce. Lomikameny vyžadují na jaře dostatek vláhy, v zimě pak ochranu před vlhkem, které způsobuje uhnívání v krčcích. Koniklece – mají..