Jak pěstovat hvězdniceHvězdnice nebo-li podzimní astry jsou oblíbenou trvalkou našich zahrad. Můžeme je pěstovat jako nízké kultivary vhodné pro olemování záhonů nebo jako vysoké odrůdy na pozadí ostatních trvalek.

Pěstování hvězdnice

Barevnost hvězdnic je od bílé, přes lila, růžovou, červenou až po tmavě fialovou. Tuto trvalku vysazujeme na slunečné stanoviště, ne do suché ani mokré půdy. Vyšší odrůdy vyvazujeme k opoře, protože by jinak došlo k vylomení stonků pod tíhou květů.

Pěstování hvězdnice

Pěstování hvězdnice

Hvězdnice dorůstá do výšky od 20 do 180 cm. Začíná kvést v průběhu prázdnin, většina kultivarů pak od září.

Na podzim po odkvětu nebo brzy na jaře seřízneme stonky těsně u země.

Pěstování hvězdnice

Pěstování hvězdnice

S čím kombinovat hvězdnice?

Hvězdnice na záhonech můžeme dobře kombinovat např. s ozdobnicí čínskou, sasankou japonskou, třapatkami, floxy, vysoké trávy nebo zlatobýl.

Jak množit hvězdnice?

Nejlépe se hvězdnice množí dělením trsů brzy z jara.


  • Tařice skalní (Aurinia saxatilis) Pěstování tařice skalní (Aurinia saxatilis) Tařice skalní je nenáročná trvalka vysoká asi 25 cm. Má šedivě plstnaté listy a bohatě kvete převážně v dubnu. V zahradě se jí daří ve velké skalce mezi štěrbinami kamenů, na hřebeni květinové zídky nebo ve stepní partii. Pěstování tařička chlumní (Alyssum montanum) Tařici skalní je podobná..
  • Koniklec trvalka do skalky Koniklec – Pulsatilla je trvalka, která se hodí především do skalek. Má vzpřímené nebo převislé zvonkovité květy. Po odkvětu se listy nápadně zvětší. Koniklec potřebuje ke svému růstu plné slunce a úrodnou půdu, dobře propustnou a bohatou na humus. Je velmi citlivý na poškození kořenů. Koniklec množíme v zimě kořenovými..
  • Hlaváček jarní – Adonis vernalis Pěstování hlaváčku jarního Hlaváček jarní patří mezi posly jara na našich zahradách. Má žlutozelené kvítky, které rozkvétají hlavně v dubnu. Hlaváček jarní je plně mrazuvzdorný, nejlépe se mu daří v polostínu a ve vlhké půdě. Rozmnožuje se semeny koncem léta nebo po odkvětu dělením trsů. Podobné články: Podzimní květina hvězdnice Velkokvěté chryzantémy..
  • Kosatce Pěstování kosatců K další oblíbené trvalce na zahradě patří kosatec bradatý, který kvete koncem jara v mnoha barvách. Nejvíce se pěstují kultivary vysoké 75 až 100 cm, méně často pak 40 až 75 cm nebo nízké kosatce 20 až 40 cm. Nejdůležitější při pěstování kosatců je výběr stanoviště, které by..