Jak pěstovat hvězdniceHvězdnice nebo-li podzimní astry jsou oblíbenou trvalkou našich zahrad. Můžeme je pěstovat jako nízké kultivary vhodné pro olemování záhonů nebo jako vysoké odrůdy na pozadí ostatních trvalek.

Pěstování hvězdnice

Barevnost hvězdnic je od bílé, přes lila, růžovou, červenou až po tmavě fialovou. Tuto trvalku vysazujeme na slunečné stanoviště, ne do suché ani mokré půdy. Vyšší odrůdy vyvazujeme k opoře, protože by jinak došlo k vylomení stonků pod tíhou květů.

Pěstování hvězdnice

Pěstování hvězdnice

Hvězdnice dorůstá do výšky od 20 do 180 cm. Začíná kvést v průběhu prázdnin, většina kultivarů pak od září.

Na podzim po odkvětu nebo brzy na jaře seřízneme stonky těsně u země.

Pěstování hvězdnice

Pěstování hvězdnice

S čím kombinovat hvězdnice?

Hvězdnice na záhonech můžeme dobře kombinovat např. s ozdobnicí čínskou, sasankou japonskou, třapatkami, floxy, vysoké trávy nebo zlatobýl.

Jak množit hvězdnice?

Nejlépe se hvězdnice množí dělením trsů brzy z jara.


  • Vysazování nových růží Růže jsou královnami každé zahrady. Symbolizují rozmanitost, barvitost, vůni a půvab. Vysazujeme je od poloviny října do poloviny listopadu. Pouze v oblastech s většími holomrazy je vysazujeme na jaře, kdy už pominulo riziko mrazíků. Pro výsadbu vybíráme takové odrůdy, které jsou odolné proti chorobám, takže nevyžadují časté ošetřování postřiky. V oblastech s chladným podnebím..
  • Třapatka Sullivantova – Rudbeckia Sullivantii Pěstování třapatky v zahradě Třapatka Sullivantova je trvalka vysoká 50 až 60 cm, pochází ze severní Ameriky. Kvete dlouho a bohatě žlutými květy s hnědým středem. Květy jsou velké cca 10 až 12 cm. Třapatku vysazujeme do květinových záhonů mezi ostatní trvalky. Můžeme ji použít i k řezu do vázy. Podobné články:..
  • Příprava růží na zimu Zazimování růží Před zazimováním růží provedeme podzimní ostříhání. Jeho účelem je připravit růže na zimu. Stříháním zkrátíme výhony max. o jednu třetinu. Tím odstraníme nevyzrálé části, které by mráz poškodil. Odstraníme všechny listy růží, které jsou napadené chorobami. Ke keřům přihrneme minimálně 15 cm zeminy. U stromkových růží uvolníme kmínek..
  • Prvosenka – posel jara Prvosenky jsou poslové jara. Mohou kvést v bytě, stejně tak jako na balkoně. Neublíží jim zima ani pobyt v teple domova.   Pěstování prvosenky venku Prvosenky snášejí rozmary zimního a předjarního počasí bez potíží. Vůbec jim nevadí, když je i s květináčem přenesete ven. Vyberte jim částečně zastíněné místo na balkoně nebo na..