Jak pěstovat hvězdniceHvězdnice nebo-li podzimní astry jsou oblíbenou trvalkou našich zahrad. Můžeme je pěstovat jako nízké kultivary vhodné pro olemování záhonů nebo jako vysoké odrůdy na pozadí ostatních trvalek.

Pěstování hvězdnice

Barevnost hvězdnic je od bílé, přes lila, růžovou, červenou až po tmavě fialovou. Tuto trvalku vysazujeme na slunečné stanoviště, ne do suché ani mokré půdy. Vyšší odrůdy vyvazujeme k opoře, protože by jinak došlo k vylomení stonků pod tíhou květů.

Pěstování hvězdnice

Pěstování hvězdnice

Hvězdnice dorůstá do výšky od 20 do 180 cm. Začíná kvést v průběhu prázdnin, většina kultivarů pak od září.

Na podzim po odkvětu nebo brzy na jaře seřízneme stonky těsně u země.

Pěstování hvězdnice

Pěstování hvězdnice

S čím kombinovat hvězdnice?

Hvězdnice na záhonech můžeme dobře kombinovat např. s ozdobnicí čínskou, sasankou japonskou, třapatkami, floxy, vysoké trávy nebo zlatobýl.

Jak množit hvězdnice?

Nejlépe se hvězdnice množí dělením trsů brzy z jara.


  • Jak řízkovat jiřinky? Množení jiřinek řízkováním Jiřinky můžeme snadno množit dělením hlíz. Takto většinou získáme 2 až 3 nové rostliny. Pokud chceme z jedné rostliny získat více sazenic, je vhodnější použít řízkování. Postup řízkování S přípravou řízkování začneme v únoru nebo březnu. Ve světlém skleníku s teplotou kolem 15 až 20 °C zasadíme hlízy jiřinek do truhlíků..
  • Ořechoplodec (Caryopteris) Ořechoplodec patří k okrasným rostlinám, které rostou vzpřímeně a jsou hustě zavětvené. Dorůstá do výšky 70 až 100 cm. Ořechoplodec kvete na podzim, květy mají barvu modrou až temně fialovou. Jak pěstovat ořechoplodec Ořechoplodec je vyhledávanou rostlinou pro svoje pozdní kvetení. Můžeme jej umístit i do zadních partií skalky. Vyhovují mu..
  • Pěstování pivoněk na zahradě Pivoňky patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám časného léta. Pivoňka lékařská Pivoňka lékařská pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, Malé Asie a Arménie, kde se objevovala především na zarostlých skalách. Dřevité druhy z jihovýchodní Asie byly v císařských zahradách pěstované již v 3. tisíciletí před n. l. Latinský název získala od boha lékařství Paiona (Apollóna), který pivoňku..
  • Zavinutka podvojná – Monarda didyna Pěstování zavinutky podvojné Zavinutka podvojná je trvalka vysoká cca 60 až 100 cm. Pochází ze severní Ameriky. Má čtyřhranné, hustě olistěné lodyhy, květy mají barvu růžovou, červenou nebo fialovou. Zavinutka podvojná příjemně voní, má i léčebné účinky. V zahradě kvete poměrně dlouho. Vysazujeme ji do smíšených trvalkových záhonů, hodí se i..