Jak pěstovat hvězdniceHvězdnice nebo-li podzimní astry jsou oblíbenou trvalkou našich zahrad. Můžeme je pěstovat jako nízké kultivary vhodné pro olemování záhonů nebo jako vysoké odrůdy na pozadí ostatních trvalek.

Pěstování hvězdnice

Barevnost hvězdnic je od bílé, přes lila, růžovou, červenou až po tmavě fialovou. Tuto trvalku vysazujeme na slunečné stanoviště, ne do suché ani mokré půdy. Vyšší odrůdy vyvazujeme k opoře, protože by jinak došlo k vylomení stonků pod tíhou květů.

Pěstování hvězdnice

Pěstování hvězdnice

Hvězdnice dorůstá do výšky od 20 do 180 cm. Začíná kvést v průběhu prázdnin, většina kultivarů pak od září.

Na podzim po odkvětu nebo brzy na jaře seřízneme stonky těsně u země.

Pěstování hvězdnice

Pěstování hvězdnice

S čím kombinovat hvězdnice?

Hvězdnice na záhonech můžeme dobře kombinovat např. s ozdobnicí čínskou, sasankou japonskou, třapatkami, floxy, vysoké trávy nebo zlatobýl.

Jak množit hvězdnice?

Nejlépe se hvězdnice množí dělením trsů brzy z jara.


  • Ořechoplodec (Caryopteris) Ořechoplodec patří k okrasným rostlinám, které rostou vzpřímeně a jsou hustě zavětvené. Dorůstá do výšky 70 až 100 cm. Ořechoplodec kvete na podzim, květy mají barvu modrou až temně fialovou. Jak pěstovat ořechoplodec Ořechoplodec je vyhledávanou rostlinou pro svoje pozdní kvetení. Můžeme jej umístit i do zadních partií skalky. Vyhovují mu..
  • Vysazování nových růží Růže jsou královnami každé zahrady. Symbolizují rozmanitost, barvitost, vůni a půvab. Vysazujeme je od poloviny října do poloviny listopadu. Pouze v oblastech s většími holomrazy je vysazujeme na jaře, kdy už pominulo riziko mrazíků. Pro výsadbu vybíráme takové odrůdy, které jsou odolné proti chorobám, takže nevyžadují časté ošetřování postřiky. V oblastech s chladným podnebím..
  • Léto na zahradě – červen Kvetoucí cibuloviny pozvolna dokvétají, rané jsou již zatažené. Cibulovinám odlamujeme semeníky, aby se cibule nevysilovali. Na záhonech po zatažených cibulovinách vysazujeme mělce kořenící letničky. Keře průběžně zaléváme a přihnojujeme. Stříháme živé ploty a keře. Růže a trvalky v červnu U růží odstraňujeme odkvetlé květy, které odstřihujeme. Nenecháváme vyvíjet šípky, květina..
  • Konvalinky ohlašují příchod jara Rozkvetlé konvalinky můžeme vidět v lese, na zahradě nebo také na balkoně. Pokud kvetou, znamená to, že je zima nenávratně pryč. Kde pěstovat konvalinky V zahradě se konvalinky obvykle vysazují na mírně zastíněné místo kryté korunami stromů. Může se jim však dařit i na slunném stanovišti – potřebují ale kvalitní půdu bohatou..