Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)Mateřídouška je polokeřík s plazivou lodyhou. Drobné květy v hlavatém květenství mají červenofialovou barvu. Celá rostlina příjemně voní.

Jak pěstovat mateřídoušku

Na našem území se vyskytují čtyři druhy mateřídoušek, ale celý rod je velmi proměnlivý a vyskytují se i další kříženci. K léčení se používají všechny druhy, pouze mateřídouška s citronovou vůní, rostoucí v přírodě, není příliš vhodná. Mateřídouška roste na sušších stráních, loukách a skalnatých místech, kde je málo půdy.

Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)

Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)

Sbírá se celá kvetoucí nať nejlépe na začátku květu. V některých oblastech mateřídouška rychle mizí. Obsahuje především silice cymol a thymol, třísloviny a minerální látky. Vzhledem k různým druhům se obsahové látky výrazně liší. Droga má silně antiseptické a desinfekční působení. Používá se do kloktadel, na obklady a hlavně na desinfekci dýchacích a močových cest, k léčbě průjmů, při bronchitidě a dalších nemocech doprovázených kašlem.

Nálev z této bylinky má příjemnou vůni a chuť. Předávkování a příliš časté používání není doporučované.

Světlík lékařský

Často mezi mateřídouškou roste světlík lékařský, který na ni parazituje. Světlík je vyhledávaná bylina, nálev z něho velice rychle pomáhá při očních zánětech, když nejsou k dispozici potřebné oční kapky nebo mast. Nálev je potřeba procedit přes sítko s vatou kvůli případným nečistotám.


  • Sušíme levanduli Levanduli najdeme snad v každé zahradě, v posledních letech je tato trvalka velmi oblíbená. Tato květina se využívá v lékařství, kosmetice a aromaterapii. Sušenou levanduli využijeme k aranžování v interiérech nebo při kreativní činnosti. Sáček s drcenou levandulovou natí uložený ve skříni ochrání naše oděvy před moly. Jak sušit levanduli Krásu a vůni levandule můžeme prodloužit..
  • Kde lze pěstovat bylinky? Většina bylinek prospívá i v nádobách. Potřebují sice častější dohled a péči, ale zase je budeme mít stále při ruce. Předpěstované sazenice lze zakoupit v zahradních centrech. Výhodou je, že je budeme moci brzy používat. Pěstování bylinek na balkoně Všechny druhy bylinek můžeme snadno pěstovat na terase či balkoně, zvlášť pokud jsou..
  • Jak pěstovat bylinky Bazalka, tymián, pažitka a další rostliny jsou ceněné pro svou chuť i léčivé účinky. Jak je pěstovat? Bez čerstvých bylinek si většina lidí vaření ani neumí představit. Bylinky dělají pokrmy mnohem chutnější, navíc mají na lidský organismus blahodárné účinky. Jejich pěstování není žádná věda, většina druhů je poměrně nenáročná a..
  • Letnička měsíček lékařský (Calendula officinalis) a jeho pěstování Měsíček lékařský je jednoletá rostlina (letnička), kterou můžeme vysévat přímo na záhony. Aby měsíček nenasazoval květy příliš pozdě, vysejeme jej již v dubnu. Pěstování měsíčku lékařského Měsíčku lékařskému vyhovuje téměř každá půda, ale musí být dostatečně zásobena živinami. Na normální záhon (o velikosti cca 1,2 m) vyséváme 5 až 6 řádků...