Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)
Mateřídouška je polokeřík s plazivou lodyhou. Drobné květy v hlavatém květenství mají červenofialovou barvu. Celá rostlina příjemně voní.
Jak pěstovat mateřídoušku
Na našem území se vyskytují čtyři druhy mateřídoušek, ale celý rod je velmi proměnlivý a vyskytují se i další kříženci. K léčení se používají všechny druhy, pouze mateřídouška s citronovou vůní, rostoucí v přírodě, není příliš vhodná. Mateřídouška roste na sušších stráních, loukách a skalnatých místech, kde je málo půdy.

Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)
Sbírá se celá kvetoucí nať nejlépe na začátku květu. V některých oblastech mateřídouška rychle mizí. Obsahuje především silice cymol a thymol, třísloviny a minerální látky. Vzhledem k různým druhům se obsahové látky výrazně liší. Droga má silně antiseptické a desinfekční působení. Používá se do kloktadel, na obklady a hlavně na desinfekci dýchacích a močových cest, k léčbě průjmů, při bronchitidě a dalších nemocech doprovázených kašlem.
Nálev z této bylinky má příjemnou vůni a chuť. Předávkování a příliš časté používání není doporučované.
Světlík lékařský
Často mezi mateřídouškou roste světlík lékařský, který na ni parazituje. Světlík je vyhledávaná bylina, nálev z něho velice rychle pomáhá při očních zánětech, když nejsou k dispozici potřebné oční kapky nebo mast. Nálev je potřeba procedit přes sítko s vatou kvůli případným nečistotám.
- Jak na jarní únavu Příčinou jarní únavy je méně slunečního svitu v zimním období a tím i méně vitamínu D. Dále pak kratší pobyt na čerstvém vzduchu, méně pohybu a přejídání. Vliv může mít i změna zimního času na letní. Jarní únava se projevuje snadnou a rychlou unavitelností až vyčerpáním. K návratu k normálu pomáhá správná životospráva,..
- Pěstování lichořeřišnice Lichořeřišnice větší je mnohostranně použitelná jako koření, a zaslouží si proto více pozornosti. Pěstuje se převážně jako okrasná květina. Právě u lichořeřišnice se však dá dobře spojit příjemné s užitečným. Vysadíte-li si ji jako ozdobu balkonu nebo aby porůstala zahradní plot, dodá vám navíc dostatečné množství koření pro domácnost. Jako koření..
- Pěstování máty peprné Máta peprná vyžaduje živinami bohatou a humusem dobře zásobenou půdu. Mátu peprnou dávejte na záhony ve 2. trati. Nejlépe jí vyhovují lehké hlinitopísčité půdy. Vlhké půdy jsou lepší než příliš suché. Kde pěstovat mátu peprnou Pro mátu peprnou jsou nejvhodnější polostinné půdy, přestože snese i plné slunce. Na příliš stinných..
- Bylinky proti chorobám a škůdcům Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným..