Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)



Mateřídouška je polokeřík s plazivou lodyhou. Drobné květy v hlavatém květenství mají červenofialovou barvu. Celá rostlina příjemně voní.

Jak pěstovat mateřídoušku

Na našem území se vyskytují čtyři druhy mateřídoušek, ale celý rod je velmi proměnlivý a vyskytují se i další kříženci. K léčení se používají všechny druhy, pouze mateřídouška s citronovou vůní, rostoucí v přírodě, není příliš vhodná. Mateřídouška roste na sušších stráních, loukách a skalnatých místech, kde je málo půdy.

Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)

Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)

Sbírá se celá kvetoucí nať nejlépe na začátku květu. V některých oblastech mateřídouška rychle mizí. Obsahuje především silice cymol a thymol, třísloviny a minerální látky. Vzhledem k různým druhům se obsahové látky výrazně liší. Droga má silně antiseptické a desinfekční působení. Používá se do kloktadel, na obklady a hlavně na desinfekci dýchacích a močových cest, k léčbě průjmů, při bronchitidě a dalších nemocech doprovázených kašlem.

Nálev z této bylinky má příjemnou vůni a chuť. Předávkování a příliš časté používání není doporučované.

Světlík lékařský

Často mezi mateřídouškou roste světlík lékařský, který na ni parazituje. Světlík je vyhledávaná bylina, nálev z něho velice rychle pomáhá při očních zánětech, když nejsou k dispozici potřebné oční kapky nebo mast. Nálev je potřeba procedit přes sítko s vatou kvůli případným nečistotám.






  • Zahrady a zdravá strava – pěstování bylinek a koření v zahradě Zahrada může sloužit nejen jako relaxační prostor, ale také jako zdroj čerstvého a zdravého jídla. Pěstování bylinek a koření v zahradě je jedním z nejlepších způsobů, jak si zajistit přístup k čerstvým a kvalitním ingrediencím pro vaše jídlo. Bylinky a koření Existuje mnoho druhů bylinek a koření, které můžete snadno..
  • Neobvyklé koření v kuchyni – anýz, fenykl a badyán Anýz Anýz vypadá jako dvounožky podobné kmínu, které můžou mít hruškovitý tvar. Sušené jsou uprostřed zmáčklé s drsným povrchem. Toto koření má zelenošedou barvu a zvláštní typickou vůni. Používá se zejména coby perníkové koření a do některých druhů chleba. Fenykl Sušené dvounožky fenyklu mají vynikající silnou aromatickou vůni a chuť. Fenykl..
  • TOP 5 nejpěstovanějších bylinek na zahrádce Meduňka (Melissa officinalis) Sazenice meduňky získáme snadno rozdělením trsů, lze je ale i předpěstovat ze semen. Meduňka má ráda hlubokou živnou půdu a dostatek vody, pak je nezničitelná. Sběr meduňky Čerstvé listy a mladé špičky výhonků sbíráme celou sezónu, na sušení nejlépe před rozkvětem. Použití v kuchyni Meduňka se hodí do..
  • Bylinky, které odpuzují škůdce a choroby v zahradě Na naší zahradě můžeme pěstovat rostliny, které umějí škůdce a choroby odpuzovat, a proto se mohou stát našimi spolehlivými nenápadnými pomocníky. Řebčík císařský odpuzuje česnekovým zápachem svých cibulí hraboše. Česnek se má vysadit kdekoliv na zahradě mezi rostlinami, jimž hrozí padlí nebo rzi. Lichořeřišnice vysazujeme pod korunami ovocných stromů, kde..