Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)



Mateřídouška je polokeřík s plazivou lodyhou. Drobné květy v hlavatém květenství mají červenofialovou barvu. Celá rostlina příjemně voní.

Jak pěstovat mateřídoušku

Na našem území se vyskytují čtyři druhy mateřídoušek, ale celý rod je velmi proměnlivý a vyskytují se i další kříženci. K léčení se používají všechny druhy, pouze mateřídouška s citronovou vůní, rostoucí v přírodě, není příliš vhodná. Mateřídouška roste na sušších stráních, loukách a skalnatých místech, kde je málo půdy.

Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)

Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)

Sbírá se celá kvetoucí nať nejlépe na začátku květu. V některých oblastech mateřídouška rychle mizí. Obsahuje především silice cymol a thymol, třísloviny a minerální látky. Vzhledem k různým druhům se obsahové látky výrazně liší. Droga má silně antiseptické a desinfekční působení. Používá se do kloktadel, na obklady a hlavně na desinfekci dýchacích a močových cest, k léčbě průjmů, při bronchitidě a dalších nemocech doprovázených kašlem.

Nálev z této bylinky má příjemnou vůni a chuť. Předávkování a příliš časté používání není doporučované.

Světlík lékařský

Často mezi mateřídouškou roste světlík lékařský, který na ni parazituje. Světlík je vyhledávaná bylina, nálev z něho velice rychle pomáhá při očních zánětech, když nejsou k dispozici potřebné oční kapky nebo mast. Nálev je potřeba procedit přes sítko s vatou kvůli případným nečistotám.






  • Jak pěstovat vavřín v našich klimatických podmínkách Vavřín, bobkový list Specifické aroma vavřínu je známé každému kuchaři nebo kuchařce. Nemůže chybět při přípravě masa na divoko, v nakládaných okurkách nebo ve vývarech. Vavřín se lidově nazývá „bobkový list“. Vavřín vznešený je stálezelený keř nebo menší stromek dorůstající do výšky 2 až 8 metrů. List je podlouhlý, se zvlněným..
  • Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) Pampeliška lékařská je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých a je celosvětově rozšířená. Můžeme ji znát také pod názvem smetanka. Nejlépe se jí daří v mírném pásu severní polokoule, ale vyskytuje se také na Novém Zélandu, v Severní a Jižní Americe nebo ve vlhkých tropech Oceánie. Pampeliška je velice nenáročná rostlina, k růstu ji stačí..
  • Violka vonná (Viola odorata) Pěstování violky vonné Violka vonná, lidově zvaná fialka je dobře známou květinou. Roste v zákoutích zahrad, parků nebo také v lesích. Málokdo ví, že fialka je také léčivka. Violka vonná se řadí do čeledi violkovité. Je to vytrvalá, nízká rostlina s krátkým, tlustým oddenkem a četnými kořeny. Rostlina vytváří palzivé výhony, které zakoření..
  • Lichořeřišnice větší Letnička lichořeřišnice Lichořeřišnice větší je krásná letnička, která je také léčivou bylinou. Původem je z Jižní Ameriky, v současnosti se vyskytuje po celém světě. Existuje spousta druhů, které se liší velikostí, květem a barvou. Rostliny můžou dorůstat do výšky až 40 cm a délky 3 až 5 metrů. Lodyha je dlouhá, plazivá...