Jak pěstovat chryzantémy



Chryzantémy jsou královnami podzimu. Začínají kvést začátkem září, nevadí jim kratší den a méně slunečních paprsků. Jsou ozdobou mnoha zahrad, teras a balkónů. Je možné je pěstovat jak ve volné půdě, tak v květináčích nebo truhlících. Řezané vydrží ve váze několik týdnů.

Pěstování chryzantém v květináčích

Při pěstování v květináčích dáváme pozor na to, aby nádoba měla odtokový otvor, aby bylo zajištěné odvedení přebytečné vody od kořenů. Na dno květináče umístíme drenážní vrstvu z malých kamínků, které zabrání ucpání odtokových otvorů.

Chryzantémy

Chryzantémy

Půda pro chryzantémy

Substrát pro pěstování chryzantém by měl být vzdušný a dobře propustný. Můžeme přimíchat trochu písku a vhodné živiny.

Množení chryzantém

Chryzantémy množíme jednoduše tak, že rozdělíme kořenový bal brzy na jaře, ještě před růstem nových výhonů. Množit můžeme také řízkováním.

Péče o chryzantémy

Chryzantémy zaléváme v suchém období, jinak není zálivka nutná. Dáváme pozor, aby voda nepřišla na listy a květy, protože by se znehodnotily. U rostlin zakoupených v květináči nemusíme přihnojovat, protože již mají dostatek hnojiva v substrátu. U volně rostoucích rostlin na záhonech začneme s přihnojováním na jaře, použijeme hnojivo pro balkonové květiny se zvýšeným obsahem draslíku pro bohaté kvetení. Poslední hnojení provedeme v červenci.

Jak zazimovat chryzantémy

Rostliny překrýváme větvičkami nebo vhodnou textilií. Zakrytí listím není vhodné, protože květiny pod nimi uhnívají. Taktéž pěstování pod černou fólií není vhodné, protože se zde přes zimu drží velká vlhkost a taktéž dochází k uhnívání. Květináče přenášíme do bezmrazé nevytápěné místnosti nebo kůlny.






  • Šuškarda klasnatá (Liatris spicata) Pěstování šuškardy Šuškarda klasnatá je původem severoamerická trvalka, která působí velmi dekorativně tvarem i barvou květenství. Z tuhých hlízek v zemi vyrůstá přízemní trs úzkých listů a 60 až 80 cm vysoké lodyhy s klasnatým fialově růžovým květenstvím, v němž jednotlivé kvítky rozkvétají shora dolů. Proto se jí lidově říká „shorakvět“. Šuškardě se daří..
  • Fyzostégie – Physostegia virginiana Pěstování fyzostégie Fyzostégie je trvalka severoamerického původu. Vytváří 60 až 120 cm vysoké stonky, které koncem léta až začátkem podzimu zakončují čtyřřadé štíhlé klasy světle růžových nebo bílých květů. Fyzostégie se uplatní ve smíšených trvalkových záhonech, na slunné poloze a v lehčí propustné půdě. V létě potřebuje dostatek vláhy, na zimu přikrývku..
  • Floxy – Plamenky Pěstování floxů na zahradě Floxy, lidově též známé jako plamenky mají květy v barvách bílé, růžové, červené nebo fialové. Floxy můžou být podle druhu jak letničky, tak trvalky. Mají velké množství barevných květů, a proto jsou v našich zahradách velmi oblíbené. Nejpopulárnější jsou polštářové floxy, které jsou umisťovány zejména do..
  • Kamzičník východní – Doronicum orientale Pěstování kamzičníku východního Kamzičník východní je trvalka vysoká cca 40 až 50 cm. Má zlatožluté květy, které tvarem připomínají kopretiny. Jsou pěkné mezi jinými jarními květinami, pěkně se doplňují např. s tulipány nebo prvosenkami. O měsíc později kvete kamzičník srdcolistý, který je vyššího vzrůstu. Květy kamzičníku jsou vhodné k řezu. Podobné články:..