Jak pěstovat chryzantémyChryzantémy jsou královnami podzimu. Začínají kvést začátkem září, nevadí jim kratší den a méně slunečních paprsků. Jsou ozdobou mnoha zahrad, teras a balkónů. Je možné je pěstovat jak ve volné půdě, tak v květináčích nebo truhlících. Řezané vydrží ve váze několik týdnů.

Pěstování chryzantém v květináčích

Při pěstování v květináčích dáváme pozor na to, aby nádoba měla odtokový otvor, aby bylo zajištěné odvedení přebytečné vody od kořenů. Na dno květináče umístíme drenážní vrstvu z malých kamínků, které zabrání ucpání odtokových otvorů.

Chryzantémy

Chryzantémy

Půda pro chryzantémy

Substrát pro pěstování chryzantém by měl být vzdušný a dobře propustný. Můžeme přimíchat trochu písku a vhodné živiny.

Množení chryzantém

Chryzantémy množíme jednoduše tak, že rozdělíme kořenový bal brzy na jaře, ještě před růstem nových výhonů. Množit můžeme také řízkováním.

Péče o chryzantémy

Chryzantémy zaléváme v suchém období, jinak není zálivka nutná. Dáváme pozor, aby voda nepřišla na listy a květy, protože by se znehodnotily. U rostlin zakoupených v květináči nemusíme přihnojovat, protože již mají dostatek hnojiva v substrátu. U volně rostoucích rostlin na záhonech začneme s přihnojováním na jaře, použijeme hnojivo pro balkonové květiny se zvýšeným obsahem draslíku pro bohaté kvetení. Poslední hnojení provedeme v červenci.

Jak zazimovat chryzantémy

Rostliny překrýváme větvičkami nebo vhodnou textilií. Zakrytí listím není vhodné, protože květiny pod nimi uhnívají. Taktéž pěstování pod černou fólií není vhodné, protože se zde přes zimu drží velká vlhkost a taktéž dochází k uhnívání. Květináče přenášíme do bezmrazé nevytápěné místnosti nebo kůlny.


  • Pupkovec jarní (Omphalodes verna) Pěstování pupkovce jarního Pupkovec jarní je nenáročná plazivá trvalka, tvořící asi 10 až 15 cm vysoké polštáře olistěných lodyh. Modré květy zdobí rostliny v dubnu a počátkem května. Pupkovec jarní má rád humózní půdu a teplejší světlé až polostinné stanoviště. Postupně se rozrůstá do šířky, takže časem zabere dost velké místo...
  • Řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina) Řebříček tužebníkovitý je trvalka vysoká 100 až 150 cm. Pochází z Kavkazu. Květenství jsou žlutá, složená z drobných úborů. Řebříček tužebníkovitý kvete v červenci až srpnu, voní po koření. Není náročný na pěstování ani na půdní podmínky. V zahradě jej vysazujeme do sušších partií. Je vhodný k řezu do čerstvých i suchých kytic. Podobné články:..
  • Kopretina velkokvětá (Leucanthemum maximum) Kopretina velkokvětá je rozvětveně trsnatá trvalka, která dorůstá do výšky 50 až 100 cm. Má velké bílé, u některých kultivarů jemně třepenité květy se žlutými středy. Na zahradě se kopretina velkokvětá uplatní ve smíšených trvalkových skupinách jako neutrální doplněk barevně kvetoucích květin. Pěstování kopretiny velkokvěté na zahradě Kopretina velkokvětá vyžaduje..
  • Kandík trvalka ozdobná květem i listem Trvalka kandík Kandík je hlíznatá trvalka, kterou pěstujeme především kvůli převislým květům a také kvůli netradičním skvrnitým listům. Květy rozkvétají v druhé polovině března a začátkem dubna. Kandík je plně mrazuvzdorný. Kam umístit kandík Vyžaduje částečné zastínění a humózní, dobře propustnou půdu, v níž se hlízy v létě, kdy jsou v klidovém stavu, příliš..