Jak pěstovat chryzantémy



Chryzantémy jsou královnami podzimu. Začínají kvést začátkem září, nevadí jim kratší den a méně slunečních paprsků. Jsou ozdobou mnoha zahrad, teras a balkónů. Je možné je pěstovat jak ve volné půdě, tak v květináčích nebo truhlících. Řezané vydrží ve váze několik týdnů.

Pěstování chryzantém v květináčích

Při pěstování v květináčích dáváme pozor na to, aby nádoba měla odtokový otvor, aby bylo zajištěné odvedení přebytečné vody od kořenů. Na dno květináče umístíme drenážní vrstvu z malých kamínků, které zabrání ucpání odtokových otvorů.

Chryzantémy

Chryzantémy

Půda pro chryzantémy

Substrát pro pěstování chryzantém by měl být vzdušný a dobře propustný. Můžeme přimíchat trochu písku a vhodné živiny.

Množení chryzantém

Chryzantémy množíme jednoduše tak, že rozdělíme kořenový bal brzy na jaře, ještě před růstem nových výhonů. Množit můžeme také řízkováním.

Péče o chryzantémy

Chryzantémy zaléváme v suchém období, jinak není zálivka nutná. Dáváme pozor, aby voda nepřišla na listy a květy, protože by se znehodnotily. U rostlin zakoupených v květináči nemusíme přihnojovat, protože již mají dostatek hnojiva v substrátu. U volně rostoucích rostlin na záhonech začneme s přihnojováním na jaře, použijeme hnojivo pro balkonové květiny se zvýšeným obsahem draslíku pro bohaté kvetení. Poslední hnojení provedeme v červenci.

Jak zazimovat chryzantémy

Rostliny překrýváme větvičkami nebo vhodnou textilií. Zakrytí listím není vhodné, protože květiny pod nimi uhnívají. Taktéž pěstování pod černou fólií není vhodné, protože se zde přes zimu drží velká vlhkost a taktéž dochází k uhnívání. Květináče přenášíme do bezmrazé nevytápěné místnosti nebo kůlny.






  • Jak mít krásné hortenzie Z hortenzií je u nás nejoblíbenější hortenzie velkolistá, která kvete ještě v září. Je ovšem potřeba o ni správně pečovat, protože jinak příští rok nepokvete. Hortenzie potřebují specifické podmínky a správnou směs půdy. Proč květy nemají jasné barvy Hortenzie dávají přednost živným vlhkým půdám kyselé reakce a polostínu. Pokud jsou umístěné..
  • Rodgerzie – stínomilná trvalka Co jsou rodgerzie? Rodgerzie jsou mohutné trvalky s tlustými oddenky, ze kterých vyrůstají dlanité nebo zpeřené listy a latnatá květenství. Hodí se do větších zahrad a parků jako výrazné dominanty. Pěkně působí jako předsadba před většími keři. Květy jsou většinou krémové, u některých odrůd růžové nebo purpurové. Ve volné přírodě rostou..
  • Třapatky neboli rudbekie Třapatky jsou vytrvalé, ojediněle dvouleté nebo jednoleté rostliny. Jsou středně vysoké až vysoké. Většinou mají zářivě žluté květy. Jejich květy vynikají zejména v pozdním létě a na podzim. Dobře se uplatňují v trvalkových záhonech vedle modrých a červených květin. Druhy třapatek Třapatka dřípatá patří svým vzrůstem mezi nejvyšší, dorůstá až do 2..
  • Dlužicha – ozdoba zahrad Pěstování dlužichy Pěknou ozdobou zahrad je nízká trvalka dlužicha. V době květu dlužicha vytváří 30 až 60 cm vysoké bezlisté stvoly s jemnými květy zvonkovitého tvaru v barvě růžové nebo bílé. Květy vydrží kvést 2 až 3 měsíce. Květy dlužichy jsou vhodné i k řezu do kytic, ke zjemnění. Kam umístit dlužichu Dlužicha má..