Jak pěstovat ocúny na zahraděOcún je jedinou cibulovinou, která u nás kvete na podzim. Květy jsou fialové nebo růžové. Ve volné přírodě rostou na vlhkých loukách. Drobnokvěté odrůdy jsou podobné krokusům.

Zahradní odrůdy ocúnů jsou nenáročné na pěstování. Snadno rostou a bohatě kvetou velkými nápadnými květy. Vyžadují dostatek světla. V případě suchého období je nutná zálivka.

Ocúny

Ocúny

Jarní odrůdy ocúnů

Mimo podzimních ocúnů existují také jarní odrůdy, které mají drobnější květy. V přírodě se s nimi setkáváme nejvíce v Alpách nebo v Pyrenejích. Jarní ocúny vykvétají velmi brzy na jaře po odtání sněhu, nezřídka i koncem února. Většinou jsou vhodné do skalek, protože dobře snesou sucho.

Ocúny na louce

Ocúny na louce

Vysazování ocúnů

Jarní i podzimní odrůdy ocúnů vysazujeme koncem léta, nejlépe v srpnu. Na jednom stanovišti vydrží i několik let. Snadno se množí vedlejšími hlízami. Rostliny dělíme po zatažení v červenci.

POZOR! Celá rostlina je jedovatá! Obsahuje alkaloid kolchicin, který patří k nejnebezpečnějším rostlinným jedům.


  • Jakubská lilie Jakubská lilie (Sprekelia formosissima) je cibulovina, pěstovaná méně často. Je mimořádně atraktivní svým velkým květem, který byl vzorem pro vytvoření znaku skautů – skautské lilie. Rozměr jednoho květu je cca 150 x 200 mm. Stvol s květem i listy dorůstá do výšky cca 30 až 40 cm. Pěstování jakubské lilie Jakubskou..
  • Choroby tulipánů Virová pestrokvětost tulipánů Virová pestrokvětost je choroba tulipánů, která se ze začátku ani jako choroba netváří. Květy jsou jen barevně žíhané, postupně se rostliny špatně vyvíjejí. Takto napadené rostliny ihned zlikvidujeme, aby nedošlo k napadení i dalších tulipánů. Houbové choroby tulipánů Tulipány a především jejich cibule trpí mnoha houbovými chorobami –..
  • Montbrécie – Crocosmia Monbrécie – květiny léta Montbrécie se pěstuje podobně jako jiné hlíznaté květiny – mečíky. Mají výrazné červené, oranžové nebo žluté květy, které rozkvétají po celé léto. Jsou uspořádány do úzkých hroznovitých klasů po třiceti i více kusech. Tvoří husté trsy přímých, mečovitých listů. Celková výška montbrécie je 60 až 100..
  • Tulipán pozdní – Tulipa Tarda Tulipán pozdní je nízký botanický tulipán pocházející z Turkestánu. Z růžice listů vyrůstají nízké stvoly nesoucí několik žlutých květů hvězdicovitého tvaru s bílými špičkami. Tulipán pozdní patří mezi botanické tulipány vhodné do skalek. Hodí se také do trvalkových záhonů mezi květiny s menším vzrůstem. Podobné články: Tulipán pozdní – Tulipa Tarda Choroby tulipánů Pryskyřník..