Pěstování lilií v květináčíchPěstování lilií v květináčích je velmi oblíbené, protože má celou řadu výhod.

Takto pěstované lilie mohou kvést kdykoliv během roku, záleží, kdy je vysadíme. Pro výsadbu použijeme kvalitní zahradní substrát. Květináč by měl být co nejvyšší. Na jeho dno dáme vrstvu substrátu, pak uložíme cibuli a zasypeme substrátem až do vrchu. Květináče můžeme kdykoliv přemístit, zejména pokud hrozí mrazíky.

Na podzim se květináči ukládají do sklepa. Na jaře pak můžeme lilie vysadit na záhon nebo opět do květináče (použijeme nový substrát).

Pěstování lilií v květináčích

Pěstování lilií v květináčích

Hnojení lilií

Lilie můžeme přihnojit v průběhu vegetace plným hnojivem. Pokud jsme použili kvalitní substrát s příměsí hnoje nebo organického hnojiva, již přihnojovat nemusíme. Přehnojení liliím škodí, má za následek zvýšenou náchylnost k chorobám.

Jak pečovat o lilie, aby byly silné a krásně kvetly?

Lilie od jara do podzimu pravidelně odplevelujeme a kypříme. Rostliny můžeme mulčovat, čímž zajistíme vláhu v půdě, zabráníme přehřívání a růstu plevele. Jako mulč můžeme použít drcenou kůru, posečenou trávu, hnůj nebo rašelinu.

Lilie zaléváme výhradně ke kořenům, vyhneme se zalévání na listy. Voda na listech způsobuje výskyt plísní a houbových chorob. Zálivku zvýšíme v období před kvetením a pár týdnů po něm.


  • Pěstování macešky zahradní (Viola x witrockiana) Jak sázet macešku zahradní Maceška Zahradní (Viola x witrockiana) patří mezi nejoblíbenější dvouletky. Většinou se uplatňuje při plošném osázení záhonů, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými květinami, hlavně tulipány. Maceška zahradní se používá též na obruby záhonů a do přenosných nádob. Sazenice macešek Je vyšlechtěno mnoho kultivarů macešek, které..
  • Jak pěstovat citrony a další citrusové plody Citrusové plody si můžeme snadno vypěstovat i doma v květináči. Kvalitou se nijak neliší od těch, které zakoupíte v obchodě. Naopak mnohdy jsou mnohem větší. Ke zdárnému pěstování je třeba dodržovat několik pěstitelských zásad. Květináče a nádoby pro citrusové plody Citroník, mandarinka nebo pomerančovník se pěstují v nádobách nebo větších květináčích. Jedná se..
  • Choroby převislých pelargonií a muškátů Korkovitost Korkovitost – projevuje se během vegetace, hlavně v zimním období, jako zelené a hnědé výrůstky na spodních stranách listů. Tato choroba vzniká nedostatkem světla, nerovnoměrnou zálivkou nebo vysokou vlhkostí vzduchu. Objevuje se hlavně při přezimování pelargonií. Jakmile se rostliny přenesou na venkovní stanoviště, korkovitost většinou zmizí. Staré poškozené listy jsou..
  • Sázení a hnojení balkonových květin Sázení balkonových květin Připravené sazenice květin opatrně vyklopíme z květináčů tak, abychom nepoškodili kořenový bal. Sazenice sázíme řídce, protože se rozrostou a budou potřebovat dostatek prostoru pro další růst. Do jednoho truhlíku vysazujeme cca 4 až 5 květin. Sazenice sázíme o 2 až 3 cm hlouběji, protože se po první zálivce..