Pěstování lilií v květináčích



Pěstování lilií v květináčích je velmi oblíbené, protože má celou řadu výhod.

Takto pěstované lilie mohou kvést kdykoliv během roku, záleží, kdy je vysadíme. Pro výsadbu použijeme kvalitní zahradní substrát. Květináč by měl být co nejvyšší. Na jeho dno dáme vrstvu substrátu, pak uložíme cibuli a zasypeme substrátem až do vrchu. Květináče můžeme kdykoliv přemístit, zejména pokud hrozí mrazíky.

Na podzim se květináči ukládají do sklepa. Na jaře pak můžeme lilie vysadit na záhon nebo opět do květináče (použijeme nový substrát).

Pěstování lilií v květináčích

Pěstování lilií v květináčích

Hnojení lilií

Lilie můžeme přihnojit v průběhu vegetace plným hnojivem. Pokud jsme použili kvalitní substrát s příměsí hnoje nebo organického hnojiva, již přihnojovat nemusíme. Přehnojení liliím škodí, má za následek zvýšenou náchylnost k chorobám.

Jak pečovat o lilie, aby byly silné a krásně kvetly?

Lilie od jara do podzimu pravidelně odplevelujeme a kypříme. Rostliny můžeme mulčovat, čímž zajistíme vláhu v půdě, zabráníme přehřívání a růstu plevele. Jako mulč můžeme použít drcenou kůru, posečenou trávu, hnůj nebo rašelinu.

Lilie zaléváme výhradně ke kořenům, vyhneme se zalévání na listy. Voda na listech způsobuje výskyt plísní a houbových chorob. Zálivku zvýšíme v období před kvetením a pár týdnů po něm.





  • Oblíbená letnička lobelka Lobelka je oblíbená letnička zejména pro svoji modrou barvu. Původní druh pochází z jižní Afriky. V současné době se můžeme setkat také s jinými barvami květů, např. bílé, růžové nebo karmínové. Jak vypěstovat lobelku Lobelku vyséváme již v únoru. Semena jsou velmi drobná, proto je na substrát vysejeme a pouze přimáčkneme (nezasypáváme). Optimální teplota..
  • Aby petúnie kvetly celé léto Petúnie jsou typické okenní a balkónové květiny, kvetoucí po celé letní období až do podzimu. Nejbohatěji kvetou odrůdy s menšími jednoduchými květy. Odrůdy s vyšším růstem a velkými plnými květy jsou velmi elegantní, avšak hůře snášejí vítr a déšť. Petúnie nejlépe prospívají na plném výsluní, jsou ale značně citlivé na přeschnutí zeminy..
  • Nejčastější nemoci muškátů Virus žluté skvrnitosti – způsobuje skvrnitost, deformace a zasychání listů. Napadené rostliny nelze vyléčit, je nutné je zlikvidovat, aby se choroba nešířila dál. Tuto chorobu přenáší mšice a jiný savý hmyz. Bakterie Xanthomonas – způsobuje skvrnitost a hnilobu starších listů. Lodyhy v místě infekce hnědnou a zahnívají. Rez muškátová – vytváří..
  • Sázení a hnojení balkonových květin Sázení balkonových květin Připravené sazenice květin opatrně vyklopíme z květináčů tak, abychom nepoškodili kořenový bal. Sazenice sázíme řídce, protože se rozrostou a budou potřebovat dostatek prostoru pro další růst. Do jednoho truhlíku vysazujeme cca 4 až 5 květin. Sazenice sázíme o 2 až 3 cm hlouběji, protože se po první zálivce..