Pěstování lilií v květináčíchPěstování lilií v květináčích je velmi oblíbené, protože má celou řadu výhod.

Takto pěstované lilie mohou kvést kdykoliv během roku, záleží, kdy je vysadíme. Pro výsadbu použijeme kvalitní zahradní substrát. Květináč by měl být co nejvyšší. Na jeho dno dáme vrstvu substrátu, pak uložíme cibuli a zasypeme substrátem až do vrchu. Květináče můžeme kdykoliv přemístit, zejména pokud hrozí mrazíky.

Na podzim se květináči ukládají do sklepa. Na jaře pak můžeme lilie vysadit na záhon nebo opět do květináče (použijeme nový substrát).

Pěstování lilií v květináčích

Pěstování lilií v květináčích

Hnojení lilií

Lilie můžeme přihnojit v průběhu vegetace plným hnojivem. Pokud jsme použili kvalitní substrát s příměsí hnoje nebo organického hnojiva, již přihnojovat nemusíme. Přehnojení liliím škodí, má za následek zvýšenou náchylnost k chorobám.

Jak pečovat o lilie, aby byly silné a krásně kvetly?

Lilie od jara do podzimu pravidelně odplevelujeme a kypříme. Rostliny můžeme mulčovat, čímž zajistíme vláhu v půdě, zabráníme přehřívání a růstu plevele. Jako mulč můžeme použít drcenou kůru, posečenou trávu, hnůj nebo rašelinu.

Lilie zaléváme výhradně ke kořenům, vyhneme se zalévání na listy. Voda na listech způsobuje výskyt plísní a houbových chorob. Zálivku zvýšíme v období před kvetením a pár týdnů po něm.


  • Škůdci muškátů Mšice napadají vrcholky rostlin a sají z nich šťávu. Muškáty pak hůře rostou a deformují se. Molice se také mohou na muškátech objevit, zejména v zimě ve vytápěných prostorách. Molice jsou uchycené na spodní straně listů, které v důsledku jejich sání žloutnou a zasychají. Muškáty můžou také napadnout štítenky, které svým sáním způsobují..
  • Jaké rostliny sázíme do samozavlažovacích truhlíků? Pěstování rostlin v samozavlažovacím truhlíku Do samozavlažovacích truhlíků sázíme nejen muškáty, petúnie, fuchsie, begónie a verbeny, ale lze v nich pěstovat také zeleninu, např. pažitku, řeřichu, cibuli. Vhodné jsou i pro pěstování bylinek a léčivých rostlin, jako máta peprná, meduňka lékařská, šalvěj atd. Daří se v nich dobře i některým dřevinám –..
  • Substrát pro balkonové květiny Jaký substrát pro balkonové květiny? Na trhu je široký výběr speciálních substrátů, případně si jej můžeme namíchat sami. Je potřeba znát, jaký substrát potřebují rostliny, které se chystáme vysázet. Pokud kyselý substrát – přidáme více rašeliny, pokud zásaditý, doplníme substrát o vápník, např. v podobě mletého vápence nebo staré omítky. Základem..
  • Květiny na severní balkon a terasu Květiny na severní balkon a terasu Okrasné zelí Vilec Lobelka Hlíznaté begonie Netýkavka Lilie Stromková fuchsie Na severní balkon nebo terasu volíme rostliny, které se spokojí s polostínem nebo stínem. Slunce na takovýto balkon svítí jen pár hodin denně nebo vůbec. Vhodnými květinami jsou např. begonie, fuchsie a netýkavky. Na severní balkon..