Pěstování lilií v květináčíchPěstování lilií v květináčích je velmi oblíbené, protože má celou řadu výhod.

Takto pěstované lilie mohou kvést kdykoliv během roku, záleží, kdy je vysadíme. Pro výsadbu použijeme kvalitní zahradní substrát. Květináč by měl být co nejvyšší. Na jeho dno dáme vrstvu substrátu, pak uložíme cibuli a zasypeme substrátem až do vrchu. Květináče můžeme kdykoliv přemístit, zejména pokud hrozí mrazíky.

Na podzim se květináči ukládají do sklepa. Na jaře pak můžeme lilie vysadit na záhon nebo opět do květináče (použijeme nový substrát).

Pěstování lilií v květináčích

Pěstování lilií v květináčích

Hnojení lilií

Lilie můžeme přihnojit v průběhu vegetace plným hnojivem. Pokud jsme použili kvalitní substrát s příměsí hnoje nebo organického hnojiva, již přihnojovat nemusíme. Přehnojení liliím škodí, má za následek zvýšenou náchylnost k chorobám.

Jak pečovat o lilie, aby byly silné a krásně kvetly?

Lilie od jara do podzimu pravidelně odplevelujeme a kypříme. Rostliny můžeme mulčovat, čímž zajistíme vláhu v půdě, zabráníme přehřívání a růstu plevele. Jako mulč můžeme použít drcenou kůru, posečenou trávu, hnůj nebo rašelinu.

Lilie zaléváme výhradně ke kořenům, vyhneme se zalévání na listy. Voda na listech způsobuje výskyt plísní a houbových chorob. Zálivku zvýšíme v období před kvetením a pár týdnů po něm.


  • Oleandr Pěstování oleandru Oleandr (Nerium oleander) je rostlinou pobřeží Jaderského nebo Středozemního moře. V těchto oblastech je to poměrně hustý keř. Původem oleandr pochází z velké oblasti, rozkládající se od Portugalska přes Írán až do východní Asie. Oleandr můžeme ve vhodné velikosti udržovat pravidelným jarním řezem, po kterém dobře obráží a rozvětvuje se...
  • Pěstování begónií Zalévání begónií Kořenový bal u begónií nesmí nikdy vyschnout! Rostlina by také neměla stát ve vodě. Zaléváme dostatečně, ale až v okamžiku, kdy povrch půdy začíná vysychat. K zalévání používáme vždy měkkou, vlažnou vodu. Begónie nesnášejí vápník. Při vysoké vzdušné vlhkosti může být begónie napadena padlím. Kvetení begónií Aby begónie..
  • Verbena neboli sporýš Verbena, sporýš nebo také železník – to jsou jména pro jednu velmi oblíbenou letničku. Pro verbenu jsou typické malé a většinou vonné květy s očkem, uspořádané v květenství na vrcholu stonků. Vzpřímeně rostoucí odrůdy se používají pro osázení záhonů. V poslední době vzrůstá obliba převislých odrůd pro nádoby. Verbena kvete od července do..
  • Jaké rostliny sázíme do samozavlažovacích truhlíků? Pěstování rostlin v samozavlažovacím truhlíku Do samozavlažovacích truhlíků sázíme nejen muškáty, petúnie, fuchsie, begónie a verbeny, ale lze v nich pěstovat také zeleninu, např. pažitku, řeřichu, cibuli. Vhodné jsou i pro pěstování bylinek a léčivých rostlin, jako máta peprná, meduňka lékařská, šalvěj atd. Daří se v nich dobře i některým dřevinám –..