Pěstování lilie bělostné a lilie zlatohlavé



V našich zahradách zdomácněla lilie zlatohlavá, která spolu s lilií bělostnou roste v půdách neutrálních i mírně zásaditých a vyžaduje přítomnost vápníku v půdě.

Jak pěstovat lilie

Výškou patří tyto dvě lilie mezi dominantní rostliny, dorůstají do výšky 1 až 1,5 m.

Lilie bělostná výrazně voní. Některým lidem tato silná vůně natolik vadí, že v místnosti, kde jsou lilie umístěné, nemůžou spát. Lilie po odkvětu zatahuje, proto je vhodné ji přesadit. Na podzim se znovu objevuje listová růžice, která přezimuje.

Lilie zlatohlavá raší až na jaře. Oba druhy snášejí slunečné stanoviště, mírný polostín.

Lilie bělostná

Lilie bělostná

Jak pečovat o lilie

Ve vlhkém létu trpí lilie bělostná houbovými chorobami, a tak hrozí, že pokud jde po sobě několik mokrých roků, může lilie zcela vyhynout.

Nároky na půdu pro pěstování lilií

Půda má být propustná, živná, vyhnojená vápencem. Vysazujeme je na stanoviště, kde se nehromadí voda, případně musíme zajistit její odtok pomocí drenáže.

Kdy sázíme lilie

Doba sázení je velmi důležitá. U všech druhů, kromě lilie bělostní, je to podzim. Celá cibule lilií se skládá ze šupin, které snadno v teple a v suchu vadnou. Uchování je nejvhodnější v hrubé rašelině nebo v hoblinách až do doby sázení. U kopaných i sázených cibulí se nemají odstraňovat kořeny. Se sázením nečekáme déle než do září.

V případě, že jsme nestihli lilie do září vysadit, počkáme raději do jara. Lilie přezimují v chladničce nebo ve sklepě lépe, než v zemi.

Hloubka sázení musí být třikrát taková, jako je výška cibule.

Pěstování lilií na zahradě

Pěstování lilií na zahradě





  • Květina kala – pěstování a péče Kala dříve nesměla chybět snad v žádné svatební kytici. Kala se také pěstovala jako pokojová květina. Označení kala je vžité české jméno této rostliny. Správný název je Zantedeschia. Kala je cibulnatá rostlina, která nesnáší mráz, a proto nemůže přes zimu zůstat venku. Jak pěstovat kalu Pěstování kaly není obtížné. Rostlinám musíme..
  • Jarní koberce z cibulnatých rostlin Malé jarní cibuloviny patří mezi první posly jara. Nejprve se objevují bílé květy, pak žluté a později modré a fialové. Malým cibulovinám sluší pěstování pohromadě v pestré směsi, drobnější druhy se používají jako záhonové lemy nebo jsou vysazovány společně s jarními trvalkami. Hodí se především do přírodních partií zahrad. Jak pěstovat jarní..
  • Tulipán pozdní – Tulipa Tarda Tulipán pozdní je nízký botanický tulipán pocházející z Turkestánu. Z růžice listů vyrůstají nízké stvoly nesoucí několik žlutých květů hvězdicovitého tvaru s bílými špičkami. Tulipán pozdní patří mezi botanické tulipány vhodné do skalek. Hodí se také do trvalkových záhonů mezi květiny s menším vzrůstem. Podobné články: Mečíky neboli gladioly Množení jiřinek Ladonička bělomodrá –..
  • Brambořík – Cyclamen Kde pěstovat brambořík? Brambořík neboli Cyclamen, kvete časně z jara. Je to 7 až 10 cm velká rostlinka, vhodná pro umístění na polostinná místa skalky s propustnou humózní a slabě alkalickou půdou. Listy bramboříku mají ledvinovitý tvar a vyrůstají na podzim. Zůstávají na rostlině celou zimu. Mají zelenou barvu, odspodu jsou načervenalé. Květy..