Jarní práce na zahradě – březen
Jarní zalévání stromů
V březnu důkladně zalijeme stálezelené keře nedávno vysazené jehličnany. Za vyšších teplot ve dne totiž silně odpařují vodu, ale v noci, kdy ještě mrzne, nestačí kořeny její úbytek uhradit. Přes polední slunce keře také stíníme prknem, podepřenou deskou nebo pytlovinou.
Vysazování květin
V březnu vysazujeme dvouletky – macešky, slézové růže, sedmikrásky nebo hledíky. Do okenních truhlíků vysazujeme sazenice macešek, primulí a sedmikrásek. V březnu vysazujeme pnoucí a stromkové růže, které jsme nestihli vysadit na podzim. Do studeného pařeniště vysazujeme letničky s dlouhou vegetační dobou – slaměnky, hvozdíky, ostálku nebo letní druhy kopretin. Stejně vysazujeme pnoucí letničky – povijnice, vilec. Vyséváme je do malých květináčů a umisťujeme také do studeného pařeniště. Trvalky na zahradě, které jsou mrazem povytažené ze země, přitiskneme a přihrneme zeminou. Ostříháme loňské zbytky okrasných trav. Můžeme začít čistit skalku, plít a kypřit záhony trvalek, přihnojovat kompostem. Příliš rozrostlé trvalky můžeme dělit a znovu vysazovat.
Jahody a maliny na jaře
Vyčistíme záhony s jahodami, mělce nakypříme a přihnojíme Cereritem nebo speciální hnojivem na jahody. Místo sazenic, které nepřežily zimu, vysadíme nové, které jsme si pro tento účel již v srpnu zasadili do kelímků. Vyřežeme uschlé výhony malin, ostatní zkrátíme na 1m. Odstřihneme všechny uschlé části. Připravujeme záhony pro výsevy zeleniny. Koncem měsíce můžeme vysévat hrách, mrkev, petržel, cibuli, černý kořen a špenát.

Zahrada na jaře
- Bříza bělokorá (Betula pendula) Okrasný strom bříza bělokorá Bříza bělokorá je vhodná jako solitérní strom do okrasných zahrad. Dorůstá do výšky 5 až 7 metrů a šířky cca 4 metry. Vypadá velmi dekorativně, zejména zajímavé jsou drobné listy. Kvete od března do dubna žlutými, převislými jehnědy. Listy jsou jasně zelené, na podzim se vybarvují..
- Ořechoplodec (Caryopteris) Ořechoplodec patří k okrasným rostlinám, které rostou vzpřímeně a jsou hustě zavětvené. Dorůstá do výšky 70 až 100 cm. Ořechoplodec kvete na podzim, květy mají barvu modrou až temně fialovou. Jak pěstovat ořechoplodec Ořechoplodec je vyhledávanou rostlinou pro svoje pozdní kvetení. Můžeme jej umístit i do zadních partií skalky. Vyhovují mu..
- Tvarování a řez bonsají Tvarování bonsají Nikdy stromy neformujeme do nahodilých nebo nepřirozených forem. Existují různé typy miniaturizace, odpovídající pozorování tvarů stromů v přírodě, v různých situacích, na různých stanovištích. Můžeme tudíž vypěstovat strom vzpřímený, kaskádu nebo polokaskádu, kořenový strom, strom v kameni, na kameni lze vysázet i lesní krajinku a strom. Je třeba se dobře seznámit..
- Čemeřice – královna jarní zahrady Čemeřice (Helleborus) rozkvétají někdy již o Vánocích a nezřídka se i rychlí. Na zahradách však zpravidla mají svoji hlavní dobu kvetení až o několik týdnů později. Čemeřici na zahradě nepřehlédneme, protože na sebe upozorňuje svojí nevšední krásou. Po odkvětu se vytvoří poměrně velké, lesklé, tmavozelené listy. Na květech jsou nejvýraznější..





