Léto na zahradě – srpen



Okrasná zahrada v srpnu

V srpnu sestřihujeme živé ploty z jehličnatých a stále zelených dřevin, jako je buxus. V okrasné zahradě můžeme začít přesazovat pivoňky. Dbáme na to, abychom jejich hlízy zbytečně neporanili. Pivoňky jsou velmi citlivé na hloubku sázení, která musí být stejná jako na původním stanovišti. Pokud je zasadíme hlouběji, nekvetou třeba několik let. V srpnu můžeme začít vysazovat vzrostlejší dvouletky z jarních výsevů. Topolovky, zvonky, fialy a hvozdíky po zasazení pečlivě zaléváme, ve velkých vedrech stíníme.

Jahody v srpnu

Jahodníky po sklizni okopeme, přihnojíme a odstraňujeme přebytečné šlahouny. Nejlépe nechat na jahodníku jen jeden šlahoun. Pokud se odstraní všechny, rostlina bude vytvářet nové. Z narostlých sazenic vybereme pro novou výsadbu a do kelímků pro dosazení po zimě. Koncem srpna začínáme vysazovat nové jahody.

Sbíráme plody spadané ze stromů. Pokud jsou shnilé a napadené moniliózou, dáváme je do jámy, zasypeme vápnem a zakopeme.

Zelenina v srpnu

V srpnu vrcholí sklizeň rajčat, okurek nakladaček a salátovek. Ve skleníku dozrávají papriky. Nakládáme a zavařujeme na zimu. Celer důkladně zaléváme a přihnojujeme. Kolem bulvy odhrneme trochu zeminu a do vzniklého kroužku zaléváme každý týden hnojivo s roztokem. U květáků zalamujeme velké listy nad růžicemi, aby se pěkně vybělily a nehořkly.

Papriky, pěstování v srpnu

Papriky, pěstování v srpnu







  • Pěstování jiřin na zahradě Jiřiny jsou květiny, které oplývají velmi širokou škálou barev, velikostí a tvarů svých květin. Pochází z hornatých částí Mexika a okolních států Ameriky. Do Evropy se dostaly až koncem 18. století. Začátkem 19. století byly již vystavovány na nejrůznějších květinových výstavách a byly středem pozornosti. Kde pěstujeme jiřiny Jiřiny se původně..
  • Čechrava Arendsova (Astilbe x arendsii) Pěstování čechravy Čechrava Arendsova je 30 až 100 cm vysoká trvalka vhodná do polostinných míst v zahradě. Podle kultivarů kvete od konce června do července až srpna bohatými latami drobných kvítků v barvě bílé, růžové, červené nebo fialově nachové. Čechrava je dekorativní i svými jemně členitými listy. Vyhovuje jí přiměřeně vlhká humózní..
  • Krásenka zpeřená – Cosmos bipinnatus Krásenka zpeřená je letnička pocházející z Mexika. Vytváří 80 až 120 cm vysoké rozvětvené stonky, na jejichž koncích rozkvétají od července do podzimních mrazů bílé, růžové nebo červené květy, které mají až 10 cm v průměru. Listy má krásenka nitkovitě rozeklané. Jak pěstovat krásenku zpeřenou Sazenice krásenky předpěstováváme ve studeném pařeništi z výsevu..
  • Jak pěstovat letničky Pěstujeme letničky Pokud jsme letničky zasadili do truhlíků, musíme je pravidelně zalévat. Zvláště v malých truhlících je zálivka nutností, protože zde květiny často trpí suchem. Květiny vysazené v samozavlažovacích truhlících mají dostatečný přísun vláhy. Péče o letničky Pravidelně hnojíme buď kapalnými hnojivy, které přidáme do zálivky nebo snadno rozpustnými hnojivy. Odstraňujeme odkvetlé..