Léto na zahradě – srpen
Okrasná zahrada v srpnu
V srpnu sestřihujeme živé ploty z jehličnatých a stále zelených dřevin, jako je buxus. V okrasné zahradě můžeme začít přesazovat pivoňky. Dbáme na to, abychom jejich hlízy zbytečně neporanili. Pivoňky jsou velmi citlivé na hloubku sázení, která musí být stejná jako na původním stanovišti. Pokud je zasadíme hlouběji, nekvetou třeba několik let. V srpnu můžeme začít vysazovat vzrostlejší dvouletky z jarních výsevů. Topolovky, zvonky, fialy a hvozdíky po zasazení pečlivě zaléváme, ve velkých vedrech stíníme.
Jahody v srpnu
Jahodníky po sklizni okopeme, přihnojíme a odstraňujeme přebytečné šlahouny. Nejlépe nechat na jahodníku jen jeden šlahoun. Pokud se odstraní všechny, rostlina bude vytvářet nové. Z narostlých sazenic vybereme pro novou výsadbu a do kelímků pro dosazení po zimě. Koncem srpna začínáme vysazovat nové jahody.
Sbíráme plody spadané ze stromů. Pokud jsou shnilé a napadené moniliózou, dáváme je do jámy, zasypeme vápnem a zakopeme.
Zelenina v srpnu
V srpnu vrcholí sklizeň rajčat, okurek nakladaček a salátovek. Ve skleníku dozrávají papriky. Nakládáme a zavařujeme na zimu. Celer důkladně zaléváme a přihnojujeme. Kolem bulvy odhrneme trochu zeminu a do vzniklého kroužku zaléváme každý týden hnojivo s roztokem. U květáků zalamujeme velké listy nad růžicemi, aby se pěkně vybělily a nehořkly.

Papriky, pěstování v srpnu
- Šuškarda klasnatá (Liatris spicata) Pěstování šuškardy Šuškarda klasnatá je původem severoamerická trvalka, která působí velmi dekorativně tvarem i barvou květenství. Z tuhých hlízek v zemi vyrůstá přízemní trs úzkých listů a 60 až 80 cm vysoké lodyhy s klasnatým fialově růžovým květenstvím, v němž jednotlivé kvítky rozkvétají shora dolů. Proto se jí lidově říká „shorakvět“. Šuškardě se daří..
- Gazánie Gazánie je květina, která kvetou jen, když svítí slunce. Do Evropy se dostaly ve 14. století z Jižní Afriky. Pěstování gazánií Výsev do skleníku nebo pařeniště provádíme v době, kdy ještě mrzne, tzn. V březnu a dubnu. Na záhony gazánie vysazujeme po ledových mužích, tj. v druhé polovině května. Na záhony gazánie vysazujeme do vzdálenosti..
- Zavinutka podvojná – Monarda didyna Pěstování zavinutky podvojné Zavinutka podvojná je trvalka vysoká cca 60 až 100 cm. Pochází ze severní Ameriky. Má čtyřhranné, hustě olistěné lodyhy, květy mají barvu růžovou, červenou nebo fialovou. Zavinutka podvojná příjemně voní, má i léčebné účinky. V zahradě kvete poměrně dlouho. Vysazujeme ji do smíšených trvalkových záhonů, hodí se i..
- Hvězdnice alpská – Aster Alpinus Pěstování hvězdnice alpské Hvězdnice alpská je trstnatá trvalka vysoká cca 10 až 20 cm. Je vysokohorského původu. Hvězdnice alpská má květy velké cca 5 cm a jsou modrofialové se žlutým středem. U vyšlechtěných kultivarů jsou barvy také růžové nebo bílé. Kam vysadit hvězdnici alpskou? Květinu vysazujeme zejména do skalek a..