Jaké schody do zahrady?



Zahradu je možné umístit jak do rovinatého terénu, tak v kopcovitém. Rovinatá zahrada se snadněji udržuje, ale členitější vypadá efektněji. Zejména tam, kde jsou použity schody, které ladí s celou zahradou.

Pro schody budované na zahradě neklademe tak přísné požadavky jako na schody v interiéru, přesto je vhodné dodržet několik základních požadavků.

Jak stanovit výšku a šířku zahradního schodu?

Pro stanovení rozměru schodu je důležitá délka kroku. Pro krok dlouhý 63 cm platí rovnice 2x+š=63 (v = výška, š – šířka schodišťového stupně). Výška bývá obvykle 15 cm, maximálně však 19 cm.

Rozměr zahradních schodů ovlivňuje také sklon pozemku. Čím je jeho sklon větší, tím větší bude výška stupně a tím kratší bude rameno schodiště. Příliš dlouhé schodiště není vhodné. Odborníci doporučují nejvýše 15 schodů v jednom rameni.

Délkou kroku se řídí i šířka mezipodesty. Většinou se dodržuje pravidlo, že po pěti schodišťových stupních je vhodné udělat odpočívadlo, případně i změnu směru schodů.

Šířka zahradních schodů

Příliš úzké schodiště nevypadá dobře, navíc není ani bezpečné pro chůzi. Schody mají být pevné. Materiál na schody vybíráme tak, aby odpovídal celkovému pojetí zahrady a domu. Schody stavíme vždy zespoda nahoru. Budoucí schodiště si v terénu vyznačíme pomocí kolíků a provázku. U každého schodu nezapomeneme udělat mírný spád tak, aby v něm nezůstávala dešťová voda.

Schody v zahradě

Schody v zahradě

Z jakého materiálu udělat zahradní schody

Dřevo – generacemi prověřený materiál, který se hodí do venkovských zahrádek nebo k malým dřevěným chatám. Na stupně je možné použít prkna, dřevěné trámky nebo kulatinu.

Kámen – nejčastěji ve formě lomového kamene, desek nebo opracovaných kamenných kvádrů. Schody z neopracovaného kamene splynou se skalkou, proto používáme vždy stejný druh kamene do skalky a na schody. Nejvhodnější jsou stabilní kameny s jednou plochou rovnou.

Beton – pro betonové schody použijeme osvědčený recept: 1 díl cementu a tři díly ostrého písku. Pro betonové schody budeme potřebovat dřevěné bednění, do kterého beton nalijeme.






  • Říjen v okrasné zahradě Práce v okrasné zahradě v říjnu Říjen je nejvhodnějším měsícem pro vysazování živých plotů, které nás ochrání nejen před zvědavými pohledy, ale také zmírní případné nápory větru. Ke konci října je třeba na zimu připravit i růže. Letorosty těchto růží zkrátíme na polovinu. V druhé polovině října naposledy posekejte trávník, aby..
  • Zimní práce na zahradě – prosinec Stále zeleným keřům velmi škodí holomrazy, proto je přikryjeme chvojím. Nejlépe se hodí smrkové větvičky. Také zelenina, která zůstává přes zimu na záhonech, potřebuje kryt z chvojí. Růžičková kapusta a kadeřávek jsou sice značně odolné proti mrazu, ale velmi jim uškodí, když je přes den sluneční paprsky zahřejí a v noci spálí..
  • Zvonek prostřední (Campanula medium) Pěstování zvonku prostředního Zvonek prostřední je 70 až 90 cm vysoká dvouletka s velkými bílými, růžovými nebo tmavofialovými zvonkovitými květy. Sazenice se vysazují na záhony počátkem září na vzdálenost 40 až 50 cm. Uplatní se jednotlivě nebo ve skupinách na smíšených květinových záhonech, jako solitéra v trávníku nebo vysazený před keři. Květy..
  • Rostliny pro živý plot Buk – v zelenolisté nebo červenolisté formě je vhodný pro zvláště vysoké živé ploty k ochraně proti větru. Dobře snáší vápenaté půdy. Stříhá se v srpnu, případně v únoru. Habr – vhodný pro souvislý živý plot. Vyžaduje vlhčí půdu. Habr roste velmi rychle. Plot z habru může dosáhnout výšky až 2,5 metru. Stříháme jej v srpnu...