Které trvalky kvetou v létěKteré trvalky spolehlivě vykvetou?

Spolehlivou trvalkou jsou různobarevné plamenky neboli floxy.

Pěstovaly se už za našich babiček a prababiček a i v současné době jsou moderní a ve spoustě kultivarů od čistě bílých přes růžové, červené, nachové až po fialové a dvoubarevné. Floxy dorůstají do výšky 60 až 120 cm. Porostou dobře na slunci i v mírném polostínu. Vyžadují mírně vlhké půdy, nikoliv příliš suché.

Floxy kvetou v létě

Floxy kvetou v létě

Šuškardy a zápleváky

Další vděčnou trvalkou pro vrcholné léto a podzim jsou zápleváky. Pocházejí ze Severní Ameriky. Pěstují se rovněž v řadě kultivarů od jasně žlutých přes červeně žíhané až po červené, hnědé a bronzové odstíny. Vyžadují slunce, chráněné stanoviště a dostatečnou zálivku.

Jinou severoamerickou trvalkou pro toto období je šuškarda. Ta má v zemi hlízovitě ztlustnělý oddenek. Z něho vyrůstá přízemní růžice úzkých, žlábkovitých listů. V červenci až srpnu se objevuje olistěná lodyha zakončená až třicet centimetrů dlouhým klasem tvořeným fialově červenými úbory. Jde o nenáročnou a odolnou trvalku, které se nejlépe daří na slunném a teplém místě. Velmi dobře snášejí letní přísušky a vydrží dlouho bez zálivky. V zahradách ji pěstujeme v menších skupinách, které na různých místech opakujeme.

Třapatky, rudbekie, denivky

K velice vděčným trvalkám patří také třapatky neboli rudbekie. Celý rod byl pojmenován po uppsalském profesoru anatomie a botaniky. Jsou to výrazné rostliny. Některé se pěstují jako letničky, i když při troše štěstí a zaopatření rostliny na zimu nakrývkou z chvojí, vydrží i více let. Klasikou je žlutá rudbekie s hnědočerveným melírem. Rudbekie se hodí do trvalkových záhonů jako výrazné dominanty nebo též k řezu. Do stejné rodiny patří také Echinacea purpurea – ta má tmavě růžové jazykovité květy a tmavé středy. Existuje též bělokvětá forma. Kořeny a květy se používají na posílení imunity a proti chřipkovým onemocněním.

Rudbekie - trvalka do letní zahrady

Rudbekie – trvalka do letní zahrady

Často pěstovanou trvalkou je liliím podobná denivka, která kvete velkými květy celé léto. Pěstují se především hybridy ve velmi širokém sortimentu. Denivky vyžadují slunné stanoviště a hlubší, živné, vlhké půdy. Vysazujeme je samostatně, do smíšených trvalkových záhonů nebo k vodním plochám.

Denivka - trvalka

Denivka – trvalka

Hvězdnice kvetou na konci léta

Než odkvetou zápleváky, rudbekie, floxy a šuškardy, začnou nakvétat podzimní hvězdnice. Tento rod pochází ze značné míry z Ameriky. V současné době se pěstuje množství kultivarů od tří druhů. Hvězdnice se liší výškou, dobou květu a barvou úborů. Ty mohou být bílé, růžové, nachové nebo fialové. Jejich květy ozdobí zahrádku až do pozdního podzimu.


  • Chrpinec bělavý Pěstování chrpince bělavého Chrpinec bělavý je 60 až 80 cm vysoká trvalka. Má velké růžově červené květní úbory s bělavými vnitřními kvítky. Rostlinám nejlépe vyhovuje slunné stanoviště se sušší půdou. Svými kořenovými odnožemi se postupně rozrůstá do větší plochy. Podobné články: Dlužicha – ozdoba zahrad Hlaváček jarní – Adonis vernalis Zavinutka..
  • Řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina) Řebříček tužebníkovitý je trvalka vysoká 100 až 150 cm. Pochází z Kavkazu. Květenství jsou žlutá, složená z drobných úborů. Řebříček tužebníkovitý kvete v červenci až srpnu, voní po koření. Není náročný na pěstování ani na půdní podmínky. V zahradě jej vysazujeme do sušších partií. Je vhodný k řezu do čerstvých i suchých kytic. Podobné články:..
  • Léto na zahradě – červen Kvetoucí cibuloviny pozvolna dokvétají, rané jsou již zatažené. Cibulovinám odlamujeme semeníky, aby se cibule nevysilovali. Na záhonech po zatažených cibulovinách vysazujeme mělce kořenící letničky. Keře průběžně zaléváme a přihnojujeme. Stříháme živé ploty a keře. Růže a trvalky v červnu U růží odstraňujeme odkvetlé květy, které odstřihujeme. Nenecháváme vyvíjet šípky, květina..
  • Skalka na jaře Skalka na jaře je dominantou zahrady. Lomikameny – mají husté listové růžice, které tvoří malé bochánky se stopkatými květy. Mají různé barvy. Nejlépe se jim daří na místě odvráceném od prudkého slunce. Lomikameny vyžadují na jaře dostatek vláhy, v zimě pak ochranu před vlhkem, které způsobuje uhnívání v krčcích. Koniklece – mají..