Pěstování orlíčků



Orlíčky patří k oblíbeným trvalkám, které nesměly chybět už na zahrádkách našich babiček. Jejich květy jsou kvůli své stavbě velmi atraktivní.

Orlíčky jsou velmi skromné trvalky, které dobře využijeme ve smíšených trvalkových záhonech, volných trvalkových skupinách nebo přírodních partiích zahrad. Moderní nízké odrůdy lze využít i na skalkách. Vysoké odrůdy orlíčků můžeme řezat do vázy.

Kde pěstovat orlíčky

Orlíčky pěstujeme v kypré, na živiny bohaté, vápnité půdě. Bohatý obsah humusu napomáhá udržovat půdu vždy alespoň mírně vlhkou, což orlíčky potřebují. Stanoviště by mělo být světlé až mírně zastíněné, ne však na plném slunečním úpalu. Orlíčky pěstujeme ve skupinách, aby vynikla jejich krása.

Množení orlíčků

Některé kultivary lze množit dělením, ale tento způsob je nejistý, rostliny špatně snášejí přesazování. Snadnější způsob množení je semeny z dubnových výsevů. Mnohdy se orlíčky šíří samovolně. Osivo po výsevu nezahrnujeme, protože klíčí na světle. Pro spolehlivé klíčení by měla být semena přemrzlá. Orlíčky se mezi sebou snadno kříží, a tudíž potomstvo vzniklé z našich výsevů může mít jiné vlastnosti než rostlina, ze které jsme osivo získali.

Pěstování orlíčku

Pěstování orlíčku

Jedovatý orlíček

Jako všechny rostliny z čeledi pryskyřníkovitých, obsahuje i orlíček nejrůznější alkaloidy, které mohou být jedovaté. Po požití může dojít k poruchám dechu, srdce, křečím, bolestem hlavy a celkové slabosti. Otravy u zvířat nebyly zaznamenány, protože se orlíčku vyhýbají.






  • Druhy růží Záhonové keřové růže Nejčastěji se v našich zahradách pěstují záhonové růže keřové. Velkokvěté čajohybridy se pro svoje poupata ušlechtilého tvaru a často i jemnou vůní hodí zvláště k řezu do kytic. Čajohybridy se pěstují i jako stromkové růže a na záhonu je lze též kombinovat s keřovými růžemi. Záhony mnohokvětých růží jsou pro..
  • Jak pěstovat minirůže v bytě Zde je několik rad, jak úspěšně pěstovat malé růže v bytě: Během růstového období musíme miniaturní růže držet v místnosti, v níž se teplota bude pohybovat od 10 do 22 °C. Pamatujeme na to, že rostlinky potřebují co nejvíce světla, umístíme je tedy u slunného okna. V měsících s krátkými dny je možné zajistit kvetení..
  • Medonosné rostliny Medonosné rostliny jsou takové, které mají velké množství nektaru a jsou tak přitažlivé pro včely. Většinou jsou také svými květy atraktivní, proto jsou výraznou dominantou každé zahrady. K medonosným rostlinám patří: Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata) je polštářová trvalka s hustým porostem. Květy jsou modré drobné, uspořádané do hroznů. Tuto rostlinu vysazujeme na..
  • Kamzičník východní – Doronicum orientale Pěstování kamzičníku východního Kamzičník východní je trvalka vysoká cca 40 až 50 cm. Má zlatožluté květy, které tvarem připomínají kopretiny. Jsou pěkné mezi jinými jarními květinami, pěkně se doplňují např. s tulipány nebo prvosenkami. O měsíc později kvete kamzičník srdcolistý, který je vyššího vzrůstu. Květy kamzičníku jsou vhodné k řezu. Podobné články:..