Pěstování orlíčků
Orlíčky patří k oblíbeným trvalkám, které nesměly chybět už na zahrádkách našich babiček. Jejich květy jsou kvůli své stavbě velmi atraktivní.
Orlíčky jsou velmi skromné trvalky, které dobře využijeme ve smíšených trvalkových záhonech, volných trvalkových skupinách nebo přírodních partiích zahrad. Moderní nízké odrůdy lze využít i na skalkách. Vysoké odrůdy orlíčků můžeme řezat do vázy.
Kde pěstovat orlíčky
Orlíčky pěstujeme v kypré, na živiny bohaté, vápnité půdě. Bohatý obsah humusu napomáhá udržovat půdu vždy alespoň mírně vlhkou, což orlíčky potřebují. Stanoviště by mělo být světlé až mírně zastíněné, ne však na plném slunečním úpalu. Orlíčky pěstujeme ve skupinách, aby vynikla jejich krása.
Množení orlíčků
Některé kultivary lze množit dělením, ale tento způsob je nejistý, rostliny špatně snášejí přesazování. Snadnější způsob množení je semeny z dubnových výsevů. Mnohdy se orlíčky šíří samovolně. Osivo po výsevu nezahrnujeme, protože klíčí na světle. Pro spolehlivé klíčení by měla být semena přemrzlá. Orlíčky se mezi sebou snadno kříží, a tudíž potomstvo vzniklé z našich výsevů může mít jiné vlastnosti než rostlina, ze které jsme osivo získali.
Jedovatý orlíček
Jako všechny rostliny z čeledi pryskyřníkovitých, obsahuje i orlíček nejrůznější alkaloidy, které mohou být jedovaté. Po požití může dojít k poruchám dechu, srdce, křečím, bolestem hlavy a celkové slabosti. Otravy u zvířat nebyly zaznamenány, protože se orlíčku vyhýbají.
- Pěstování pivoněk na zahradě Pivoňky patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám časného léta. Pivoňka lékařská Pivoňka lékařská pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, Malé Asie a Arménie, kde se objevovala především na zarostlých skalách. Dřevité druhy z jihovýchodní Asie byly v císařských zahradách pěstované již v 3. tisíciletí před n. l. Latinský název získala od boha lékařství Paiona (Apollóna), který pivoňku..
- Škůdci muškátů Mšice napadají vrcholky rostlin a sají z nich šťávu. Muškáty pak hůře rostou a deformují se. Molice se také mohou na muškátech objevit, zejména v zimě ve vytápěných prostorách. Molice jsou uchycené na spodní straně listů, které v důsledku jejich sání žloutnou a zasychají. Muškáty můžou také napadnout štítenky, které svým sáním způsobují..
- Nevadlec péřitý – Celosia argentea Nevadlec péřitý je letnička vysoká cca 30 až 60 cm. Původem je z Indie. Květy jsou v bílé, červené nebo žluté barvě. Nevadlec vysazujeme do skupin, můžeme jej využít k suché vazbě. Vyžaduje slunnou a teplou polohu, tato letnička nemá ráda studené a deštivé počasí. Podobné články: Kosatce Krásnoočko velkokvěté Liliochvostec – Eremurus..
- Dlužicha – ozdoba zahrad Pěstování dlužichy Pěknou ozdobou zahrad je nízká trvalka dlužicha. V době květu dlužicha vytváří 30 až 60 cm vysoké bezlisté stvoly s jemnými květy zvonkovitého tvaru v barvě růžové nebo bílé. Květy vydrží kvést 2 až 3 měsíce. Květy dlužichy jsou vhodné i k řezu do kytic, ke zjemnění. Kam umístit dlužichu Dlužicha má..