Moniliová hniloba plodů
Moniliová hniloba plodů je způsobená houbou Monilinia fructigena. Na jablkách a hruškách poškozených krupobitím, obalečem, vosami nebo jinými škůdci, způsobuje hnědou hnilobu a potom na povrchu soustředné kruhy šedavých výtrusnic. Na poraněných plodech uložených ve sklepě se tato choroba projevuje černou hnilobou a to zpravidla do 14 dnů po uskladnění.
Preventivní opatření proti moniliové hnilobě
Proti monilióze, která se vyskytuje každoročně (v závislosti na počasí), je nutné uplatnit následující preventivní opatření:
- Průběžně likvidovat napadané plody, nenechávat je pod stromy.
- Odstraňovat ze stromů a pálit mumifikované plody a napadené usychající větévky.
- Nepěstovat náchylné odrůdy s řidší dužninou.
- Chránit stromy proti obalečům, vosám, škvorům, atd.
- Použít chemickou ochranu.
- Růže dužnoplodá a její škůdci Jak využít růži dužnoplodou? Růže dužnoplodá je nejen okrasný keř, který najdeme v zahradách, ale je to také zdroj šípků, ze kterých je možné vyrábět džemy. Šípky růže dužnoplodé jsou velké až 30 mm a obsahem látek jsou srovnatelné se šípky růže šípkové. Škůdce šípků – vrtule V posledních letech odchází k častému..
- Rez na rostlinách – ochrana Vlhké léto zkomplikuje život na zahradě tím, že se může začít objevovat infekce rzi. Rez se objevuje na spodní straně listů jako oranžové, hnědé a béžové kupky výtrusnic. Na vrchní straně listů se pak objevují žluté skvrny. Jaká je ochrana proti rzi? Odstřihneme postižené listy a zlepšíme cirkulaci vzduchu uvnitř..
- Moniliový úžeh květů – nemoc ovocných dřevin Moniliový úžeh květů se objevuje při deštivém a chladném počasí. Napadené květy, zejména u meruněk, zhnědnou a uschnou. Následně odumřou i plodonosné větévky. Prevence proti moniliovému úžehu květů: Do jara odstraníme ze stromu všechny napadené a uschlé větévky a mumifikované plody, které spálíme. Použijeme chemický přípravek. Podobné články: Meruňky –..
- Bělásek zelný – škůdce Škůdce košťálovin Bělásek zelný je známý zejména pěstitelům košťálovin. První motýli se objevují začátkem května, dospělí jedinci poletují od července do srpna. Mladé housenky se objevují od července na rubu listů košťálovin. V této době je lze mechanicky hubit. Dospělé housenky dokáží decimovat listovou plochu živých rostlin. Nejvíce je běláskem ohrožen..