Moniliový úžeh květů – nemoc ovocných dřevin



Moniliový úžeh květů se objevuje při deštivém a chladném počasí. Napadené květy, zejména u meruněk, zhnědnou a uschnou. Následně odumřou i plodonosné větévky.

Prevence proti moniliovému úžehu květů:

  • Do jara odstraníme ze stromu všechny napadené a uschlé větévky a mumifikované plody, které spálíme.
  • Použijeme chemický přípravek.

Monilióza meruněk

Monilióza meruněk







  • Co platí na zahradní škůdce? Na zahradní škůdce platí ekologické, biologické a chemické přípravky a také správné postupy při pěstování jednotlivých rostlin. Chemické přípravky by měly být používány až jako druhá volba, když selžou ekologické a biologické cesty vedoucí ke zničení zahradních škůdců. Zkušení zahrádkáři často používají tzv. lapače, lepové desky. Tyto lapače zachycují škůdce..
  • Hnědé skvrny na luscích hrášku Choroby hrášku Pěstování hrášku je snadné a zvládnou je i děti. Někdy i při sebelepší péči dojde k znehodnocení lusků vlivem povětrnostních podmínek. Lesklé skvrny na luscích hrášku jsou projevem napadení třásněnky zahradní. Lusky postupně mění barvu ze zelené do hnědé, jsou menší a deformované. Třásněnka zahradní nejvíce hrachu škodí..
  • Preventivní opatření před škůdci a chorobami Mnohé choroby a škůdci se množí v důsledku špatného postupu při pěstování rostlin. Dobrou prevencí před škůdci a chorobami je správné obdělávání půdy a zlepšování její úrodnosti organickými a průmyslovými hnojivy a úprava půdní reakce pravidelným vápněním. Důležité je také používat zdravé osivo a sadbu, pěstovat odrůdy odolné nebo alespoň tolerantní..
  • Rez vejmutovková – nemoci ovocných dřevin Rez vejmutovková se objevuje na spodní stran listů černého rybízu. Tato choroba se projevuje drobnými hnědými výtrusy. Druhým hostitelem této choroby jsou borovice vejmutovky a limba, na jejichž větvích nebo kmenech se tvoří žlutavé výtrusnice. Napadené listy rybízu, které předčasně opadávají, je třeba co nejdříve shrabat a spálit. Jako prevence..