Pěstování bonsajíBonsaje

Bonsaje patří mezi nejkrásnější živé ozdoby nejen bytů, ale i zahrad, balkónů a teras. Jsou to vlastně miniaturizované stromy podle japonské typologie, vytvořené na základě pozorování stromů v přírodě tak, jak je vidíme v nejrůznějších podmínkách a v různých situacích.

Aby vynikla krása a tvar pěstované rostliny, potřebujeme pěknou bonsajovou misku. Ale bonsaj není rostlina, která je do takové misky zasazená. Bonsaj teprve z takové rostliny tvarováním, redukcí kořenů a drátováním postupně vzniká.

Základní pravidla úspěšného pěstování bonsají

Pěstování bonsají vyžaduje určité zkušenosti, velkou trpělivost a hlavně talent pro tvarování rostliny. Nejde totiž o tzv. genetické trpaslíky, ale o skutečné miniaturizované stromy, které i ve vysokém stáří tvoří nepatrné přírůstky, a proto musejí být pravidelně systematicky prořezávány, aby zůstaly malé. Již při výběru rostliny musíme mít jasnou představu o konečné podobě budoucí bonsaje. Pro pěstování jsou vhodnější listnáče s malými listy, anebo jehličnany s krátkými jehlicemi.

Pěstování bonsají

Pěstování bonsají

Venkovní druhy rostlin pěstujeme na balkóně, venkovních partiích oken, na zahrádce, terase apod. V žádném případě je nesmíme pěstovat v bytech, protože by po krátkém čase uhynuly. Jde především o smrky, borovice, olše, duby, některé druhy javorů, břízy, babyky, lípy, habr, buk, aj.

Pro pěstování v bytech jsou vhodné především fíkus benjamin, myrta, granátové jablko, muškát, ibišek, různé druhy citrusů, fuchsie, bambus, tlustice, aj.

Pěstované bonsaje vyžadují optimální osvětlení. Nádobou občas otáčíme, aby rostliny nerostly jedním směrem. Vlastí pěstování, na rozdíl od tvarování – není náročné.


  • Kteří ptáci bydlí na zahradě Naši pozornost si ptactvo určitě zaslouží. Např. taková sýkorka váží asi sedmnáct gramů, ale za den sní tolik potravy, kolik sama váží. Sýkoří pár, hnízdící dvakrát ročně, spotřebuje 75 kg hmyzu za jeden rok. V zimním období dokáží sýkorky koňadry zlikvidovat 50 až 70 % obalečů jabloňových, takže se červivost plodů..
  • Zahradní zídky z přírodního kamene Použití přírodního kamene v zahradě Přírodní kámen je nejlepší materiál na výzdobu zahrad. Jednotlivé velké kameny můžeme dávat mezi keře, ploché kameny pak využít jako nášlap pro lepší přístup k rostlinám na záhonu. Ve skalkách pak kameny používáme pro vytvoření přirozeného prostředí pro skalničky. Opěrné zídky Pokud máme na zahradě jen..
  • Jaké schody do zahrady? Zahradu je možné umístit jak do rovinatého terénu, tak v kopcovitém. Rovinatá zahrada se snadněji udržuje, ale členitější vypadá efektněji. Zejména tam, kde jsou použity schody, které ladí s celou zahradou. Pro schody budované na zahradě neklademe tak přísné požadavky jako na schody v interiéru, přesto je vhodné dodržet několik základních požadavků. Jak..
  • Ladonička bělomodrá – Chionodoxa luciliae Pěstování ladoničky bělomodré Ladonička bělomodrá je nenáročná drobná cibulovina pocházející z malé Asie. Z podzemní cibulky vyrůstají dva čárovité listy a v březnu až dubnu 10 až 15 cm vysoký stvol s několika modrými hvězdičkovitými květy, které mají bílý střed. Nejlépe se jí daří v lehčí humózní půdě na mírně zastíněném stanovišti ve společnosti jiných..