Umístění a přihnojování bonsají



Kam umístit venkovní a pokojové bonsaje

Přes zimní období umisťujeme venkovní bonsaje do skleníků, pařenišť nebo světlých sklepů.

Pokojovým bonsajím se daří na oknech směřujících na východ, jihovýchod nebo jih. Okna směřující na západ jsou méně vhodná – rostliny v nich trpí velkým úpalem. Nemáme-li tedy jinou možnost umístění, bonsaje musíme přistiňovat.

Přihnojování bonsají

Jsou-li rostliny v nádobě dobře prokořeněné, začneme je přihnojovat. Používáme plnohodnotná hnojiva ve vhodném složení. Rozhoduje přístup vzduchu do substrátu, teplota a půdní reakce. Začínáme přihnojovat po přesázení za 3 až 4 týdny, podle druhu rostliny. Rychle rostoucí bonsaje přihnojujeme častěji od začátku března až do konce srpna, pravidelně každý desátý den.

Umístění a přihnojování bonsají

Umístění a přihnojování bonsají

Nikdy nehnojíme čerstvě přesázené rostliny, nemocné nebo ve stadiu klidu! Můžeme použít i univerzální hnojiva. Od začátku jara používáme hnojiva s větším obsahem fosforu a draslíku, abychom podpořili vyzrávání výhonů i případnou násadu květů, pro příští rok. Pro zdárný růst rostlin je výhodné vzájemně střídat hnojiva kapalná s granuláty.






  • Zahradní jezírko s fontánou nebo vodopádem Fontána nebo malý vodopád na zahradě je vždy velmi atraktivní. Fontána je oblíbená pro svoji jednoduchou instalaci. Vodopád dokáže podtrhnout přírodní vzhled okrasné zahrady. Fontána, ani vodopád se neobejdou bez čerpadla s elektromotorem. Z tohoto důvodu je jedním ze základních požadavků bezpečné uložení kabelu do půdy a vodotěsná zásuvka k připojení kabelu od..
  • Péče o trávník Péče o trávník představuje nejen pravidelné hnojení, provzdušňování, zavlažování a sekání, ale i ochranu proti plevelům, chorobám a škůdcům. Jakou půdu pro trávník Před zakládáním trávníků připravíme půdu, která by měl mít alespoň 10 cm kvalitní zeminy. Je-li půda příliš těžká, můžeme ji vylepšit pískem a rašelinou. Pokud je písčitá,..
  • Koniklec trvalka do skalky Koniklec – Pulsatilla je trvalka, která se hodí především do skalek. Má vzpřímené nebo převislé zvonkovité květy. Po odkvětu se listy nápadně zvětší. Koniklec potřebuje ke svému růstu plné slunce a úrodnou půdu, dobře propustnou a bohatou na humus. Je velmi citlivý na poškození kořenů. Koniklec množíme v zimě kořenovými..
  • Rozmnožujeme rostliny pomocí bylinného řízkování Jedním ze způsobů rozmnožování rostlin je bylinné řízkování. Mladé rostlinky vypěstované z řízků jsou větší a robustnější a hlavně jsou identické s hlavní rostlinou. Bylinné řízky odebíráme na jaře nebo v časném létě. K nejběžnějším řízkovaným rostlinám patří vytrvalé a záhonové rostliny. Bylinné řízkování Připravíme si květináč s běžným substrátem a posypeme ho tenkou..