Okrasné dřeviny na podzim – ozdobné plodyJabloně

Zajímavé svými podzimními plody jsou např. jabloně. Na jejich větvích najdeme spoustu červených, oranžových nebo žlutých jedlých jablíček. Některé kultivary mají i pěkné do červena vybarvené listy.

Jeřáb obecný

Další pestrou paletu plodů má jeřáb obecný se svými drobnými červenými bobulkami. Hodí se i do malých zahrad, protože nezabere mnoho místa. Listy jeřábu se na podzim vybarvují žlutě až oranžovo-červeně. Protože plody původního druhu jsou trpké a nechutné (ptáci je ale s oblibou vyhledávají), je lépe vysadit do zahrady stromy prošlechtěného sladkoplodého jeřábu moravského. Jeho plody mají vysoký obsah vitamínu C a příjemnou sladkokyselou chuť. Protože je velmi otužilý a nenáročný, je vhodné jej pěstovat i v podhorských oblastech, kde se jiným ovocným dřevinám nedaří.

Jeřáb obecný, okrasné dřeviny

Jeřáb obecný, okrasné dřeviny

Hloh, Škumpa

Různé druhy hlohů zdobí na podzim červené kulaté malvičky, často ve velkém množství. Také listy některých druhů se žlutě až oranžově vybarvují. Škumpa orobincová má výrazná palicovitá tmavočervená plodenství. Listy tohoto 3 až 5 metrů vysokého keře nebo stromu se na podzim vybarvují do oranžovo-červena.

Hlohyně šarlatová

Hlohyně šarlatová je keř, který vyniká množstvím oranžově červených, řidčeji i žlutých plodů, které vytrvávají na větvích dlouho do zimy. Tento stálezelený keř se v zahradě uplatní jako solitéra, ve stejnorodých nebo i smíšených skupinách s jinými keři. Může se použít i na volně rostoucí nebo stříhané živé ploty, které jsou díky hustotě a trnitosti neproniknutelnou ochranou zahrady.

Skalník

Drobnými červenými plody jsou jako korálky posety výhony různých druhů stálezelených i opadavých skalníků. Skalníky nižšího vzrůstu se hodí do přenosných nádob, do skalek nebo jako půdní kryt. Vyšší druhy se uplatní jako solitéry nebo v menších skupinách. Velmi pěkně působí skalníky naštěpované na vyšší kmínek, na němž podle kultivaru vytvářejí kulatou nebo převislou korunku.

Skalník, okrasná dřevina

Skalník, okrasná dřevina

Cesmína

Stálezelený dvoudomý keř cesmína obecná dorůstá výšky až 5 metrů. Samičí rostliny mají mezi lesklými ostnitě zubatými, na okrajích zvlněnými listy červené, u některých kultivarů žluté plody. Jsou i odrůdy s listy po okrajích bíle nebo žlutě lemovanými. U méně často pěstované cesmíny přeslenité se listy před podzimním opadem červeně vybarvují. Její četné červené plody působí ozdobně.

Tis červený

Dekorativně také působí červené plody na tmavozelených větévkách samičích rostlin tisu červeného. Jedině tento červený obal plodu není jedovatý, jako celá ostatní rostlina. Aby se vytvořily plody, musí být v zahradě kromě samičích rostlin alespoň jedna rostlina samčí pro nezbytné opylení.

Pámelník, Svída bílá

Bílými kulatými plody jsou na podzim posety větve pámelníku bílého. Tento keř je na stanoviště zcela nenáročný. Vysazuje se jako podrost pod vyšší stromy, ke zpevnění půdy na svazích nebo jako nižší stříhané či volně rostoucí živé ploty. Bílé plody má též svída bílá. Její mladé výhody jsou výrazně červené, což pěkně působí v zasněžené krajině, zvláště v kombinaci se žlutozelenými výhony svídy výběžkaté a sytě zelenými výhony zákuly japonské. U všech těchto druhů kůra starších výhonů hnědne a ztrácí barevný efekt. Proto je třeba k jeho udržení zpravidla vždy po třech letech větve nízko nad zemí seřezávat.  • Ruj vlasatá – okrasný keř Ruj vlasatá je okrasný keř, který dorůstá do maximální výšky 5 metrů a šířky až 4 metry. Krásně se vyjímá před tmavě zelenými jehličnany. Vyniká květy i listy. Tento keř kvete v období od června do července drobnými květenstvími ve velkých latách. Věty jsou bílé a dlouho vydrží. Vypadají velmi netradičně..
  • Zahrada pro ptáky Keře na zahradě pro ptáky Je spousta keřů, které jsou nejen dekorativní během roku, ale v zimě nabídnou také potravu ptákům. Při plánování zahrady si vypíšeme všechny rostliny a jejich vlastnosti – šířku, výšky, dobu kvetení, barvu květů, plody. Takto můžeme sestavit skupiny keřů podle výšky, barevnosti nebo plodů. Ptáci zůstávají..
  • Jaké jsou vhodné rostliny pro vřesoviště? Vřesovec (Erica) dorůstá do výšky 20 až 30 cm. Vysazujeme jej na slunné stanoviště do dobré zahradní půdy s příměsí rašeliny a písku. Na zimu jej přikrýváme chvojím, které nezapomeneme na jaře včas odstranit, aby se vřesovce otužovaly. Vřesovec kvete malými půvabnými květy. Různými vřesy a vřesovci můžeme pokrýt i větší..
  • Venkovní ibišky Ibišek syrský Nejčastěji u nás pěstovaným ibiškem je ibišek syrský (Hibiscus syriacus), který dokáže dobře odolat našim podmínkám. Dorůstá do výšky až 3 m, jedná se o opadavý keř. Kvete od začátku srpna do září. Venkovní ibišky rostou pomalu. Vysazujeme je na slunné stanoviště a do živné, propustné půdy. Stanoviště..