Použití průmyslových hnojiv na zahraděChceme-li dosáhnout při pěstování rostlin vysokých výnosů, nevystačíme ve výživě rostlin jen s organickými hnojivy. K doplnění potřeby živin používáme proto ještě průmyslová hnojiva.

Ta jsou buď jednosložková, obsahující jen jednu základní živinu (dusíkatá, fosforečná, draselná), nebo vícesložková, obsahující více živin. Mnohé z nich, např. cererit, obsahují i důležité mikroprvky.

Dávkování průmyslových hnojiv

Průmyslovými hnojivy zásadně nepřehnojujeme, neboť by to mělo negativní vliv na kvalitu výpěstků, zdravotní stav rostlin, na půdu i vodní zdroje.

Dávky průmyslových hnojiv se řídí obsahem živin v nich, náročností pěstovaných rostlin a celkovou úrodností půdy. Ze zelenin jsou nejnáročnější ty, které se pěstují v I. trati.

Ovocné dřeviny hnojíme podle stáří a plodnosti. Do jejího začátku každoročně na jaře dávkou 25 g plného hnojiva na 1 m2 půdorysné plochy koruny. Později 50 až 100 g/m2, z toho 1/3 na podzim, zbytek na jaře. V roce, kdy hnojíme plnu dávkou organického hnojiva, použijeme jen poloviční dávku průmyslového hnojiva.

Okrasné rostliny hnojíme většinou a jaře, a to dávkou 30 až 50 g/m2 vícesložkového hnojiva.

Použití průmyslových hnojiv na zahradě

Použití průmyslových hnojiv na zahradě

Náročnou zeleninu, zvláště košťáloviny, a ovocné dřeviny s velkou násadou plodů je vhodné během vegetace přihnojit malou dávkou rozpuštěného ledkového hnojiva nebo zkvašeným drůbežím trusem.

Průmyslových hnojiv je dnes široký sortiment. Při jejich dávkování se řídíme návodem na obalech.

Práce s průmyslovými hnojivy

Při práci s průmyslovými hnojivy používáme vždy gumové rukavice a při rozhazování práškových hnojiv, zvláště páleného vápna, ochranné brýle. Přitom postupujeme vždy po větru. Hnojiva nenecháváme ležet na povrchu půdy, ale ihned je do ní zapravíme. Jen ledková hnojiva rozhozená před deštěm se vodou rozpustí a sama se vsáknou do půdy, takže nedojde ke ztrátě dusíku.


  • Jakou vybrat motyčku pro práci na zahradě Motyčky jsou jedním z nejčastěji používaných nářadí na zahradě. Druhy motyček Existuje několik druhů – rovné, s rovnými hřeby, se třemi nazpět zahnutými hřeby nebo také špičaté. Jsou různé široké – úzké pro práci ve stísněném prostoru nebo široké motyky pro těžkou zahradní práci. Motyčky mají také různě dlouhou násadu – od..
  • Sníh na zahradě Sníh představuje přirozenou ochrannou pokrývku pro všechny rostliny, které zůstanou přes zimu pod širým nebem, neměli byste jej proto nechávat ležet bez užitku na zahradních pěšinách. Sníh z cestiček a podobných míst prokáže dobré služby, když ho přenesete na obdělávanou půdu. Prašan se hodí především jako ochranná pokrývka na stále zelené..
  • Pozdní sklizeň ovoce a brzké mrazy Zmrzlé ovoce na stromech Jestliže mráz přijde dříve, než máme sklizeň ovoce dokončenou, máme určitou šanci i takové ovoce spotřebovat. Budeme ale úspěšní jen tehdy, jestliže teplota neklesla pod minus 7 °C a mráz zasáhl ovoce jen jednou. I tak musí toto ovoce jít ke spotřebě přednostně. Listy kapradí Proti..
  • Pekingské nebo také čínské zelí Pekingské zelí se v kuchyni připravuje jako salát. Kdy vyséváme pekingské zelí Vyséváme jej v polovině července na záhon ve špetkách ve sponu 30×20 cm, přikrýváme bílou netkanou textilií. Rostliny po vzejití vyjednotíme. Za suchého a teplého počasí je nutná pravidelná zálivka, která brání vybíhání zelí do květu. Uskladnění pekingského zelí Pekingské..