Použití průmyslových hnojiv na zahradě
Chceme-li dosáhnout při pěstování rostlin vysokých výnosů, nevystačíme ve výživě rostlin jen s organickými hnojivy. K doplnění potřeby živin používáme proto ještě průmyslová hnojiva.
Ta jsou buď jednosložková, obsahující jen jednu základní živinu (dusíkatá, fosforečná, draselná), nebo vícesložková, obsahující více živin. Mnohé z nich, např. cererit, obsahují i důležité mikroprvky.
Dávkování průmyslových hnojiv
Průmyslovými hnojivy zásadně nepřehnojujeme, neboť by to mělo negativní vliv na kvalitu výpěstků, zdravotní stav rostlin, na půdu i vodní zdroje.
Dávky průmyslových hnojiv se řídí obsahem živin v nich, náročností pěstovaných rostlin a celkovou úrodností půdy. Ze zelenin jsou nejnáročnější ty, které se pěstují v I. trati.
Ovocné dřeviny hnojíme podle stáří a plodnosti. Do jejího začátku každoročně na jaře dávkou 25 g plného hnojiva na 1 m2 půdorysné plochy koruny. Později 50 až 100 g/m2, z toho 1/3 na podzim, zbytek na jaře. V roce, kdy hnojíme plnu dávkou organického hnojiva, použijeme jen poloviční dávku průmyslového hnojiva.
Okrasné rostliny hnojíme většinou a jaře, a to dávkou 30 až 50 g/m2 vícesložkového hnojiva.
Náročnou zeleninu, zvláště košťáloviny, a ovocné dřeviny s velkou násadou plodů je vhodné během vegetace přihnojit malou dávkou rozpuštěného ledkového hnojiva nebo zkvašeným drůbežím trusem.
Průmyslových hnojiv je dnes široký sortiment. Při jejich dávkování se řídíme návodem na obalech.
Práce s průmyslovými hnojivy
Při práci s průmyslovými hnojivy používáme vždy gumové rukavice a při rozhazování práškových hnojiv, zvláště páleného vápna, ochranné brýle. Přitom postupujeme vždy po větru. Hnojiva nenecháváme ležet na povrchu půdy, ale ihned je do ní zapravíme. Jen ledková hnojiva rozhozená před deštěm se vodou rozpustí a sama se vsáknou do půdy, takže nedojde ke ztrátě dusíku.
- Jak mohou děti pěstovat rostliny na zahradě Zahrada může být pro děti fascinujícím místem, plným zvířat, rostlin a přírodních záznamů. Pěstování rostlin je skvělý způsob, jak děti zapojit do práce na zahradě a naučit je něco o přírodě a o tom, jak funguje život. Zde je několik tipů, jak děti mohou pěstovat rostliny na zahradě. Zapojení dětí..
- Rok v zeleninové a ovocné zahradě – BŘEZEN Práce na zahradě v březnu Pro zalévání je nejvhodnější dešťová voda. Proto ji začneme již v březnu zachytávat do nádrží a sudů. Od poloviny března připravujeme na slunném místě záhony pod širým nebem, pokud možno chráněném před větrem, určené pro pěstování sazenic zeleniny. Během března musíme ze záhonů s jahodami odstranit všechny..
- Kam postavit skleník? Jak orientovat skleník na zahradě Orientace osy skleníku v našich zeměpisných podmínkách je ideální východ – západ. Odborníci uvádějí, že rovná stěna takto odráží část slunečních paprsků zpět do prostoru. Sklon skleníku by měl být asi 30 stupňů, základ má být tedy oproti sedlu širší asi o 60 cm. Umístění skleníku..
- Jak pěstovat okurky Okurky vysazujeme ve vzdálenosti 20 cm, 2 až 3 naklíčená semena do jednoho hnízda. Používáme odrůdy odolné proti plísni okurkové. Místo se semeny přikryjeme bílou netkanou textilií, kterou odděláme, až rostliny vytvoří první pravý lístek. Také můžeme záhon přikrýt černou netkanou textilií, udělat otvory a sazenice vysázet na tuto fólii...