Rok v zeleninové a ovocné zahradě – BŘEZEN
Práce na zahradě v březnu
Pro zalévání je nejvhodnější dešťová voda. Proto ji začneme již v březnu zachytávat do nádrží a sudů.
Od poloviny března připravujeme na slunném místě záhony pod širým nebem, pokud možno chráněném před větrem, určené pro pěstování sazenic zeleniny.
Během března musíme ze záhonů s jahodami odstranit všechny špatné listy. Půdu nakypříme a přihnojíme kombinovaným hnojivem s nízkým obsahem dusíku.
V březnu také přihnojujeme rybíz a angrešt draslíkem a fosforem.
Sázení zeleniny v březnu
Začátek března představuje nejvhodnější dobu pro výsadbu kedlubnů a květáků do skleníku. Studená pařeniště můžeme v březnu využít pro dobře připravené sazenice hlávkového salátu. Hlávkový salát, který v březnu vysadíme na volný venkovní záhon, můžeme sklízet o 10 až 12 dříve, jestliže záhony celoplošně zakryjeme netkanou textilií.
Na březen připadá hlavní doba výsevu pro rané a středně rané odrůdy mrkve. Pastinák potřebuje pro dokončení svého vývoje asi sedm měsíců, a proto byste ho měli zasít už v březnu.
Pro naťovou petržel najdeme na zahradě takové místo, kde bude chráněna před zimními severními a východními větry. Petržel sejeme po 15. březnu. Dobře klíčí, když je půda prohřátá a už není příliš mokrá.
Chcete-li sklízet skutečně mohutný pórek, musíme ho vysévat v březnu do studeného pařeniště.
Vhodné půdní a klimatické poměry umožní vysévat ředkvičku již na začátku března. Jarní ředkev můžeme začít vysévat v druhé polovině března nebo v dubnu při příznivých půdních a klimatických podmínkách.
V druhé polovině března můžeme sázet odrůdy jarního česneku na záhony vystavené plnému slunci.
Křen vysazujeme v březnu. Potřebujeme k tomu kořenové řízky, které získáme z postranních kořínků při podzimní sklizni konzumního křenu.
ROK V ZAHRADĚ – leden, únor, březen
- Vertikální zahrady pro malé prostory Vertikální zahrady jsou skvělým řešením pro malé prostory, kde není dostatek plochy pro tradiční zahradničení. Tyto zahrady využívají vertikální prostor a umožňují růst rostlin v různých úrovních. Jak vytvořit vertikální zahradu Jednoduchým způsobem, jak vytvořit vertikální zahradu, je použití závěsných květinových košů nebo zeď z květinových boxů. Tyto koše a..
- Použití průmyslových hnojiv na zahradě Chceme-li dosáhnout při pěstování rostlin vysokých výnosů, nevystačíme ve výživě rostlin jen s organickými hnojivy. K doplnění potřeby živin používáme proto ještě průmyslová hnojiva. Ta jsou buď jednosložková, obsahující jen jednu základní živinu (dusíkatá, fosforečná, draselná), nebo vícesložková, obsahující více živin. Mnohé z nich, např. cererit, obsahují i důležité mikroprvky. Dávkování průmyslových hnojiv..
- Pravidla pro zakládání záhonů Jak využít záhony na maximum Chceme-li využít záhony na maximum, vyplatí se nám pěstovat na jednom záhonu nejdříve předplodinu, po ní hlavní plodinu a pak plodiny následné. Můžeme také na jednom záhonu pěstovat smíšené kultury současně. Vždy však zvolíme takové druhy, které se navzájem podporují v růstu nebo které dokážou odpuzovat..
- Zelí dodá sílu Vitamíny v zelí Zelí obsahuje množství vitaminu C, železa a minerálních látek. Nejvíce vitaminu C je v čerstvých hlávkách, zatímco v kysaném zelí jej zbývá přibližně jen polovina. Navíc zelí nemá skoro žádné kalorie. Po zelném salátu se tedy nedá ztloustnout, dokáže také upravit hladinu cholesterolu v krvi. To je především díky hořčinám,..