Předěly a cesty v zahraděZahradní cesty

Provoz v zahradě usnadňují dobře architektonicky řešené a technicky kvalitně provedené cesty. Podle finančních a technických možností a důležitosti cest v prostoru z hlediska jejich využívání se můžeme rozhodnout pro cesty štěrkopískové s obrubníky, pro cesty z betonových dlaždic, kostek, plochých přírodních kamenů apod.

Místa méně navštěvovaná postačí spojit tzv. Šlapákovou cestou z betonových dlaždic nebo plochých přírodních kamenů. Při příjezd a parkování aut jsou vhodné zatravňovací tvárnice z betonu. Mnoho cest zahradu zbytečně rozčleňuje. V zelinářské části mají cesty charakter dočasný a většinou se změnou velikosti záhonů podle osevního postupu mění. Proto je nezpevňujeme.

Schody v zahradě

Ve svažitém terénu jsou doplňkem cest schody. Nejvhodnější jsou z přírodního kamene, stejného druhu jako ostatní stavby v zahradě. Důležité je, aby nášlapná plocha měla 1 až 2 % spád po svahu, aby se na ní nedržela voda. Dále se má dodržovat zásada, že dvě výšky stupně plus jedna šířka nášlapné plochy mají činit 64 cm, tj. délku kroku.

Opěrné zídky

Opěrné zídky

Pro zmírnění svahů v zahradě jsou vhodné suché květinové zídky. Dělají se z přírodního kamene, zpravidla do výšky 80 cm a jejich spáry se osazují nízkými kobercovými skalničkami, takže v době květu jsou pěknou ozdobou zahrady.

K ozdobné zahradě patří také okrasné jezírko a jeho rostliny, zvláště lekníny. Při použití tlustší velmi trvanlivé hydroizolační fólie není stavba jezírka finančně a pracovně tak náročná jako dříve z betonu. Kromě rostlin mohou jezírko oživit i barevné rybky.


  • Tipy a triky pro zimní zahradu Zahradní jezírka Pokud jste majitelem zahradního jezírka, které je z betonu a na zimu jej nevypouštíte, vhoďte na vodní plochu na začátku zimy nafukovací míč, plastovou láhev nebo dřevěné kolo. Tyto předměty absorbují tlak ledu a ochrání tak nádrž před popraskáním. Květináče Květináče na balkónech či terasách můžeme před promrznutím ochránit..
  • Miniskalka v nádobě Jakou nádobu pro miniskalku? Miniskalka v nádobě se hodí pro ty, kteří nemají zahrádku a chtějí si dopřát miniskalku, např. v keramické míse. Keramická mísa by měla být z kvalitní, mrazuvzdorné keramiky. Nezapomeňte, že i tato nádoba musí mít na dně otvor pro odtékání vody. Dno mísy vyložíme oblázky, které jsou lepší než..
  • Jak pěstovat muškáty Pěstování muškátů Muškáty nebo také pelargonie jsou nejoblíbenější balkonové květiny. Mají dlouhou dobu kvetení a poměrně snadno se pěstují. Chorobami a škůdci trpí velmi málo. Muškátům se nejlépe daří na jižní, východní nebo západní straně. Lze je pěstovat také na oknech, která jsou otočená na sever – netrpí zde slunečním..
  • Výsadba růží Výsadba sazenic růží Zakoupené sazenice růží je potřeba co nejdříve zasadit. Pokud to není možné, uložíme je alespoň do chladného sklepa, kde je 2x denně kropíme nebo je můžeme založit do vlhké kypré půdy. Růže vysazujeme od poloviny října do konce listopadu. Vzdálenost mezi sazenicemi se řídí podle vzrůstu jednotlivých..