Předěly a cesty v zahraděZahradní cesty

Provoz v zahradě usnadňují dobře architektonicky řešené a technicky kvalitně provedené cesty. Podle finančních a technických možností a důležitosti cest v prostoru z hlediska jejich využívání se můžeme rozhodnout pro cesty štěrkopískové s obrubníky, pro cesty z betonových dlaždic, kostek, plochých přírodních kamenů apod.

Místa méně navštěvovaná postačí spojit tzv. Šlapákovou cestou z betonových dlaždic nebo plochých přírodních kamenů. Při příjezd a parkování aut jsou vhodné zatravňovací tvárnice z betonu. Mnoho cest zahradu zbytečně rozčleňuje. V zelinářské části mají cesty charakter dočasný a většinou se změnou velikosti záhonů podle osevního postupu mění. Proto je nezpevňujeme.

Schody v zahradě

Ve svažitém terénu jsou doplňkem cest schody. Nejvhodnější jsou z přírodního kamene, stejného druhu jako ostatní stavby v zahradě. Důležité je, aby nášlapná plocha měla 1 až 2 % spád po svahu, aby se na ní nedržela voda. Dále se má dodržovat zásada, že dvě výšky stupně plus jedna šířka nášlapné plochy mají činit 64 cm, tj. délku kroku.

Opěrné zídky

Opěrné zídky

Pro zmírnění svahů v zahradě jsou vhodné suché květinové zídky. Dělají se z přírodního kamene, zpravidla do výšky 80 cm a jejich spáry se osazují nízkými kobercovými skalničkami, takže v době květu jsou pěknou ozdobou zahrady.

K ozdobné zahradě patří také okrasné jezírko a jeho rostliny, zvláště lekníny. Při použití tlustší velmi trvanlivé hydroizolační fólie není stavba jezírka finančně a pracovně tak náročná jako dříve z betonu. Kromě rostlin mohou jezírko oživit i barevné rybky.


  • Žluté trvalky v zahradě Zahradu můžeme promyšleně osadit květinami v barvě jednoho tónu tak, aby postupně kvetly od jara do podzimu. Ve žluté barvě kvetou na jaře narcisy a žluté tulipány. Léto prozáří žluté lilie nebo různé kultivary růží. Na podzim kvetou chryzantémy. Další žluté trvalky: Rudbeckia Herbstonne – vysoká trvalka, která dorůstá do výšky..
  • Léto na zahradě – srpen Okrasná zahrada v srpnu V srpnu sestřihujeme živé ploty z jehličnatých a stále zelených dřevin, jako je buxus. V okrasné zahradě můžeme začít přesazovat pivoňky. Dbáme na to, abychom jejich hlízy zbytečně neporanili. Pivoňky jsou velmi citlivé na hloubku sázení, která musí být stejná jako na původním stanovišti. Pokud je zasadíme hlouběji, nekvetou..
  • Lýkovec jedovatý – Daphne mezereum Pěstování lýkovce Lýkovec jedovatý je opadavý keř vysoký až 1,5 m a kvetoucí většinou od poloviny března do poloviny dubna. Má růžové nebo bílé květy, které intenzivně voní. Červené plody (případně žluté u bělokvětého lýkovce) jsou prudce jedovaté. Proto lýkovec nepěstujeme v zahradách, kde jsou malé děti. Umístění lýkovce Lýkovec se..
  • Substrát pro balkonové květiny Jaký substrát pro balkonové květiny? Na trhu je široký výběr speciálních substrátů, případně si jej můžeme namíchat sami. Je potřeba znát, jaký substrát potřebují rostliny, které se chystáme vysázet. Pokud kyselý substrát – přidáme více rašeliny, pokud zásaditý, doplníme substrát o vápník, např. v podobě mletého vápence nebo staré omítky. Základem..