Předěly a cesty v zahraděZahradní cesty

Provoz v zahradě usnadňují dobře architektonicky řešené a technicky kvalitně provedené cesty. Podle finančních a technických možností a důležitosti cest v prostoru z hlediska jejich využívání se můžeme rozhodnout pro cesty štěrkopískové s obrubníky, pro cesty z betonových dlaždic, kostek, plochých přírodních kamenů apod.

Místa méně navštěvovaná postačí spojit tzv. Šlapákovou cestou z betonových dlaždic nebo plochých přírodních kamenů. Při příjezd a parkování aut jsou vhodné zatravňovací tvárnice z betonu. Mnoho cest zahradu zbytečně rozčleňuje. V zelinářské části mají cesty charakter dočasný a většinou se změnou velikosti záhonů podle osevního postupu mění. Proto je nezpevňujeme.

Schody v zahradě

Ve svažitém terénu jsou doplňkem cest schody. Nejvhodnější jsou z přírodního kamene, stejného druhu jako ostatní stavby v zahradě. Důležité je, aby nášlapná plocha měla 1 až 2 % spád po svahu, aby se na ní nedržela voda. Dále se má dodržovat zásada, že dvě výšky stupně plus jedna šířka nášlapné plochy mají činit 64 cm, tj. délku kroku.

Opěrné zídky

Opěrné zídky

Pro zmírnění svahů v zahradě jsou vhodné suché květinové zídky. Dělají se z přírodního kamene, zpravidla do výšky 80 cm a jejich spáry se osazují nízkými kobercovými skalničkami, takže v době květu jsou pěknou ozdobou zahrady.

K ozdobné zahradě patří také okrasné jezírko a jeho rostliny, zvláště lekníny. Při použití tlustší velmi trvanlivé hydroizolační fólie není stavba jezírka finančně a pracovně tak náročná jako dříve z betonu. Kromě rostlin mohou jezírko oživit i barevné rybky.


  • Barevné plody v zimní zahradě Kalina obecná Na vlhčím místě zahrady řešené v přírodním stylu se uplatní kalina obecná. V květnu až červnu vytváří četná plochá květenství, která mají po obvodu větší bílé neplodné květy, sloužící jako optické lákadlo pro opylující hmyz. Z menších vnitřních květů se vytvoří korálově červené peckovičky, které zdobí keře dlouhou do zimy. Vypadají..
  • Pěstování a péče o okrasné trávy Pěstování okrasných trav Vysazujeme nejlépe hrnkované sazenice, které je možné vysazovat v průběhu celé vegetace. Staré trsy okrasných trav můžeme na jaře, v době rašení rozdělit a rozsazovat. Kořeny okrasným trávám nezkracujeme. Ujmutí sazenic podpoříme pravidelnou zálivkou a přistíněním. Jednoleté druhy trav vyséváme přímo na stanoviště, nebo si je můžeme předpěstovat ze..
  • Zakládáme vřesoviště Při zakládání vřesoviště nejdříve velmi důkladně odstraníme plevel a všechny zbytky jejich kořenů a oddenků. Ušetříme si tím práci v pozdějším období. Postup zakládání vřesoviště Uděláme terénní úpravy, tj. srovnáme povrch. Položíme vrstvu rašeliny promíchanou se zeminou (nesmí být vápněná) a pískem. Substrát také nesmí přesychat ani v letních vedrech. Alespoň část..
  • Prvosenka – posel jara Prvosenky jsou poslové jara. Mohou kvést v bytě, stejně tak jako na balkoně. Neublíží jim zima ani pobyt v teple domova.   Pěstování prvosenky venku Prvosenky snášejí rozmary zimního a předjarního počasí bez potíží. Vůbec jim nevadí, když je i s květináčem přenesete ven. Vyberte jim částečně zastíněné místo na balkoně nebo na..