Vlastní bazén na zahraděDostupné nadzemní bazény

Díky nízké ceně, jednoduchosti montáže jsou nadzemní bazény určeny širokému okruhu zájemců. Pokud máme na zahradě rovné místo, můžeme začít s jeho stavbou bez složitých příprav.

Bazény mají ocelovou konstrukci, vodu drží vnitřní fólie. K dostání je kruhový tvar o průměru 3,5 až 5,49 metru a hloubce 0,92 až 1,22 metru nebo ovál o rozměru 3,66 x 5 a 4,9 x 1,22 metru. K základnímu vybavení patří filtrační zařízení a schůdky.

Dalším typem je celofóliový bazén bez ocelové konstrukce. Je to vlastně nádrž s nafukovacím límcem nahoře, který drží vodu pohromadě.

Výhodou nadzemních bazénů je nízká cena. Ve srovnání se zapuštěnými bazény mají ale nižší životnost a poněkud monstrózní vzhled.

Zapuštěný bazén

Zapuštěný bazén

Zapuštěné bazény splynou s okolím

Vyrábějí se ve čtyřech základních konstrukcích. Z montovaných bazénů je nejkvalitnější konstrukce z plastu vynikajících vlastností. Nabízí velkou škálu tvarů i v atypických rozměrech. Do těchto bazénů lze přidávat světla, topení, protiproudy, vysavače a jiné doplňky.

Další konstrukcí je zapuštěný ocelový bazén s rovným vybetonovaným dnem. Plech je tepelně upravený a na povrchu poplastovaný. Dovnitř se vkládá fólie na utěsnění vody. Nevýhodou tohoto bazénu je přístup po žebříku a kratší životnost (cca 15 až 20 let).

U plastových bazénů z polypropylénu nejsou firmy limitovány žádnými rozměry. Vstup je možný po žebříku i po pozvolném schodišti. Předností tohoto materiálu je jeho odolnost, zdravotní nezávadnost, dlouhá životnost a vodotěsnost.

Co je potřeba k bazénu

Ke každému bazénu potřebujeme filtraci, skimmer, vratné trysky a potrubí. Výkonnost filtrace se určí podle objemu vody. K filtraci nadzemních bazénů se používají kartušové čističe. Nejsou sice tak výkonné, ale stačí.

Zapuštěné bazénu se neobejdou bez pískové filtrace, která je výkonnější a účinnější.

Ohřev vody v bazénu

Rozeznáváme čtyři základní typy ohřevů:

  1. Elektrický ohřev

Elektrický ohřev je vlastně průtokový ohřívač. Funguje tak, že přes trubku s topnou spirálou protéká voda, která proudí do bazénu.

  1. Ohřev výměníkem

Druhou variantou je ohřev výměníkem, kdy do okruhu dosadíme výměník a do něj zdroj teplé vody.

  1. Tepelné čerpadlo

Třetí možností je ohřev vody tepelným čerpadlem, které akumuluje teplo z okolí v chladiči, kde se voda ohřeje a přes výměník se ohřívá v bazénu.

  1. Solární ohřev

Solární ohřev pomocí plastových kolektorů umístěných na střeše funguje pouze přes sezónu. V kolektorech proudí voda přímo z bazénu a rychle se ohřívá.


  • Vděčné rozchodníky Okrasné rostliny – rozchodníky Rozchodníky tvoří velkou skupinu okrasných rostlin. K nenáročným druhům patří Sedum spectabile, vykvétající v září okolíky růžových květů. Tento druh dorůstá do výšky 50 cm a je dekorativní i dužnatými, modravě ojíněnými listy. Celý rod rozchodníků obsahuje celkem 500 různých druhů, takže si můžeme vybrat i kobercové nebo..
  • Lýkovec jedovatý – Daphne mezereum Pěstování lýkovce Lýkovec jedovatý je opadavý keř vysoký až 1,5 m a kvetoucí většinou od poloviny března do poloviny dubna. Má růžové nebo bílé květy, které intenzivně voní. Červené plody (případně žluté u bělokvětého lýkovce) jsou prudce jedovaté. Proto lýkovec nepěstujeme v zahradách, kde jsou malé děti. Umístění lýkovce Lýkovec se..
  • Jarní práce na zahradě – květen Sázení rajčat V květnu vysazujeme rajčata do volné půdy. Dáváme přednost silným nepřerostlým sazenicím. Do sázecí jámy je dáváme na šikmo, aby část stonku byla v zemi a pustila další kořeny. Při výsadbě zapíchneme do jamky tyčku, abychom později nenarušili kořenový bal. Péče o keře na jaře U šeříků a rododendronů odstraňujeme..
  • Balkonové květiny v březnu Balkonové květiny v březnu Truhlíky a květináče s okrasnými druhy trav můžeme na jaře seříznout. Seřezáváme, až jakmile se objeví nové výhonky. Loňská stébla seřízneme přibližně na výšku dlaně od země. Do truhlíku můžeme zasadit první jarní květy – sněženky a krokusy, které můžeme ještě v zimě koupit v květinářství...