Vlastní bazén na zahraděDostupné nadzemní bazény

Díky nízké ceně, jednoduchosti montáže jsou nadzemní bazény určeny širokému okruhu zájemců. Pokud máme na zahradě rovné místo, můžeme začít s jeho stavbou bez složitých příprav.

Bazény mají ocelovou konstrukci, vodu drží vnitřní fólie. K dostání je kruhový tvar o průměru 3,5 až 5,49 metru a hloubce 0,92 až 1,22 metru nebo ovál o rozměru 3,66 x 5 a 4,9 x 1,22 metru. K základnímu vybavení patří filtrační zařízení a schůdky.

Dalším typem je celofóliový bazén bez ocelové konstrukce. Je to vlastně nádrž s nafukovacím límcem nahoře, který drží vodu pohromadě.

Výhodou nadzemních bazénů je nízká cena. Ve srovnání se zapuštěnými bazény mají ale nižší životnost a poněkud monstrózní vzhled.

Zapuštěný bazén

Zapuštěný bazén

Zapuštěné bazény splynou s okolím

Vyrábějí se ve čtyřech základních konstrukcích. Z montovaných bazénů je nejkvalitnější konstrukce z plastu vynikajících vlastností. Nabízí velkou škálu tvarů i v atypických rozměrech. Do těchto bazénů lze přidávat světla, topení, protiproudy, vysavače a jiné doplňky.

Další konstrukcí je zapuštěný ocelový bazén s rovným vybetonovaným dnem. Plech je tepelně upravený a na povrchu poplastovaný. Dovnitř se vkládá fólie na utěsnění vody. Nevýhodou tohoto bazénu je přístup po žebříku a kratší životnost (cca 15 až 20 let).

U plastových bazénů z polypropylénu nejsou firmy limitovány žádnými rozměry. Vstup je možný po žebříku i po pozvolném schodišti. Předností tohoto materiálu je jeho odolnost, zdravotní nezávadnost, dlouhá životnost a vodotěsnost.

Co je potřeba k bazénu

Ke každému bazénu potřebujeme filtraci, skimmer, vratné trysky a potrubí. Výkonnost filtrace se určí podle objemu vody. K filtraci nadzemních bazénů se používají kartušové čističe. Nejsou sice tak výkonné, ale stačí.

Zapuštěné bazénu se neobejdou bez pískové filtrace, která je výkonnější a účinnější.

Ohřev vody v bazénu

Rozeznáváme čtyři základní typy ohřevů:

  1. Elektrický ohřev

Elektrický ohřev je vlastně průtokový ohřívač. Funguje tak, že přes trubku s topnou spirálou protéká voda, která proudí do bazénu.

  1. Ohřev výměníkem

Druhou variantou je ohřev výměníkem, kdy do okruhu dosadíme výměník a do něj zdroj teplé vody.

  1. Tepelné čerpadlo

Třetí možností je ohřev vody tepelným čerpadlem, které akumuluje teplo z okolí v chladiči, kde se voda ohřeje a přes výměník se ohřívá v bazénu.

  1. Solární ohřev

Solární ohřev pomocí plastových kolektorů umístěných na střeše funguje pouze přes sezónu. V kolektorech proudí voda přímo z bazénu a rychle se ohřívá.


  • Zakládáme vřesoviště Při zakládání vřesoviště nejdříve velmi důkladně odstraníme plevel a všechny zbytky jejich kořenů a oddenků. Ušetříme si tím práci v pozdějším období. Postup zakládání vřesoviště Uděláme terénní úpravy, tj. srovnáme povrch. Položíme vrstvu rašeliny promíchanou se zeminou (nesmí být vápněná) a pískem. Substrát také nesmí přesychat ani v letních vedrech. Alespoň část..
  • Mnohokvět – Kniphofia Pěstování mnohokvětu Mnohokvět je trvalka, která má přízemní růžici tuhých stálezelených listů. Dorůstá do výšky 70 až 100 cm, na dlouhých stoncích je husté hroznovité květenství. Květenství je zespodu žluté, směrem nahoru se mění na oranžově-červenou barvu. Vysazování mnohokvětu Mnohokvět se vysazuje jako solitéra, případně do menších skupin spolu s jukou..
  • Mandloň nízká – Amygdalus nana Pěstování mandloně Mandloň nízká je keř vysoký cca 1 metr s tenkými větvičkami, které jsou v dubnu bohatě obaleny růžově červenými květy. Pro svůj nízký vzrůst se hodí i do malých zahrádek a velkých skalek. Při výběru stanoviště přihlížíme k tomu, že keř se postupně rozrůstá do šířky, protože vytváří četné výhony z kořenových..
  • Dlužicha – ozdoba zahrad Pěstování dlužichy Pěknou ozdobou zahrad je nízká trvalka dlužicha. V době květu dlužicha vytváří 30 až 60 cm vysoké bezlisté stvoly s jemnými květy zvonkovitého tvaru v barvě růžové nebo bílé. Květy vydrží kvést 2 až 3 měsíce. Květy dlužichy jsou vhodné i k řezu do kytic, ke zjemnění. Kam umístit dlužichu Dlužicha má..