Vlastní bazén na zahradě



Dostupné nadzemní bazény

Díky nízké ceně, jednoduchosti montáže jsou nadzemní bazény určeny širokému okruhu zájemců. Pokud máme na zahradě rovné místo, můžeme začít s jeho stavbou bez složitých příprav.

Bazény mají ocelovou konstrukci, vodu drží vnitřní fólie. K dostání je kruhový tvar o průměru 3,5 až 5,49 metru a hloubce 0,92 až 1,22 metru nebo ovál o rozměru 3,66 x 5 a 4,9 x 1,22 metru. K základnímu vybavení patří filtrační zařízení a schůdky.

Dalším typem je celofóliový bazén bez ocelové konstrukce. Je to vlastně nádrž s nafukovacím límcem nahoře, který drží vodu pohromadě.

Výhodou nadzemních bazénů je nízká cena. Ve srovnání se zapuštěnými bazény mají ale nižší životnost a poněkud monstrózní vzhled.

Zapuštěný bazén

Zapuštěný bazén

Zapuštěné bazény splynou s okolím

Vyrábějí se ve čtyřech základních konstrukcích. Z montovaných bazénů je nejkvalitnější konstrukce z plastu vynikajících vlastností. Nabízí velkou škálu tvarů i v atypických rozměrech. Do těchto bazénů lze přidávat světla, topení, protiproudy, vysavače a jiné doplňky.

Další konstrukcí je zapuštěný ocelový bazén s rovným vybetonovaným dnem. Plech je tepelně upravený a na povrchu poplastovaný. Dovnitř se vkládá fólie na utěsnění vody. Nevýhodou tohoto bazénu je přístup po žebříku a kratší životnost (cca 15 až 20 let).

U plastových bazénů z polypropylénu nejsou firmy limitovány žádnými rozměry. Vstup je možný po žebříku i po pozvolném schodišti. Předností tohoto materiálu je jeho odolnost, zdravotní nezávadnost, dlouhá životnost a vodotěsnost.

Co je potřeba k bazénu

Ke každému bazénu potřebujeme filtraci, skimmer, vratné trysky a potrubí. Výkonnost filtrace se určí podle objemu vody. K filtraci nadzemních bazénů se používají kartušové čističe. Nejsou sice tak výkonné, ale stačí.

Zapuštěné bazénu se neobejdou bez pískové filtrace, která je výkonnější a účinnější.

Ohřev vody v bazénu

Rozeznáváme čtyři základní typy ohřevů:

  1. Elektrický ohřev

Elektrický ohřev je vlastně průtokový ohřívač. Funguje tak, že přes trubku s topnou spirálou protéká voda, která proudí do bazénu.

  1. Ohřev výměníkem

Druhou variantou je ohřev výměníkem, kdy do okruhu dosadíme výměník a do něj zdroj teplé vody.

  1. Tepelné čerpadlo

Třetí možností je ohřev vody tepelným čerpadlem, které akumuluje teplo z okolí v chladiči, kde se voda ohřeje a přes výměník se ohřívá v bazénu.

  1. Solární ohřev

Solární ohřev pomocí plastových kolektorů umístěných na střeše funguje pouze přes sezónu. V kolektorech proudí voda přímo z bazénu a rychle se ohřívá.





  • Vděčné rozchodníky Okrasné rostliny – rozchodníky Rozchodníky tvoří velkou skupinu okrasných rostlin. K nenáročným druhům patří Sedum spectabile, vykvétající v září okolíky růžových květů. Tento druh dorůstá do výšky 50 cm a je dekorativní i dužnatými, modravě ojíněnými listy. Celý rod rozchodníků obsahuje celkem 500 různých druhů, takže si můžeme vybrat i kobercové nebo..
  • Hnojení rostlin v zahradě Rostliny potřebují ke zdárnému růstu a vývoji devět základních, tzv. biogenních prvků. Potřebu některých z nich mají plně pokrytou z přírodních zdrojů – z půdy a ovzduší. U jiných látek, především u dusíku, fosforu a draslíku a do značné míry i u hořčíku a vápníku, se každoročními sklizněmi, případně jejich vyplavováním vodou do..
  • Hořec v zahradě Hořec – Gentiana – patří mezi letničky, dvouletky nebo i trvalky. Některé druhy jsou poloopadavé, jiné stálezelené. Hořec se pěstuje pro modré květy. Vysazujeme jej do skalek. Jsou plně mrazuvzdorné. Prospívá jim slunce nebo polostín a humózní, dobře propustná, vlhká, kyselá půda. V přírodě některé druhy rostou i na vápenci. Množení..
  • Substrát pro balkonové květiny Jaký substrát pro balkonové květiny? Na trhu je široký výběr speciálních substrátů, případně si jej můžeme namíchat sami. Je potřeba znát, jaký substrát potřebují rostliny, které se chystáme vysázet. Pokud kyselý substrát – přidáme více rašeliny, pokud zásaditý, doplníme substrát o vápník, např. v podobě mletého vápence nebo staré omítky. Základem..