Použití obnovitelných zdrojů energie v zeleninové zahradě



Stále více zahradníků a pěstitelů se obrací k obnovitelným zdrojům energie jako udržitelnému a ekologickému způsobu provozování svých zahrad.

Využití obnovitelných zdrojů energie v zeleninové zahradě přináší nejen ekonomické a ekologické výhody, ale také možnost větší soběstačnosti a nezávislosti. Použití obnovitelné energie v zeleninové zahradě může nejen snížit závislost na fosilních palivech, ale také přispět k ochraně životního prostředí. Zde je pár způsobů, jak využít obnovitelné zdroje energie ve vaší zeleninové zahradě:

Solární a větrná energie

Instalace solárních panelů je skvělým způsobem, jak využít sluneční energii ve vaší zahradě. Solární panely mohou být použity k napájení zahradních osvětlení, čerpadel, zavlažovacích systémů nebo dokonce pro nabíjení elektrických nářadí.

Pokud žijete v oblasti s dostatečným prouděním větru, můžete zvážit instalaci malé větrné turbíny. Tato turbína může poskytovat elektřinu pro zahradní nástroje nebo systémy osvětlení.

Použití obnovitelných zdrojů energie v zeleninové zahradě

Použití obnovitelných zdrojů energie v zeleninové zahradě

Dešťová voda

Sběr dešťové vody je udržitelným způsobem, jak zásobovat zahradu vodou. Instalace dešťových nádrží umožňuje zachytit a skladovat vodu z dešťových srážek, kterou pak můžete použít k zavlažování rostlin. Sběrem dešťové vody a jejím využitím pro zavlažování minimalizujete spotřebu pitné vody a šetříte tak přírodní zdroje.

Kompostování a permakultura

Kompostování je dalším způsobem, jak využít obnovitelný zdroj energie ve vaší zahradě. Kompostováním organických odpadů vytváříte živnou půdu pro vaše rostliny a zároveň snižujete objem odpadu, který jinak skončí na skládkách.

Permakultura je princip zahradničení, který využívá principy obnovitelných zdrojů energie a udržitelnosti. Vytváří se harmonický ekosystém, ve kterém se rostliny, živočichové a přírodní procesy vzájemně podporují.






  • Vděčné rozchodníky Okrasné rostliny – rozchodníky Rozchodníky tvoří velkou skupinu okrasných rostlin. K nenáročným druhům patří Sedum spectabile, vykvétající v září okolíky růžových květů. Tento druh dorůstá do výšky 50 cm a je dekorativní i dužnatými, modravě ojíněnými listy. Celý rod rozchodníků obsahuje celkem 500 různých druhů, takže si můžeme vybrat i kobercové nebo..
  • Kana – exotická květina Kana neboli také dosna je exotická květina, které u nás s úspěchem zdomácněla. Pochází ze subtropické Ameriky. U nás kana dorůstá do výšky 60 až 120 cm a má různé barevné varianty. Podle barvy listů je rozdělujeme na zelenolisté a červenolisté. Jak pěstovat kanu? Kana vyžaduje teplé, slunné stanoviště a bohatou..
  • Lýkovec jedovatý – Daphne mezereum Pěstování lýkovce Lýkovec jedovatý je opadavý keř vysoký až 1,5 m a kvetoucí většinou od poloviny března do poloviny dubna. Má růžové nebo bílé květy, které intenzivně voní. Červené plody (případně žluté u bělokvětého lýkovce) jsou prudce jedovaté. Proto lýkovec nepěstujeme v zahradách, kde jsou malé děti. Umístění lýkovce Lýkovec se..
  • Třemdava – Dictamnus albus Pěstování třemdavy Třemdava je trvalka vysoká až 90 cm. Působí velmi ozdobně svými hrozny světle růžových, výrazně tmavěji žilkovaných květů. Některé třemdavy jsou i bíle kvetoucí. Celá květina je porostlá chloupky, které za teplého slunečného počasí vydávají silnou citronovou vůni. Odkvetlé květy Třemdavy včas odstřihneme, aby se se rostliny nevysilovaly..