Použití obnovitelných zdrojů energie v zeleninové zahraděStále více zahradníků a pěstitelů se obrací k obnovitelným zdrojům energie jako udržitelnému a ekologickému způsobu provozování svých zahrad.

Využití obnovitelných zdrojů energie v zeleninové zahradě přináší nejen ekonomické a ekologické výhody, ale také možnost větší soběstačnosti a nezávislosti. Použití obnovitelné energie v zeleninové zahradě může nejen snížit závislost na fosilních palivech, ale také přispět k ochraně životního prostředí. Zde je pár způsobů, jak využít obnovitelné zdroje energie ve vaší zeleninové zahradě:

Solární a větrná energie

Instalace solárních panelů je skvělým způsobem, jak využít sluneční energii ve vaší zahradě. Solární panely mohou být použity k napájení zahradních osvětlení, čerpadel, zavlažovacích systémů nebo dokonce pro nabíjení elektrických nářadí.

Pokud žijete v oblasti s dostatečným prouděním větru, můžete zvážit instalaci malé větrné turbíny. Tato turbína může poskytovat elektřinu pro zahradní nástroje nebo systémy osvětlení.

Použití obnovitelných zdrojů energie v zeleninové zahradě

Použití obnovitelných zdrojů energie v zeleninové zahradě

Dešťová voda

Sběr dešťové vody je udržitelným způsobem, jak zásobovat zahradu vodou. Instalace dešťových nádrží umožňuje zachytit a skladovat vodu z dešťových srážek, kterou pak můžete použít k zavlažování rostlin. Sběrem dešťové vody a jejím využitím pro zavlažování minimalizujete spotřebu pitné vody a šetříte tak přírodní zdroje.

Kompostování a permakultura

Kompostování je dalším způsobem, jak využít obnovitelný zdroj energie ve vaší zahradě. Kompostováním organických odpadů vytváříte živnou půdu pro vaše rostliny a zároveň snižujete objem odpadu, který jinak skončí na skládkách.

Permakultura je princip zahradničení, který využívá principy obnovitelných zdrojů energie a udržitelnosti. Vytváří se harmonický ekosystém, ve kterém se rostliny, živočichové a přírodní procesy vzájemně podporují.


  • Stromy a keře v okrasné zahradě Jaké stromy pěstovat v okrasné zahradě? Stromy do zahrady vybíráme s rozmyslem. V malých zahradách působí jeden dobře umístěný strom lépe než skupina stromů, které vrhají hodně stínu. Ve velké zahradě působí vzrostlý velký strom jako nosná kostra zahradní architektury. Stromy a keře vytvářejí trvalé, zdřevnatělé stonky a kořeny. Dorůstají do mnohem..
  • Hnojení rostlin v zahradě Rostliny potřebují ke zdárnému růstu a vývoji devět základních, tzv. biogenních prvků. Potřebu některých z nich mají plně pokrytou z přírodních zdrojů – z půdy a ovzduší. U jiných látek, především u dusíku, fosforu a draslíku a do značné míry i u hořčíku a vápníku, se každoročními sklizněmi, případně jejich vyplavováním vodou do..
  • Barevné plody v zimní zahradě Kalina obecná Na vlhčím místě zahrady řešené v přírodním stylu se uplatní kalina obecná. V květnu až červnu vytváří četná plochá květenství, která mají po obvodu větší bílé neplodné květy, sloužící jako optické lákadlo pro opylující hmyz. Z menších vnitřních květů se vytvoří korálově červené peckovičky, které zdobí keře dlouhou do zimy. Vypadají..
  • Hořec v zahradě Hořec – Gentiana – patří mezi letničky, dvouletky nebo i trvalky. Některé druhy jsou poloopadavé, jiné stálezelené. Hořec se pěstuje pro modré květy. Vysazujeme jej do skalek. Jsou plně mrazuvzdorné. Prospívá jim slunce nebo polostín a humózní, dobře propustná, vlhká, kyselá půda. V přírodě některé druhy rostou i na vápenci. Množení..