Zahrady a zdraví – terapeutické zahrady pro redukci stresu a podporu duševního zdravíZahrada může být nejen místem krásy a zábavy, ale také místem, kde najdeme klid a odpočinek pro naši duši. Terapeutické zahrady jsou navrženy tak, aby podpořily duševní zdraví a redukovaly stres. Tyto zahrady mohou být velmi účinným prostředkem pro zlepšení celkové pohody a kvality života.

Jaké prvky použít v terapeutické zahradě

Terapeutické zahrady mají speciální prvky, které pomáhají redukovat stres a podporovat relaxaci. Mezi tyto prvky patří například vodní prvky, jako jsou fontány, rybníky nebo vodopády. Tyto prvky mají pozitivní vliv na naše zdraví a pohodu a pomáhají nám relaxovat a uvolnit se.

Dalším prvky jsou zelené plochy a rostliny. Zelená barva je spojována s klidem a harmonií, a má pozitivní vliv na naši náladu. Rostliny mohou také pomoci snížit hladinu stresu a zlepšit naši koncentraci.

Terapeutická zahrada

Terapeutická zahrada

Terapeutické zahrady mohou mít také prvky, které podporují aktivitu a pohyb, jako jsou stezky, labyrinty nebo houpačky. Tyto prvky pomáhají uvolnit napětí a zlepšit naši pohybovou aktivitu, což může mít pozitivní vliv na celkovou pohodu.

Další využití

Terapeutické zahrady jsou navrženy tak, aby pomohly lidem s různými zdravotními potížemi. Tyto zahrady mohou být například vytvořeny pro lidi s Alzheimerovou chorobou, autismem nebo depresemi. Tyto zahrady mají speciální prvky, které pomáhají lidem s těmito onemocněními zlepšit své zdraví a pohodu.


  • Příprava jezírka po zimě S přípravou jezírka na letní sezónu začneme již na konci března. Pomocí podběráku vybereme napadané listí, čímž zabráníme tomu, aby se při oteplení začaly řasy rozrůstat. Údržba rostlin v jezírku V polovině května již nehrozí mrazíky. Rostliny většinou bujně rostou, a tak dochází k tvorbě řas. Rostliny, které jsou příliš velké nebo nahnilé,..
  • Tipy a triky pro zimní zahradu Zahradní jezírka Pokud jste majitelem zahradního jezírka, které je z betonu a na zimu jej nevypouštíte, vhoďte na vodní plochu na začátku zimy nafukovací míč, plastovou láhev nebo dřevěné kolo. Tyto předměty absorbují tlak ledu a ochrání tak nádrž před popraskáním. Květináče Květináče na balkónech či terasách můžeme před promrznutím ochránit..
  • Barevné plody v zimní zahradě Kalina obecná Na vlhčím místě zahrady řešené v přírodním stylu se uplatní kalina obecná. V květnu až červnu vytváří četná plochá květenství, která mají po obvodu větší bílé neplodné květy, sloužící jako optické lákadlo pro opylující hmyz. Z menších vnitřních květů se vytvoří korálově červené peckovičky, které zdobí keře dlouhou do zimy. Vypadají..
  • Druhy okrasných trav a jak je pěstovat? Kostřavy (Festuca) jsou nízké trávy, dorůstají do výšky cca 15 až 25 cm. Jsou vhodné především pro plošnou výsadbu dekorativního travního koberce. Kostřavy nejsou na stanoviště příliš vytrvalé, proto se doporučuje zpravidla po třech letech jejich trsy rozdělit a znovu vysadit. Květenství, která nejsou příliš dekorativní, po odkvětu ostříháme. Třeslice..