Růže na podzimPodzim je hlavním obdobím výsadby nových keřů a stromků růží.

Výběr stanoviště pro růže

Růžím nesvědčí stinné polohy a stanoviště s častým slunečním úpalem. Růže nejsou náročné na půdu. Před výsadbou, co nejdříve na podzim, půdu zryjeme na hloubku dvou rýčů. Můžeme přidat kvalitní kompost nebo proleželý hnůj. V případě kyselé půdy, dodáme jemně mletý vápenec.

Sazenice růží

Kvalitní sazenice by měla mít tři vyzrálé výhony a neporušené kořeny dlouhé asi 20 cm. Druhá jakost sazenic má dva vyzrálé výhony. Sazenice musí být zdravé bez skvrn, odloupávající se kůry či jiného poškození. Vždy musí být označeny názvem odrůdy. Pak můžeme v odborné literatuře dohledat, jakou bude mít růže výšku, zda je odolná proti některým chorobám nebo škůdcům.

Sazenice růží se prodávají prostokořenné, s balem v plastovém sáčku nebo kontejnerované. Největší šance ujmutí je kontejnerovaných růží, které ale mají vyšší cenu. Při nákupu si všímáme, jak jsou sazenice u prodejce uloženy a zde nedošlo k proschnutí prostokořenných sazenic.

Růže na podzim

Růže na podzim  • Jak pěstovat smilek (Helipterum) Smilek (Helipterum) je letnička, která je známá svými krásnými suchými květy. Lidově se jí také říká slaměnka. V našich zahradách nebývá příliš rozšířená. Rostlina tvoří nízké keříky o výšce 30 až 50 cm s bílými nebo růžovými květy. Pěstování smilku Této letničce se daří nejlépe na humózních, písčitých půdách, které neobsahují vápník...
  • Šuškarda klasnatá (Liatris spicata) Pěstování šuškardy Šuškarda klasnatá je původem severoamerická trvalka, která působí velmi dekorativně tvarem i barvou květenství. Z tuhých hlízek v zemi vyrůstá přízemní trs úzkých listů a 60 až 80 cm vysoké lodyhy s klasnatým fialově růžovým květenstvím, v němž jednotlivé kvítky rozkvétají shora dolů. Proto se jí lidově říká „shorakvět“. Šuškardě se daří..
  • Sušené květiny Květiny nasbírané v létě na procházce nám můžou v zimním období zkrášlit domov v podobě sušených kytic. K sušení se hodí makovičky vlčího máku, ostrožky, kopretiny, některé druhy chrp, třezalka, různé druhy obilí, trávy, rákos, orobinec a mnoho dalších. Postup sušení květin Květy řežeme obyčejně hned, jak se otevřou. Nečekáme, až je opylí..
  • Skočec – Ricinus – Kristova palma Kdy vyséváme skočec? Semínka skočce vyséváme doma do květináče nebo v polovině května přímo na zahradu na záhon. Jak pěstujeme skočec? Skočec je letnička, která vyrůstá až do výšky 3 metrů. Nejlépe roste na teplém, slunném stanovišti, v dobře vyhnojené půdě. Skočec má rád pravidelnou zálivku. Jedovatý skočec Pozor –..