Vysévání letniček
Vyséván a pěstování letniček
Většinu letniček je třeba předpěstovat, jen některé se vysévají přímo na záhon (např. slunečnice, povíjnice, ostrožky, dvoutvárky). Informace o termínu výsevu najdete na sáčku s osivem.
Jak vysévat letničky?
Do výsevní misky dáme výsevní substrát, semena letniček dáváme v pravidelných intervalech nebo je jemně rozptýlíme. Substrát opatrně zavlažíme trochou vody a misku přikryjeme tabulkou skla. Pokud nemáme skleník nebo pařeniště, umístíme misku na okenní parapet. Mladé rostlinky přepichujeme do větších kelímků, aby patřičně zesílily. Nesmíme je dlouho nechat v hustém porostu, protože se jinak budou vytahovat za světlem. Po nějaké době můžeme začít lehce přihnojovat postupně otužovat. Venku rostlinky nenecháváme přes noc, aby je nepoškodil mrazík.
Jak si usnadnit práci?
Pokud si chceme ušetřit práci, sazenice letniček zakoupíme v zahradnictví. Vybíráme silné rostliny.
- Vděčné rozchodníky Okrasné rostliny – rozchodníky Rozchodníky tvoří velkou skupinu okrasných rostlin. K nenáročným druhům patří Sedum spectabile, vykvétající v září okolíky růžových květů. Tento druh dorůstá do výšky 50 cm a je dekorativní i dužnatými, modravě ojíněnými listy. Celý rod rozchodníků obsahuje celkem 500 různých druhů, takže si můžeme vybrat i kobercové nebo..
- Sušené květiny Květiny nasbírané v létě na procházce nám můžou v zimním období zkrášlit domov v podobě sušených kytic. K sušení se hodí makovičky vlčího máku, ostrožky, kopretiny, některé druhy chrp, třezalka, různé druhy obilí, trávy, rákos, orobinec a mnoho dalších. Postup sušení květin Květy řežeme obyčejně hned, jak se otevřou. Nečekáme, až je opylí..
- Růže – řez, hnojení, zalévání, přezimování Kdy řežeme růže Základní řez růží se provádí na jaře, ještě než růže začnou rašit. V létě se jen odstřihují odkvetlé části opakovaně kvetoucích růží, což podporuje druhé kvetení. Pouze u sadových a botanických růží provádíme průklest jednou za dva až tři roky. Existují rozdíly v řezu velkokvětých a mnohokvětých růží a..
- Květiny do venkovské zahrady Pro květinové záhony na venkovské zahradě je nejvhodnější pravidelný, zpravidla obdélníkovitý tvar. Jsou-li záhony většího rozměru, mohou být osázeny pravidelně i nepravidelně různými druhy květin – trvalek, letniček, dvouletek nebo cibulnatých květin, aby postupně kvetly po celou dobu vegetace. Vhodné je umístění do koberce nízkých rostlin vyšší druhy jednotlivě jako..