Pěstování pivoněk na zahradě
Pivoňky patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám časného léta.
Pivoňka lékařská
Pivoňka lékařská pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, Malé Asie a Arménie, kde se objevovala především na zarostlých skalách. Dřevité druhy z jihovýchodní Asie byly v císařských zahradách pěstované již v 3. tisíciletí před n. l. Latinský název získala od boha lékařství Paiona (Apollóna), který pivoňku používal k zmírňování porodních bolestí bohyň. Od pradávna byla uctívána pro své ochranné síly.
Sázení a přesazování pivoněk
Pivoňky sázíme koncem léta na slunné záhony s výživnou půdou. Nesmíme je sázet příliš hluboko, jinak by nekvetly. Proto mají být pupeny na kořenovém krčku nejvýše 3 cm pod povrchem půdy. První rok po výsadbě je přes zimu chráníme proti větším mrazům. Pivoňkám vyhovuje, když je nepřesazujeme, ale ponecháme na jednom stanovišti deset i více let. Množíme je dělením starších trsů nebo kořenovými řízky.
Pivoňky vyžadují kyprou a humózní půdu, proto je můžeme obložit vyzrálým kompostem, který pak lehce zapravíme do půdy. Zejména v období letních veder nesmíme zapomenout na dostatek vláhy.
Pivoňka jako léčivka
- Semena kousky kořene lze využít k výrobě amuletů nebo náhrdelníků, svého majitele pak chrání před zlomyslností, zlem i šílenstvím. Pro tyto účely se zásadně sbírají v noci.
- Lidoví léčitelé používají červené korunní plátky z plně rozvinutého květu. Ty se rychle usuší, aby neztratily svoji barvu.
- Dále se využívá kořen, který se ze země vykopává na jaře a semena, která se sbírají v září.
- Látky obsažené v pivoňce nejsou zcela neškodné, proto je třeba užití pivoňky k léčebným účelům konzultovat s lékařem.
- Jak pěstovat petúnie Pěstování petúnií Petúnie pěstujeme ze semen nebo si zakoupíme sazenice. Petúnie mají semínka drobnější než mák. Semena vyséváme v první polovině února. Povrch substrátu mírně urovnáme a semena do něho mírně vtlačíme a již nezasypáváme. Semena petúnií nesmí zaschnout, substrát udržujeme stále mírně vlhký. Optimální teplota pro klíčení je kolem 20°C...
- Léto na zahradě – červenec Začínáme sušit rozkvetlé květiny do zimních vazeb. Květy sušíme zavěšené stonky nahoru ve stínu a mírném průvanu. Mezi vhodné květiny na sušení patří: okrasné bodláky, slaměnky, šatery. Ovoce a zelenina v červenci V červenci začínáme sklízet drobné ovoce a peckoviny. Dbáme na to, abychom při sklizni stromy a keře nepoškodili. Rybíz..
- Tulipán pozdní – Tulipa Tarda Tulipán pozdní je nízký botanický tulipán pocházející z Turkestánu. Z růžice listů vyrůstají nízké stvoly nesoucí několik žlutých květů hvězdicovitého tvaru s bílými špičkami. Tulipán pozdní patří mezi botanické tulipány vhodné do skalek. Hodí se také do trvalkových záhonů mezi květiny s menším vzrůstem. Podobné články: Pivoňka bělokvětá Floxy – Plamenky Třapatka Sullivantova –..
- Vlčí bob – Lupina Oblíbená trvalka vlčí bob Vlčí bob je lidově nazýván lupina. Vlčí bob má rád slunné, chráněné stanoviště s výživnou vlhčí půdou bez vápníku. Má velké hrozny jednobarevných nebo dvoubarevných květů v různých barvách a jejich kombinacích. Pokud včas odstřihneme stonky s odkvetlým květenstvím, vlčí bob znovu koncem léta rozkvete. Podobné články: Pivoňka bělokvětá..