Pěstování pivoněk na zahradě
Pivoňky patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám časného léta.
Pivoňka lékařská
Pivoňka lékařská pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, Malé Asie a Arménie, kde se objevovala především na zarostlých skalách. Dřevité druhy z jihovýchodní Asie byly v císařských zahradách pěstované již v 3. tisíciletí před n. l. Latinský název získala od boha lékařství Paiona (Apollóna), který pivoňku používal k zmírňování porodních bolestí bohyň. Od pradávna byla uctívána pro své ochranné síly.
Sázení a přesazování pivoněk
Pivoňky sázíme koncem léta na slunné záhony s výživnou půdou. Nesmíme je sázet příliš hluboko, jinak by nekvetly. Proto mají být pupeny na kořenovém krčku nejvýše 3 cm pod povrchem půdy. První rok po výsadbě je přes zimu chráníme proti větším mrazům. Pivoňkám vyhovuje, když je nepřesazujeme, ale ponecháme na jednom stanovišti deset i více let. Množíme je dělením starších trsů nebo kořenovými řízky.
Pivoňky vyžadují kyprou a humózní půdu, proto je můžeme obložit vyzrálým kompostem, který pak lehce zapravíme do půdy. Zejména v období letních veder nesmíme zapomenout na dostatek vláhy.
Pivoňka jako léčivka
- Semena kousky kořene lze využít k výrobě amuletů nebo náhrdelníků, svého majitele pak chrání před zlomyslností, zlem i šílenstvím. Pro tyto účely se zásadně sbírají v noci.
- Lidoví léčitelé používají červené korunní plátky z plně rozvinutého květu. Ty se rychle usuší, aby neztratily svoji barvu.
- Dále se využívá kořen, který se ze země vykopává na jaře a semena, která se sbírají v září.
- Látky obsažené v pivoňce nejsou zcela neškodné, proto je třeba užití pivoňky k léčebným účelům konzultovat s lékařem.
- Šuškarda klasnatá (Liatris spicata) Pěstování šuškardy Šuškarda klasnatá je původem severoamerická trvalka, která působí velmi dekorativně tvarem i barvou květenství. Z tuhých hlízek v zemi vyrůstá přízemní trs úzkých listů a 60 až 80 cm vysoké lodyhy s klasnatým fialově růžovým květenstvím, v němž jednotlivé kvítky rozkvétají shora dolů. Proto se jí lidově říká „shorakvět“. Šuškardě se daří..
- Jak kupovat sazenice růží Kde kupovat sazenice růží Nejvýhodněji nakoupíme sazenice v růžové školce. Navštívíme-li ji informativně již v srpnu, budou rostliny v plném květu, takže si pro nákup počátkem října budeme moci předběžně vybrat podle barvy a vůně květů, výšky rostlin, olistění, odolnosti vůči chorobám, apod. Můžeme získat cenné rady od školkaře, v některých školkách i ceník..
- Floxy – Plamenky Pěstování floxů na zahradě Floxy, lidově též známé jako plamenky mají květy v barvách bílé, růžové, červené nebo fialové. Floxy můžou být podle druhu jak letničky, tak trvalky. Mají velké množství barevných květů, a proto jsou v našich zahradách velmi oblíbené. Nejpopulárnější jsou polštářové floxy, které jsou umisťovány zejména do..
- Zavinutka podvojná – Monarda didyna Pěstování zavinutky podvojné Zavinutka podvojná je trvalka vysoká cca 60 až 100 cm. Pochází ze severní Ameriky. Má čtyřhranné, hustě olistěné lodyhy, květy mají barvu růžovou, červenou nebo fialovou. Zavinutka podvojná příjemně voní, má i léčebné účinky. V zahradě kvete poměrně dlouho. Vysazujeme ji do smíšených trvalkových záhonů, hodí se i..