Pěstování pivoněk na zahradě
Pivoňky patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám časného léta.
Pivoňka lékařská
Pivoňka lékařská pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, Malé Asie a Arménie, kde se objevovala především na zarostlých skalách. Dřevité druhy z jihovýchodní Asie byly v císařských zahradách pěstované již v 3. tisíciletí před n. l. Latinský název získala od boha lékařství Paiona (Apollóna), který pivoňku používal k zmírňování porodních bolestí bohyň. Od pradávna byla uctívána pro své ochranné síly.
Sázení a přesazování pivoněk
Pivoňky sázíme koncem léta na slunné záhony s výživnou půdou. Nesmíme je sázet příliš hluboko, jinak by nekvetly. Proto mají být pupeny na kořenovém krčku nejvýše 3 cm pod povrchem půdy. První rok po výsadbě je přes zimu chráníme proti větším mrazům. Pivoňkám vyhovuje, když je nepřesazujeme, ale ponecháme na jednom stanovišti deset i více let. Množíme je dělením starších trsů nebo kořenovými řízky.
Pivoňky vyžadují kyprou a humózní půdu, proto je můžeme obložit vyzrálým kompostem, který pak lehce zapravíme do půdy. Zejména v období letních veder nesmíme zapomenout na dostatek vláhy.
Pivoňka jako léčivka
- Semena kousky kořene lze využít k výrobě amuletů nebo náhrdelníků, svého majitele pak chrání před zlomyslností, zlem i šílenstvím. Pro tyto účely se zásadně sbírají v noci.
- Lidoví léčitelé používají červené korunní plátky z plně rozvinutého květu. Ty se rychle usuší, aby neztratily svoji barvu.
- Dále se využívá kořen, který se ze země vykopává na jaře a semena, která se sbírají v září.
- Látky obsažené v pivoňce nejsou zcela neškodné, proto je třeba užití pivoňky k léčebným účelům konzultovat s lékařem.
- Blatouchy na zahradách Blatouchy jsou rostliny pěstované na vlhčích místech, kvetou od dubna do června žlutými kvítky, které jsou velké asi 4 cm. Blatouchy jsou jedovaté. V teplých oblastech blatouchy zatahují na léto listy, v chladnějších vydrží olistěné až do podzimu. Daří se jim u potoků nebo jezírek, případně v mělké vodě u břehů. Mají rády..
- Třapatky neboli rudbekie Třapatky jsou vytrvalé, ojediněle dvouleté nebo jednoleté rostliny. Jsou středně vysoké až vysoké. Většinou mají zářivě žluté květy. Jejich květy vynikají zejména v pozdním létě a na podzim. Dobře se uplatňují v trvalkových záhonech vedle modrých a červených květin. Druhy třapatek Třapatka dřípatá patří svým vzrůstem mezi nejvyšší, dorůstá až do 2..
- Třapatka Sullivantova – Rudbeckia Sullivantii Pěstování třapatky v zahradě Třapatka Sullivantova je trvalka vysoká 50 až 60 cm, pochází ze severní Ameriky. Kvete dlouho a bohatě žlutými květy s hnědým středem. Květy jsou velké cca 10 až 12 cm. Třapatku vysazujeme do květinových záhonů mezi ostatní trvalky. Můžeme ji použít i k řezu do vázy. Podobné články:..
- Koniklec trvalka do skalky Koniklec – Pulsatilla je trvalka, která se hodí především do skalek. Má vzpřímené nebo převislé zvonkovité květy. Po odkvětu se listy nápadně zvětší. Koniklec potřebuje ke svému růstu plné slunce a úrodnou půdu, dobře propustnou a bohatou na humus. Je velmi citlivý na poškození kořenů. Koniklec množíme v zimě kořenovými..