Druhy růžíZáhonové keřové růže

Nejčastěji se v našich zahradách pěstují záhonové růže keřové. Velkokvěté čajohybridy se pro svoje poupata ušlechtilého tvaru a často i jemnou vůní hodí zvláště k řezu do kytic.

Čajohybridy se pěstují i jako stromkové růže a na záhonu je lze též kombinovat s keřovými růžemi. Záhony mnohokvětých růží jsou pro jejich bohaté a dlouhé kvetení nádhernou ozdobou zahrady.

Pnoucí růže

U vstupních míst do zahrady nebo do předzahrádky u domu, u odpočívadel v zahradě, u plotu nebo v některých nehezkých zákoutích vyniknou nádherně pnoucí růže, které pozemek zkrášlí množstvím svých květů.

Druhy růží

Druhy růží

Převislé růže na kmínku

Pokud jsou naštěpovány na vyšší, asi 2 m vysoký kmínek šípkové růže, vytvoří převislý tvar, který působí na vhodném místě velmi dekorativně. Do velkých trávníkových ploch lze k jejich oživení vysadit růže sadové, ať už původní druhy nebo šlechtěné kultivary. K ozelenění a zkrášlení svažitého nebo kamenitého terénu v zahradě lze použít nízké růže půdopokryvné, které jsou zvláště v době květu estetickým skvostem.

Miniaturní růže

Miniaturní růže, vysoké zpravidla jen 20 až 30 cm, se uplatní ve skalce, v přenosných nádobách i jako obruba květinových záhonů.


  • Kvetoucí rostliny do vlhkých a podmáčených zahrad Které rostliny zasadit na vlhká místa v zahradě? Upolín – kvete brzy na jaře většími žlutými nebo oranžovými květy, které mají kulovitý tvar. Jedná se o dlouhověkou trvalku, která roste v trsech. Vrbina tečkovaná – žlutě kvetoucí trvalka, která rozkvétá na začátku léta. Květy jsou uloženy zvonkovitě. Tato trvalka se velmi rychle..
  • Čemeřice – královna jarní zahrady Čemeřice (Helleborus) rozkvétají někdy již o Vánocích a nezřídka se i rychlí. Na zahradách však zpravidla mají svoji hlavní dobu kvetení až o několik týdnů později. Čemeřici na zahradě nepřehlédneme, protože na sebe upozorňuje svojí nevšední krásou. Po odkvětu se vytvoří poměrně velké, lesklé, tmavozelené listy. Na květech jsou nejvýraznější..
  • Hledík (Antirrhinum) – vysévání a pěstování Hledík patří k letničkám, které nesmí chybět na žádné zahrádce, terase nebo balkóně. Pochází ze Středomoří a Severní Ameriky. Hledíky najdou uplatnění jako obruby záhonů nebo je můžeme vysazovat do nádob. Vysévání hledíků Hledíky vyséváme každý rok v únoru nebo březnu. Drobná černá semena nezasypáváme substrátem, necháme volně několik dní pod mikrotenovou..
  • Drobnokvěté chryzantémy Drobnokvěté chryzantémy patří mezi nejpozději a také nejkrásněji kvetoucí trvalky. Mají květy jednoduché, poloplné i plné ve všech barvách kromě modré. Jsou velmi vhodné do kytic, které dlouho vydrží ve váze. Pěstování drobnokvětých chryzantém Jsou poměrně otužilé a na stanovišti vydrží několik let. Zimu lépe přečkají, když jim stonky ponecháme..