Stromy a keře v okrasné zahraděJaké stromy pěstovat v okrasné zahradě?

Stromy do zahrady vybíráme s rozmyslem. V malých zahradách působí jeden dobře umístěný strom lépe než skupina stromů, které vrhají hodně stínu. Ve velké zahradě působí vzrostlý velký strom jako nosná kostra zahradní architektury.

Stromy a keře vytvářejí trvalé, zdřevnatělé stonky a kořeny. Dorůstají do mnohem větších výšek než trvalky a letničky. Do zahrady je začleňujeme s citem. Při výsadbě je nutné myslet na to, stromy rostou dlouho a často velmi pomalu. Také je třeba si uvědomit, že svojí výškou určují vzhled zahrady po celý rok.

Okrasný keř - brslen křídlatý

Okrasný keř – brslen křídlatý

Pro většinu menších zahrad stačí jeden velký strom jako dominanta. Může to být jako ozdobná dřevina, tak ovocný strom. Velký keř může být také vhodnou náhradou za strom. Středně velké keře vysazujeme na pozadí záhonů nebo teras. Menší keře se používají na živé ploty a lemy, ale také do trvalkových záhonů jako dominanty.


  • Podzimní nebo jarní výsadba ovocných dřevin Podzimní výsadba ovocných dřevin Ovocné dřeviny většinou vysazujeme na podzim. Při podzimní výsadbě sazenice vytvoří ještě do zámrazu půdy nové sací kořínky a na jaře startují do nového růstu dříve a rychleji než při jarní výsadbě. Během vegetace vytvoří pak stromky i keře větší letorosty a mají rok předstih před..
  • Pěstování fíkovníků v našich podmínkách Kde pěstovat fíkovníky Fíkovníky rostou zejména ve Středomoří. V našich podmínkách je možné fíkovníky také pěstovat. Vyžadují hlubší úrodnou propustnou a vlhkou půdu. V místech, kde během zimy bývají mrazy pod -10 °C je nutná přikrývka pytlovinou. Jak sázet fíkovníky Sazenice fíkovníků se sázejí na vzdálenost 3 až 5 metrů..
  • Stříhání živého plotu Jak stříhat živý plot Stříhaný živý plot má mít těsně nad zemí hodně výhonů. Z tohoto důvodu v krátké době po výsadbě rostliny sestřihneme na 2/3 původní výšky. V prvním roce již nestříháme. Ve druhém roce slabě zastřihneme výhony cca 3x – 4x od května do srpna. Tím podpoříme husté rozvětvování. Tvar plotu..
  • Jak pěstovat mochnu Mochna – Potentilla – patří mezi trvalky a opadavé keře, je oblíbená pro květenství malých miskovitých květů. V případě příznivého počasí otevře svoje květy už v druhé polovině dubna. Vysoké druhy mochny se hodí do záhonových lemů. Zakrslým druhům se bude skvěle dařit ve skalkách. Umístění mochny Mochna je plně mrazuvzdorná, svědčí..