Okrasný barevný keř dřišťál



Jak pěstovat dřišťál

Dřišťál je trnitý keř, který může být opadavý nebo stálezelený. Je rozšířen po celém světě a obsahuje více jak 600 druhů.

Dokáže růst ve velmi skromných podmínkách a vyhovují mu všechny půdy. Navíc je dřišťál odolný vůči suchu. Nejlépe se mu daří v mírně vlhkých půdách bohatých na živiny, nejlépe mírně kyselých až mírně zásaditých.

Různé druhy dřišťálu se liší tvarem a barvou listů, květů nebo plodů. Co se týká vzrůstu, keře mohou být malé, střední nebo velké. Navíc větvě jsou buď vzpřímené nebo převislé. Koruna bývá velmi hustá. Většina dřišťálů má listy podlouhlé, někdy dokonce čárkovité, ale také vejčité. Některé druhy se na podzim zbarvují do krásné žluté nebo jasně červené. Stálezelené druhy mění během zimy barvu listů. Květy jsou malé žluté a lákají opylovače. Plody jsou malé kulovité až vejčité bobule s jasně červenou, fialovou nebo téměř černou vnější slupkou.

Barevný dřišťál

Barevný dřišťál

Jedovatý dřišťál?

Celá rostlina kromě plodů je mírně jedovatá kvůli obsahu různých alkaloidů. Plody dřišťálu jsou jedlé a bohaté na vitamíny. Pozor! Ne všechny druhy dřišťálu mají plody jedlé!

Dřišťály v okrasné zahradě

Dřišťály najdou široké uplatnění téměř na každé zahradě. A to zejména díky svému kompaktnímu tvaru a husté koruně. Zakrslé dřišťály jsou vhodné do skalek nebo do nádob.

Vyšší odrůdy lze velmi dobře použít na neproniknutelné živé ploty, např. jako zábrana před divokou zvěří.

K zajímavým odrůdám patří půdopokryvné dřišťály. Na jeden metr čtvereční vysazujeme cca 5 rostlin, aby byla plocha dostatečně pokrytá.

Řez dřišťálu

Dřišťál není nutné řezat. Odstraňujeme pouze větve, které překážejí. Pokud chceme omezit růst, stříháme dvakrát ročně. U většiny dřišťálů se řez provádí po odkvětu, aby se stihly udělat nové pupeny pro následující rok.





  • Druhy bezu Bez černý (Sambucus nigra) Bez černý je keř vysoký několik metrů. Květenství malých běložlutých kvítků je ploché, známé jako kosmatice, které se tako konzumují smažené. Květ černého bezu má typickou a intenzivní vůni. Květy jsou považovány za všelék. Pomáhá při nachlazení a posiluje imunitu. Nálev z květů je vynikající, nejlépe působí..
  • Šácholan Soulangeův (Magnolia) Šácholan Soulangeův neboli Magnolie je menší strom nebo keř, který je vhodný a do menších zahrad. Můžeme jej využít jako solitéru. Dorůstá do výšky až 6 metrů, šířka stromu je 4 metry. Nejkrásnější je tento okrasný strom brzy na jaře, kdy rozkvétají velké barevné květy. Květy se objevují dříve jak..
  • Trnovník bílý, akát (Robinia pseudoacacia) Pěstování trnovníku bílého Trnovník bílý je strom o výšce 4 až 6 metrů a šířce kolem 4 metrů. Koruna má kulovitý tvar, přičemž strom je okrouhle oválný. Tato odrůda nekvete. Bílé květy se objevují pouze u původního druhu v červnu. Listy jsou zpeřené a rostou na trnitých větvích. Na podzim se..
  • Jak rozdělujeme růže Růže obsahují více jak 20 tisíc odrůd a jsou rozděleni podle svých vlastností do několika skupin. Rozdíl mezi jednotlivými druhy je v barvě, velikosti a tvaru květu, ve výšce rostlin nebo také v použití. Půdopokryvné růže Půdopokryvné růže jsou také nazývány pokryvné. Jsou nenáročné na údržbu, proto jsou vhodné nejen do zahrad,..