Okrasný barevný keř dřišťálJak pěstovat dřišťál

Dřišťál je trnitý keř, který může být opadavý nebo stálezelený. Je rozšířen po celém světě a obsahuje více jak 600 druhů.

Dokáže růst ve velmi skromných podmínkách a vyhovují mu všechny půdy. Navíc je dřišťál odolný vůči suchu. Nejlépe se mu daří v mírně vlhkých půdách bohatých na živiny, nejlépe mírně kyselých až mírně zásaditých.

Různé druhy dřišťálu se liší tvarem a barvou listů, květů nebo plodů. Co se týká vzrůstu, keře mohou být malé, střední nebo velké. Navíc větvě jsou buď vzpřímené nebo převislé. Koruna bývá velmi hustá. Většina dřišťálů má listy podlouhlé, někdy dokonce čárkovité, ale také vejčité. Některé druhy se na podzim zbarvují do krásné žluté nebo jasně červené. Stálezelené druhy mění během zimy barvu listů. Květy jsou malé žluté a lákají opylovače. Plody jsou malé kulovité až vejčité bobule s jasně červenou, fialovou nebo téměř černou vnější slupkou.

Barevný dřišťál

Barevný dřišťál

Jedovatý dřišťál?

Celá rostlina kromě plodů je mírně jedovatá kvůli obsahu různých alkaloidů. Plody dřišťálu jsou jedlé a bohaté na vitamíny. Pozor! Ne všechny druhy dřišťálu mají plody jedlé!

Dřišťály v okrasné zahradě

Dřišťály najdou široké uplatnění téměř na každé zahradě. A to zejména díky svému kompaktnímu tvaru a husté koruně. Zakrslé dřišťály jsou vhodné do skalek nebo do nádob.

Vyšší odrůdy lze velmi dobře použít na neproniknutelné živé ploty, např. jako zábrana před divokou zvěří.

K zajímavým odrůdám patří půdopokryvné dřišťály. Na jeden metr čtvereční vysazujeme cca 5 rostlin, aby byla plocha dostatečně pokrytá.

Řez dřišťálu

Dřišťál není nutné řezat. Odstraňujeme pouze větve, které překážejí. Pokud chceme omezit růst, stříháme dvakrát ročně. U většiny dřišťálů se řez provádí po odkvětu, aby se stihly udělat nové pupeny pro následující rok.


  • Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia) Jeřáb ptačí je okrasný strom, který můžeme vysazovat jako solitéru do okrasných zahrad a parků. Podle odrůdy dorůstá do výšky 5 až 15 metrů. Mimo stromů lze jeřáb ptačí pěstovat také jako keř. Květy jeřábu ptačího jsou bílé chocholíky, které ostře kořeněně voní. Plody jsou korálkovité jeřabiny. Mimo okrasných druhů..
  • Trnovník bílý, akát (Robinia pseudoacacia) Pěstování trnovníku bílého Trnovník bílý je strom o výšce 4 až 6 metrů a šířce kolem 4 metrů. Koruna má kulovitý tvar, přičemž strom je okrouhle oválný. Tato odrůda nekvete. Bílé květy se objevují pouze u původního druhu v červnu. Listy jsou zpeřené a rostou na trnitých větvích. Na podzim se..
  • Kdy a jak sázet révu vinnou Réva vinná se sází většinou na jaře, když se půda dostatečně prohřeje, a to v dubnu až květnu. V teplých oblastech je možné sázet révu i na podzim od konce října až do listopadu, pokud nemrzne. Kam vysadit révu vinnou Réva vinná je teplomilná dřevina, které se dobře daří v nadmořské výšce 200..
  • Rostliny pro živý plot Buk – v zelenolisté nebo červenolisté formě je vhodný pro zvláště vysoké živé ploty k ochraně proti větru. Dobře snáší vápenaté půdy. Stříhá se v srpnu, případně v únoru. Habr – vhodný pro souvislý živý plot. Vyžaduje vlhčí půdu. Habr roste velmi rychle. Plot z habru může dosáhnout výšky až 2,5 metru. Stříháme jej v srpnu...