Okrasný barevný keř dřišťálJak pěstovat dřišťál

Dřišťál je trnitý keř, který může být opadavý nebo stálezelený. Je rozšířen po celém světě a obsahuje více jak 600 druhů.

Dokáže růst ve velmi skromných podmínkách a vyhovují mu všechny půdy. Navíc je dřišťál odolný vůči suchu. Nejlépe se mu daří v mírně vlhkých půdách bohatých na živiny, nejlépe mírně kyselých až mírně zásaditých.

Různé druhy dřišťálu se liší tvarem a barvou listů, květů nebo plodů. Co se týká vzrůstu, keře mohou být malé, střední nebo velké. Navíc větvě jsou buď vzpřímené nebo převislé. Koruna bývá velmi hustá. Většina dřišťálů má listy podlouhlé, někdy dokonce čárkovité, ale také vejčité. Některé druhy se na podzim zbarvují do krásné žluté nebo jasně červené. Stálezelené druhy mění během zimy barvu listů. Květy jsou malé žluté a lákají opylovače. Plody jsou malé kulovité až vejčité bobule s jasně červenou, fialovou nebo téměř černou vnější slupkou.

Barevný dřišťál

Barevný dřišťál

Jedovatý dřišťál?

Celá rostlina kromě plodů je mírně jedovatá kvůli obsahu různých alkaloidů. Plody dřišťálu jsou jedlé a bohaté na vitamíny. Pozor! Ne všechny druhy dřišťálu mají plody jedlé!

Dřišťály v okrasné zahradě

Dřišťály najdou široké uplatnění téměř na každé zahradě. A to zejména díky svému kompaktnímu tvaru a husté koruně. Zakrslé dřišťály jsou vhodné do skalek nebo do nádob.

Vyšší odrůdy lze velmi dobře použít na neproniknutelné živé ploty, např. jako zábrana před divokou zvěří.

K zajímavým odrůdám patří půdopokryvné dřišťály. Na jeden metr čtvereční vysazujeme cca 5 rostlin, aby byla plocha dostatečně pokrytá.

Řez dřišťálu

Dřišťál není nutné řezat. Odstraňujeme pouze větve, které překážejí. Pokud chceme omezit růst, stříháme dvakrát ročně. U většiny dřišťálů se řez provádí po odkvětu, aby se stihly udělat nové pupeny pro následující rok.


  • Škumpa orobincová (Rhus Typhina) – okrasná dřevina Škumpa orobincová je stromovitý keř s nádherným podzimním zbarvením. Dorůstá do výšky cca 4 metrů a šířky až 6 metrů. Vysazujeme ji jako solitéru do větších zahrad, protože potřebuje dostatek místa. Můžeme ji vysadit také do skupiny okrasných dřevin. Listy má škumpa velké, zpeřené, na podzim se vybarvují do oranžovo-šarlatové barvy...
  • Clerodendrum Jak pěstovat clerodendrum Clerodendrum je nádherná exotická květina, kterou je možné pěstovat v domácím prostředí. V zimním období jim vyhovuje teplota od 10 do 20 °C. Ale pozor, mohou v tuto dobu i opadat. Zalévají se tak, aby jim nikdy nezaschl kořenový bal. V březnu se loňské výhony seříznou až ke staršímu dřevu, rostlinu..
  • Květy, které provoní jarní zahradu Šácholan hvězdovitý Šácholan hvězdovitý má nádherné voňavé květy. Jde o mrazuvzdorný stromek, kvetoucí koncem jara a počátkem léta. Sázíme jej do neutrální až kyselé půdy, na plné slunce nebo do polostínu. Má úzké, sytě zelené, opadavé listy. Pro svůj růst potřebuje široký prostor, protože dosahuje rozměrů až čtyř metrů na..
  • Stálezelené listnaté dřeviny do stínu Pěnišníky neboli rododendrony Na zastíněných stanovištích se dobře uplatní stálezelené listnaté dřeviny. K nejkrásnějším patří neopadavé pěnišníky neboli rododendrony. Existuje velký výběr druhů a kultivarů – odlišují se velikostí, barvou a tvarem květů a také odolností vůči zimním mrazům. Podmínkou pro úspěšný růst a bohaté kvetení je kyselá půda, bohatá na..