Okrasný barevný keř dřišťál
Jak pěstovat dřišťál
Dřišťál je trnitý keř, který může být opadavý nebo stálezelený. Je rozšířen po celém světě a obsahuje více jak 600 druhů.
Dokáže růst ve velmi skromných podmínkách a vyhovují mu všechny půdy. Navíc je dřišťál odolný vůči suchu. Nejlépe se mu daří v mírně vlhkých půdách bohatých na živiny, nejlépe mírně kyselých až mírně zásaditých.
Různé druhy dřišťálu se liší tvarem a barvou listů, květů nebo plodů. Co se týká vzrůstu, keře mohou být malé, střední nebo velké. Navíc větvě jsou buď vzpřímené nebo převislé. Koruna bývá velmi hustá. Většina dřišťálů má listy podlouhlé, někdy dokonce čárkovité, ale také vejčité. Některé druhy se na podzim zbarvují do krásné žluté nebo jasně červené. Stálezelené druhy mění během zimy barvu listů. Květy jsou malé žluté a lákají opylovače. Plody jsou malé kulovité až vejčité bobule s jasně červenou, fialovou nebo téměř černou vnější slupkou.
Jedovatý dřišťál?
Celá rostlina kromě plodů je mírně jedovatá kvůli obsahu různých alkaloidů. Plody dřišťálu jsou jedlé a bohaté na vitamíny. Pozor! Ne všechny druhy dřišťálu mají plody jedlé!
Dřišťály v okrasné zahradě
Dřišťály najdou široké uplatnění téměř na každé zahradě. A to zejména díky svému kompaktnímu tvaru a husté koruně. Zakrslé dřišťály jsou vhodné do skalek nebo do nádob.
Vyšší odrůdy lze velmi dobře použít na neproniknutelné živé ploty, např. jako zábrana před divokou zvěří.
K zajímavým odrůdám patří půdopokryvné dřišťály. Na jeden metr čtvereční vysazujeme cca 5 rostlin, aby byla plocha dostatečně pokrytá.
Řez dřišťálu
Dřišťál není nutné řezat. Odstraňujeme pouze větve, které překážejí. Pokud chceme omezit růst, stříháme dvakrát ročně. U většiny dřišťálů se řez provádí po odkvětu, aby se stihly udělat nové pupeny pro následující rok.
- Škumpa orobincová (Rhus Typhina) – okrasná dřevina Škumpa orobincová je stromovitý keř s nádherným podzimním zbarvením. Dorůstá do výšky cca 4 metrů a šířky až 6 metrů. Vysazujeme ji jako solitéru do větších zahrad, protože potřebuje dostatek místa. Můžeme ji vysadit také do skupiny okrasných dřevin. Listy má škumpa velké, zpeřené, na podzim se vybarvují do oranžovo-šarlatové barvy...
- Tvary ovocných dřevin Při nákupu ovocných dřevin se většinou setkáme s roubovanými druhy na podnoži. Podnož je spodní část kmene pod naroubováním (většinou ztluštělé místo, ze kterého vyrůstají nové výhony). Podle budoucí výšky ovocných dřevin v dospělosti, je dělíme na: Zákrsek – výška 60 až 90 cm Čtvrtkmen – výška 100 až 120 cm Polokmen..
- Jaké jsou vhodné rostliny pro vřesoviště? Vřesovec (Erica) dorůstá do výšky 20 až 30 cm. Vysazujeme jej na slunné stanoviště do dobré zahradní půdy s příměsí rašeliny a písku. Na zimu jej přikrýváme chvojím, které nezapomeneme na jaře včas odstranit, aby se vřesovce otužovaly. Vřesovec kvete malými půvabnými květy. Různými vřesy a vřesovci můžeme pokrýt i větší..
- Jak pěstovat mochnu Mochna – Potentilla – patří mezi trvalky a opadavé keře, je oblíbená pro květenství malých miskovitých květů. V případě příznivého počasí otevře svoje květy už v druhé polovině dubna. Vysoké druhy mochny se hodí do záhonových lemů. Zakrslým druhům se bude skvěle dařit ve skalkách. Umístění mochny Mochna je plně mrazuvzdorná, svědčí..