Pěstování lísky obecné
Líska obecná
Lísku obecnou je možné pěstovat až do nadmořské výšky 750 metrů nad mořem. Má ráda slunné stanoviště, v půdě dostatek vápna a vlhko. Vysazujeme ji na místo chráněné před mrazy, protože kvete brzy na jaře. Líska nemá ráda těžkou, suchou, ani příliš vlhkou půdu. Má bohatý kořenový systém, čímž chrání půdu před erozí.
Jaké jsou druhy lísky obecné
Líska obecná se většinou pěstuje jako keř. Rozeznáváme dva druhy – typ zellský – oříšky jsou širší a kratší, vypadávají při dozrání a typ lombardský – oříšky jsou delší a užší, oříšky zůstávají v punčošce a nevypadávají z ní. Líska je cizosprašná, proto je nutné vysazovat dvě odrůdy. Některé druhy lísek slouží k okrasným účelům, mají pokroucené větve a barevné listy.
Líska pěstovaná jako keř dává více oříšků než pěstovaná jako strom. Sazenice vysazujeme na podzim do vzdálenosti 4 až 5 metrů od sebe. Pokud dáme na menší vzdálenost, můžeme vytvořit volně rostoucí živý plot. Každé cca 4 roky lísku prosvětlujeme a odstraňujeme nejstarší větve. Staré keře můžeme také zmladit seříznutím časně zjara cca 60 cm nad zemí.
- Řez ovocných dřevin Ovocné dřeviny se na rozdíl od ostatních plodin vyznačují pravidelnou potřebou tvarovaných zásahů a řezu od výsadby až do konce života. Řezy ovocných dřevin dělíme na: Výchovný řez, tzv. tvarovací v období mládí. Udržovací řez nebo také prosvětlovací, obnovovací, průklest během plodnosti. Zmlazovací řez v době stárnutí. Kdy řezat stromy? Jádroviny řežeme..
- Tvary ovocných dřevin Při nákupu ovocných dřevin se většinou setkáme s roubovanými druhy na podnoži. Podnož je spodní část kmene pod naroubováním (většinou ztluštělé místo, ze kterého vyrůstají nové výhony). Podle budoucí výšky ovocných dřevin v dospělosti, je dělíme na: Zákrsek – výška 60 až 90 cm Čtvrtkmen – výška 100 až 120 cm Polokmen..
- Podzimní nebo jarní výsadba ovocných dřevin Podzimní výsadba ovocných dřevin Ovocné dřeviny většinou vysazujeme na podzim. Při podzimní výsadbě sazenice vytvoří ještě do zámrazu půdy nové sací kořínky a na jaře startují do nového růstu dříve a rychleji než při jarní výsadbě. Během vegetace vytvoří pak stromky i keře větší letorosty a mají rok předstih před..
- Rady a tipy pro pěstování živého plotu Výšku živého plotu volíme podle umístění. Tam, kde nepotřebujeme ochranu před pohledy zvenčí, stačí nízký živý plot. Před živý plot vysadíme odstupňovaně nižší rostliny – opticky tak prohloubíme prostor zahrady. Kombinujeme kvetoucí keře s jehličnany – docílíme tím oživení zahrady. Keře vybíráme tak, aby kvetly postupně. Např. tavolníky v březnu, klokwitzie v květnu..