Pěstování ořechů – vlašský ořech



Jak pěstovat ořechy

Ořechy jsou cenným zdrojem nenasycených mastných kyselin. Ze všeho ovoce mají nejvíce bílkovin a tuků a jsou tak energeticky nejvydatnější. Ořechy obsahují vitamíny skupiny B a důležité minerální látky, např. vápník, železo a fosfor. V našich podmínkách jsou nejvíce pěstované vlašské a lískové ořechy.

Vlašský ořech

Ořešáku vlašskému neboli královskému se nejlépe daří v teplejších oblastech, kde teplota v zimě neklesá pod – 25°C. Lze jej pěstovat do nadmořské výšky cca 500 metrů v chráněných polohách. Nemá rád studené severní větry. Půda pro pěstování vlašského ořechu by měla být hlubší, středně těžká, propustná, s dostatkem vápníku a vláhy. Nevhodná jsou stanoviště v mrazových kotlinách nebo zastíněná a přemokřená místa.

Odrůdy vlašských ořechů

Nejlepší vlašské ořechy jsou tzv. polopapírky, které se snadno louskají, jsou odolnější proti mrazu a chorobám. Nevhodné jsou tzv. kamenáče, které se špatně louskají a také tzv. papírky, které mají tenkou skořápku a snadno je poškozují ptáci. Ořešáky jsou většinou samosprašné.

Ořešáky se v zahradách pěstují jako čtvrtkmeny, polokmeny nebo vysokokmeny. Vysazují se zpravidla na podzim, podle klimatických podmínek. Vysazujeme do vzdálenosti 8 až 10 metrů od ostatních stromů, protože vytváří mohutnou korunu.

Vlašský ořech

Vlašský ořech







  • Čím nahradit buxus Buxus zničený zavíječem Co dělat, když nám krásně rostlý buxus napadl zavíječ? Pokud jsou škody velké a chemický postřik nestačí, je nutné rostliny zlikvidovat a nahradit je jinými druhy rostlin, které jsou proti tomuto škůdci odolné. Čím nahradit živé ploty z buxusu Malé živé stříhané ploty nebo tvarované koule z buxusu..
  • Sázíme ovocné stromky Jak sázet ovocné stromky? Podzim je ideální doba pro výsadbu ovocných stromků. Zakoupené sazenice vysadíme co nejdříve. Pokud sázíme až za několik dní po nákupu, musíme sazenice ošetřit tak, aby jim nezaschly kořeny. Dáme je do studeného sklepa a kořeny kropíme vodou nebo je přikryjeme mokrými hadry. Můžeme je také..
  • Jeřáb moravský Jeřáb moravský patří k netradičnímu ovoci pěstovanému v našich zahradách. Lze jej pěstovat až do nadmořské výšky 1200 metrů. Jeho plody mají sladkou chuť, jsou červené barvy a zrají od konce srpna do poloviny září. Plody obsahují množství vitamínu C a proto se někdy označují jako citron severu. Podobné články:..
  • Mandloň nízká – Amygdalus nana Pěstování mandloně Mandloň nízká je keř vysoký cca 1 metr s tenkými větvičkami, které jsou v dubnu bohatě obaleny růžově červenými květy. Pro svůj nízký vzrůst se hodí i do malých zahrádek a velkých skalek. Při výběru stanoviště přihlížíme k tomu, že keř se postupně rozrůstá do šířky, protože vytváří četné výhony z kořenových..