Jak bojovat proti krtkům, hrabošům, mšicím a mravencům bez chemie
Hraboši
Česnekem můžeme zcela úspěšně bojovat proti hrabošům. Stačí jej vysadit do kruhu kolem stromů a milí hraboši ponechají kořenový systém stromů v uctivé vzdálenosti. Hraboši totiž nesnášejí česnekovou vůni.
Mšice
Máme-li keře silně napadené mšicemi, pomůže koupel, ovšem krátká, v 55 °C teplé vodě. Postižené konce letorostů nebo větví namočíme pokud možno co nejdále do nádoby s vodou a podržíme je tam na několik sekund.
Mravenci
Na mravence, operující v pařeništi nebo skleníku, platí, když rozložíme nať kerblíku na několika místech. Tahle metoda ale na volných záhonech nefunguje. Chceme-li se zbavit neuvěřitelně pracujících mravenců na venkovních záhonech, můžeme rozsypat guáno nebo nastražit pasti – ploché misky naplněné směsí medu a vody.
Krtek
Dvojí tvář krtka je většině zahrádkářů známá – tohle zákonem chránění zvířátko, které je vítaným účinným likvidátorem různých hmyzích škůdců, nám se svými krtinami na zahrádce příliš radosti nedělá. Ale vypudit bychom ho přece jenom mohli. Tehdy, když položíme do jeho chodbiček několik ořechů uvařených v mýdlovém louhu. Krtek tuto vonnou esenci vyloženě nesnáší.
- Červci – škůdci stromů Jak škodí červci Červci škodí na větvích stromů. Dospělí jedinci žijí na jednom místě stonku a jsou chráněni tvrdou schránkou. Sají šťávu a tím oslabují rostliny. Listy pak žloutnou. Někteří červci, jako např. štítenka ústřicová, štítenka čárkovitá) škodí na různých dřevinách, jiní jsou výhradně na určité dřevině – např. na..
- Rez vejmutovková – nemoci ovocných dřevin Rez vejmutovková se objevuje na spodní stran listů černého rybízu. Tato choroba se projevuje drobnými hnědými výtrusy. Druhým hostitelem této choroby jsou borovice vejmutovky a limba, na jejichž větvích nebo kmenech se tvoří žlutavé výtrusnice. Napadené listy rybízu, které předčasně opadávají, je třeba co nejdříve shrabat a spálit. Jako prevence..
- Rez hrušňová – nemoci ovocných dřevin Rez hrušňová se projevuje oranžově červenými skvrnami na listech hrušní. Tato chorob je podmíněna blízkostí druhého hostitele, kterým je jalovec čínský nebo jalovec klášterský. Silnější rozšířené této rzi má na svědomí vlhké počasí. Napadené listy je nejlepší spálit. Pro omezení infekce je vhodné uvedené jalovce nepěstovat do vzdálenosti 150 až..
- Moniliový úžeh květů – nemoc ovocných dřevin Moniliový úžeh květů se objevuje při deštivém a chladném počasí. Napadené květy, zejména u meruněk, zhnědnou a uschnou. Následně odumřou i plodonosné větévky. Prevence proti moniliovému úžehu květů: Do jara odstraníme ze stromu všechny napadené a uschlé větévky a mumifikované plody, které spálíme. Použijeme chemický přípravek. Podobné články: Květopas jabloňový..