Jak bojovat proti krtkům, hrabošům, mšicím a mravencům bez chemie
Hraboši
Česnekem můžeme zcela úspěšně bojovat proti hrabošům. Stačí jej vysadit do kruhu kolem stromů a milí hraboši ponechají kořenový systém stromů v uctivé vzdálenosti. Hraboši totiž nesnášejí česnekovou vůni.
Mšice
Máme-li keře silně napadené mšicemi, pomůže koupel, ovšem krátká, v 55 °C teplé vodě. Postižené konce letorostů nebo větví namočíme pokud možno co nejdále do nádoby s vodou a podržíme je tam na několik sekund.
Mravenci
Na mravence, operující v pařeništi nebo skleníku, platí, když rozložíme nať kerblíku na několika místech. Tahle metoda ale na volných záhonech nefunguje. Chceme-li se zbavit neuvěřitelně pracujících mravenců na venkovních záhonech, můžeme rozsypat guáno nebo nastražit pasti – ploché misky naplněné směsí medu a vody.
Krtek
Dvojí tvář krtka je většině zahrádkářů známá – tohle zákonem chránění zvířátko, které je vítaným účinným likvidátorem různých hmyzích škůdců, nám se svými krtinami na zahrádce příliš radosti nedělá. Ale vypudit bychom ho přece jenom mohli. Tehdy, když položíme do jeho chodbiček několik ořechů uvařených v mýdlovém louhu. Krtek tuto vonnou esenci vyloženě nesnáší.
- Choroby a škůdci listů – 3 Puchýře v listech Dlouhé chodbičky nebo nepravidelné puchýře v listech jsou dílem uvnitř žijících larev. Škůdci napadají cesmínu, ptačí zob, zimolez, azalky, šeřík a břízu. Chemické ošetření je málokdy potřebné, stačí mechanické. Nepravé mšice Drobný, mšicím podobný hmyz napadá jehličnany a poškozuje vážněji hlavně mladé stromy. V létě se objevují polštářky bílé vlny..
- Jak poznáme nedostatek živin u rostlin Nedostatek živin Hlavním příznakem nedostatku živin u rostlin je nenormální změna barvy listů. Pro odstranění tohoto problému se doporučuje listová výživa. Na listy postřikujeme vhodné hnojivo. Jestli se objeví příznaky výrazného nedostatku železa (žluté listy), pomáhá zálivka rostlin roztokem přípravku Chlorofen. Na jaře přihnojujeme vícesložkovým hnojivem s obsahem stopových prvků. Podobné..
- Moniliová hniloba plodů Moniliová hniloba plodů je způsobená houbou Monilinia fructigena. Na jablkách a hruškách poškozených krupobitím, obalečem, vosami nebo jinými škůdci, způsobuje hnědou hnilobu a potom na povrchu soustředné kruhy šedavých výtrusnic. Na poraněných plodech uložených ve sklepě se tato choroba projevuje černou hnilobou a to zpravidla do 14 dnů po uskladnění...
- Meruňky – moniliový úžeh květů, tzv. spála Co je monilióza? Moniliový úžeh květů je houbová choroba. Projevuje se usycháním větví meruněk. Napadené květy hnědnou, zasychají a zůstávají na stromě. Nejedná se o důsledek mrazů. Monilióza napadá také plody, které hnijí a vytvářejí se na nich kruhy šedých výtrusnic, které jsou zdrojem další infekce. Co dělat při napadení..