Využití původních rostlin a odrůd v zahradním designuVyužití původních rostlin a odrůd v zahradním designu je stále populárnější a to s dobrým důvodem. Tyto rostliny jsou již adaptovány na místní podmínky, což znamená, že mají větší šanci na přežití a úspěch v zahradě. Navíc podporují biodiverzitu a mohou být důležitou součástí ekosystému.

Proč využívat původní rostliny

Původní rostliny a odrůdy se také často snadněji udržují, protože nevyžadují tolik péče a chemikálií jako exotické druhy. Výběr původních rostlin také pomáhá minimalizovat vlivy na životní prostředí, například šíření invazních druhů, které mohou mít negativní dopad na místní ekosystémy.

Využití původních rostlin a odrůd v zahradním designu

Využití původních rostlin a odrůd v zahradním designu

Výběr původních rostlin může být také inspirativní pro designérské řešení zahrady. Tyto rostliny se přirozeně prolínají s okolní krajinou a mohou vytvářet krásné textury a kontrasty. Pokud chcete využít původní rostliny a odrůdy ve vaší zahradě, můžete se poradit s místními zahradníky nebo se vydat na výlet do okolí a najít inspiraci v místní přírodě.

Využití v zahradním designu

V zahradním designu lze využít původní rostliny a odrůdy na různé způsoby. Například mohou být použity jako okrasné stromy, keře, trvalky a byliny. Původní rostliny také mohou být výborným zdrojem potravy pro místní fauna a mohou sloužit jako domov pro místní druhy zvířat.


  • Systémy zavlažování a úspora vody v zahradách Voda je vzácný přírodní zdroj, a proto je důležité ji šetřit a efektivně používat, zejména v zahradách. Kromě úspory vody mohou efektivní systémy zavlažování také snížit náklady na údržbu zahrady a zlepšit zdraví rostlin. Zahradní postřikovače kapénkové zavlažování Jedním z nejčastějších systémů zavlažování v zahradách jsou tradiční postřikovače. Ty však..
  • Třešeň pilovitá, sakura (Prunus serrulata) Jak pěstovat sakuru Sakura je okrasný strom vhodný do malých i velkých zahrad. Dorůstá do výšky 4 až 10 metrů. Šířka koruny je také 4 až 8 metrů. Kvete na jaře od dubna do června, násada květů je velmi bohatá. Květy jsou podle odrůdy bílé, světle až tmavě růžové, jednoduché,..
  • Altánky a loubí Příjemným odpočinkovým místem v zahradě jsou i altánky a rozmanité besídky. Altánek může být postavený ze dřeva a konstrukce pak připomíná zahradní domek. Nebo můžeme použít kovovou konstrukci, která se nejvíce hodí do japonských zahrad. Zajímavým prvkem každé zahrady jsou i rozmanitá loubí neboli průchody, které mají mít šířku minimálně 120..
  • Krásnoočko velkokvěté Jak pěstovat krásnoočko Velmi oblíbenou trvalkou do zahrad je krásnoočko velkokvěté, které dorůstá do výšky 70 až 90 cm a květy mají v průměru až 9 cm. Jiným druhem je krásnoočko přeslenité, které je vysoké asi 30 cm a kvete po celé léto množstvím drobných květů. Krásnoočko je nutné po několika..